"Закапую ніс "Нафтизином" вже кілька років. У мене виникла звичка до цих крапель, – розповідає 34-річна Олена Вайпан. – Як правильно лікувати нежить, якими медичними препаратами, щоби не було звикання?"
За порадою ми звернулися до Олександра ПЛАКСИВОГО, доцента, завідувача курсу отоларингології БДМУ.
За словами лікаря, гострий нежить обов’язково необхідно лікувати.
– Нежить – завжди двобічний процес (страждають дві ніздрі носа). Якщо він затягується довше, ніж на сім-вісім днів, і на десятий-одинадцятий день стає однобічним, потрібно обов’язково проконсультуватися з отоларингологом, адже це свідчить про виникнення ускладнень, – зауважує Олександр Плаксивий.
Як лікувати?
– Боротьбу з нежитем необхідно починати із промивання носа. Найпростіше – за допомогою фізрозчину (1 ч. л на 1, 5 л води), – пояснює Олександр Григорович. – Але краще для цього використовувати стандартизовані, дозовані препарати ізотонічних розчинів морської води у вигляді крапель, а краще – спреїв: "Салін", "Но-соль", "Аква Марис". Потім необхідно зробити гарячі ванни для ніг, поставити гірчичники на підошви та литкові м’язи, одягнути шерстяні шкарпетки. Після цього можна закапувати судинозвужувальні краплі, які слід використовувати не більше трьох разів на день (а деякі – не більше, як двічі на день) впродовж не більше п’яти днів. До того ж, літнім людям під час нежитю варто використовувати дитячі судинозвужувальні краплі.
Зрошення носа препаратами ізотонічних сольових розчинів бажано робити кожні три-чотири години. Обов’язково потрібно приймати полівітаміни, особливо вітамін С. На ніч бажано прийняти одну таблетку антигістамінного препарату – "Кларитин", "Алерон" тощо.
Якщо гострий нежить – це вияв ГРВІ, грипу, необхідно приймати противірусні препарати ("Амізон", "Арбідол") 4-5 днів та препарати парацетамолу ("Колдрекс", "Фервекс", "Рапідол") 3-4 дні.
Треба не забувати про природні засоби, які містять фітонциди, – часник, хрін, цибулю. Під час ГРВІ та гострого нежитю необхідно пити багато теплої рідини. Коли настає стадія слизово-гнійних виділень нежитю, дуже ефективні препарати природного походження: "Синупрет", "Цинабсин", препарат цикламену – "Синуфорте".
Чим небезпечні краплі?
– При зловживанні краплями судини починають "неадекватно" реагувати на холодне або тепле повітря. Через хвилину після закапування ліки вже циркулюють у крові, звужуючи судини головного мозку, серця, очей, нирок тощо, – каже Олександр Плаксивий. – У дітей та молоді організм самостійно усуває ці недоліки, а в літніх людей застосування крапель для дорослих впродовж п’яти й більше днів провокує негативні зміни, зокрема серцево-судинні захворювання. Наприклад, у людей з ішемічною хворобою серця, атеросклерозом або гіпертонічною хворобою може виникнути гіпертонічний криз, порушення мозкового кровообігу, а це може закінчитися інсультом.
За даними реанімаційного відділення київської лікарні охорони материнства й дитинства, значна кількість дітей грудного віку потрапляє до лікарні від отруєнь краплями, найчастіше – "Нафтизином". Тому найкраще при виявленні симптомів захворювання звернутися до лікаря й не використовувати судинозвужувальні краплі більше чотирьох-п’яти днів. Адже тривале безконтрольне закапування носа провокує ріст поліпів, виникнення вазомоторного риніту з алергічним компонентом, а це вже передастмовий стан.
Як боротися
зі звиканням?
– Якщо є звикання до крапель, то, ймовірно, у хворого розвинувся вазомоторний риніт. Насамперед необхідно звернутися до лікаря, який підбере необхідне лікування, – радить Олександр Плаксивий. – Крім того, варто відмовитися від судинозвужувальних крапель і приймати препарати, які призначить отоларинголог. У багатьох випадках через чотири-п’ять днів після відмови від крапель людині стає легше.
Але якщо людина користується краплями впродовж місяців, років, і у хворого виникає вазомоторний риніт, ліквідувати звикання можна, використовуючи такі методи, як кріодеструкція (заморожування рідким азотом), ультразвукова дезінтеграція з використанням низькочастотного ультразвуку. Дуже важливо знати, що звикання до крапель і розвиток вазомоторного риніту, як правило, виникає в людей із викривленнями, шипами та гребнями носа, тому ліквідувати вазомоторний риніт у таких людей можна тільки шляхом операції.
Леся Токарюк
11-02-2010, 12:04
0
12 208