"Прочитала у вашій газеті за 26 листопада на 21 сторінці статтю "Після грипу обстежте нирки". Два роки тому у мене виявили 8-міліметровий конкремент (камінь) у лівій нирці. До того ж, у мене є цукровий діабет ІІ ст. неінсулінозалежний. Приймала різні ліки. Через певний час зробила ультразвукове дослідження. Виявили 12-міліметровий конкремент розміром 2,1х1,45 см з нерівними обрисами. Із вересня сеча у мене то світла, то рожева, а через добу стає темною. Вранці відчуваю коліки у лівому та правому боках. Температура тіла – 37-37,5 °С, буває 36 °С. По руках і спині відчуваю тремтіння, то холодно, то жарко. Уролог радить робити операцію, але я боюся: мені 74 роки. Порадьте, які ліки приймати і що мені робити, до яких спеціалістів зветатися? Які є варіанти операцій?". З повагою Марія Петрушко.
За порадою ми звернулися до Лілії ЗУБ, професора кафедри внутрішньої медицини та ендокринології БДМУ.
– Такі симптоми свідчать про урологічні проблеми, якими повинен займатися лікар-уролог, – говорить Лілія Олексіївна. – Якщо сеча рожева, значить у ній є кров. Однак варто врахувати і те, що щоденне вживання буряку теж може зафарбовувати сечу у рожевий колір. У випадку Марії Іванівни це пов’язано із наявністю великого конкременту (каменя) у нирці. Камінь із нерівними контурами може спричиняти мікротравмування слизової оболонки мисочок і чашечок нирок. Тому і з’являється кров у сечі. Цукровий діабет теж може викликати розвиток ураження нирок іншого характеру: за типом діабетичної нефропатії, що також може спричиняти певні зміни сечі.
За словами Лілії Зуб, спочатку хворій необхідно здійснити повне обстеження крові, сечі для виключення наявності діабетичної нефропатії. Це необхідно зробити якнайшвидше. Адже це грізне ускладнення цукрового діабету. Якщо діабетична нефропатія відсутня, можна думати, як видалити конкремент з нирки. Літотрипсія – дроблення каменя – процедура непроста та болісна. Тому варто порадитися з урологом та терапевтом. Адже велике значення має стан серцево-судинної системи та рівень артеріального тиску.
– Вік жінки – 74 роки – також є відносним протипоказанням для проведення літотрипсії, – зауважує Лілія Зуб. – Дуже рідко людям у такому віці стан здоров’я дозволяє здійснювати таку операцію. Але це вирішується індивідуально.
Якщо дроблення каменя здійснити неможливо, не варто опускати руки. У такому випадку потрібно всі медикаментозні заходи спрямувати на стримування росту і збільшення розмірів конкремента. Таким чином можна підтримати здоров’я людини та збільшити тривалість життя. Також необхідне спостереження, консультації та правильне спрямування лікарів-нефрологів і урологів.
Як зазначає професор, не все залежить від лікарів. Велике значення має виконання рекомендацій медиків. Адже часто хворі не дотримуються дієти, тривалого (впродовж кількох місяців) застосування лікарських засобів. До того ж, камені у нирках бувають різні – оксалатні, фосфатні, уратні. Для того, щоб стримати їхній ріст, обов’язково, крім медикаментів, потрібно застосовувати ще й певну дієту, яка не допустить утворення солей, а з них – піску, з якого вже формуються конкременти. Дієту та медикаментозне лікування призначить лікар індивідуально.
Леся Токарюк
24-12-2009, 12:17
0
7 547