Із настанням сильних морозів до лікарень потрапило чимало пацієнтів із обмороженнями рук та ніг. Більшість із них були у стані алкогольної інтоксикації.
"Необхідно закривати вуха та ніс, особливо під час вітру"
– За кілька днів сильних морозів в Україні загинуло багато людей без постійного місця проживання та у стані алкогольного сп’яніння, – говорить Володимир ВАСЮК, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри травматології, ортопедії та нейрохірургії БДМУ, травматолог-ортопед вищої категорії.
За словами Володимира Леонідовича, потрібно розрізняти загальне переохолодження (яке найчастіше закінчується фатально) та місцеве (кінчики вух, ніс, пальці рук та ніг тощо). Розрізняють також різні ступені відмороження. При найлегшому людина відчуває біль, а шкіра відшаровується (відходять поверхневі шари шкіри). При найважчих випадках все може закінчитися ампутацією відморожених кінцівок або пальців.
– Найголовніше у зимовий період – тепло одягатися. Одяг повинен відповідати погоді. У мороз людина має носити теплі рукавиці, відповідне взуття, необхідно закривати вуха та ніс, особливо під час вітру, – радить Володимир Васюк. – Саме у вітряну погоду найчастіше трапляються відмороження відкритих ділянок тіла, а закриті ділянки травмуються, коли спостерігається поєднання вологості та низької температури повітря.
Підозрюєте обмороження – помістіть людину у тепло
За словами лікаря, відмороження може статися навіть за плюсової температури (+3 – +5 °С), наприклад, під час тривалого перебування у воді.
Наслідки відмороження катастрофічні – ампутація або відмирання пальців, стопи, кисті, якщо людина не лікується.
– Якщо є підозра на відмороження, необхідно помістити потерпілого у тепле приміщення, зняти з нього верхній одяг, шкарпетки та рукавички, вимити пошкоджену ділянку тіла теплою (не гарячою!) водою з милом, витерти насухо рушником і замотати, наприклад, пуховою хустиною, шерстяним шарфом, светром і обов’язково звернутися до лікаря, викликати "швидку", – зауважує Володимир Леонідович. – Лише досвідчений лікар може визначити ступінь відмороження та призначити необхідне лікування. До того ж, якщо вчасно звернутися по медичну допомогу, можна уникнути найгірших наслідків.
Леся Токарюк
важливо
Якщо виявлено обмороження:
не тріть і не масажуйте постраждалу ділянку тіла;
не прикладайте сніг чи лід;
не використовуйте для відігрівання гарячий камінь чи вогонь;
не давайте пити алкогольні напої;
не дозволяйте потерпілому ходити, спираючись на нещодавно відморожену ногу;
не розкривайте пухирів, які з’явилися.
28-01-2010, 11:34
0
7 705