На новорічні та різдвяні свята у кожному домі столи вгинаються від різноманітних наїдків: вареного, смаженого, копченого, печеного. І всього хочеться скуштувати. Однак шлунок, печінка, підшлункова не можуть впоратися з такою кількістю їжі. До того ж, за святковим столом ми часто споживаємо несумісні продукти, змішуємо різні напої. Саме тому одразу після свят у медичних закладах різко збільшується кількість пацієнтів із отруєннями, нападами болю підшлункової залози, жовчного міхура, кишечнику тощо.
Як святкувати, щоби потім не хворіти?
За дві години до застілля варто трохи перекусити, щоби підготувати організм до "навантаження". Кілька ложок будь-якої каші будуть дуже доречними. Сідаючи за святковий стіл, випийте склянку узвару, соку або просто води, але в жодному разі не кольорових газованих напоїв. Рідина заповнить шлунок. Таким чином у ньому залишиться менше місця для їжі.
Перш ніж щось покласти у тарілку, добре роздивіться страви на столі. Оберіть те, чого хочеться шлунку. Розпочинати трапезу треба із салатів, заправлених не майонезом, а оливковою чи соняшниковою олією. Вони підвищують кислотність шлунка, а це сприяє кращому травленню їжі.
Куштуйте страви потроху. Після салатів можна перейти до запеченого або вареного м’яса, риби. Надавайте перевагу некопченим ковбасам. Між прийомами нових страв робіть хоча би півгодинні перерви – спілкуйтеся, колядуйте, танцюйте, рухайтеся. До десерту можна переходити не раніше, ніж за годину після прийому їжі.
Дехто помилково вважає, що горілку обов’язково слід закушувати жирними стравами. Це хибна думка: така суміш вкрай перевантажує печінку, яка змушена і спирт нейтралізувати, і жир переробити. Чарку горілки найкраще закусити квашеним огірком, маринованими грибами, сирими овочами. Люди, які надають перевагу горілці, ризикують переїсти, адже вона збуджує апетит. Найкраще пити сухі вина – від них швидко не п’яніють, і вони не збуджують апетит. До того ж, вино частково заповнить шлунок, не залишивши місця для зайвого шматка їжі.
Дуже важливо споживати сумісні між собою продукти. Слід пам’ятати, що одні страви під час травлення мають кислу реакцію, інші – лужну. Організм потребує їхнього поєднання. Тому м’ясні страви краще їсти з овочами, салатами, а не з хлібом. Борошняні вироби та м’ясо перешкоджають одне одному перетравлюватися, організм окислюється (швидше старіє, потерпають м’язи). Виникають дискомфорт, неприємні відчуття, болі.
Як би вас не припрошували скуштувати ще одну страву, якщо шлунок каже: "Досить!", варто йому підкоритися. Він не може розтягуватися до безкінечності.
Якщо вже переїли, не варто чекати, доки все минеться. Одразу після застілля проковтніть столову ложку теплої оливкової олії. Від негативних наслідків свята лікує проносна сіль (найкраще карловарська) – 10-15 грамів (половина або повна столова ложка) на склянку теплої води. Дуже корисні сечогінні та жовчогінні чаї, особливо якщо людина перед святами постила. Допоможе також теплий душ, адже токсини виділяються назовні через шкіру, або ванна з морською сіллю (два кілограми солі на ванну).
Леся Токарюк
31-12-2009, 10:19
0
4 672