Чимало людей нині почуваються нещасливими, хоч іноді на це, здається, немає серйозних причин. Що ж таке щастя і як відчути радість від життя? Про це ми запитали у психолога-консультанта медико-психологічного центру Буковинського державного медичного університету Оксани ПЕНДЕРЕЦЬКОЇ.
Привабливість життя – у різноманітності
– Щастя – стан, для виникнення якого суб’єктивна оцінка є набагато важливішою, ніж об’єктивні умови, – каже Оксана Пендерецька. – Не так важливо, що відбувається, важливіше – як ми це оцінюємо.
Позитивний погляд на життя, на світ, на себе, вміння знаходити приємне в неприємному, корисне у шкідливому, гарне у потворному відкриває нам дорогу до щасливого життя.
– Бути щасливим – означає отримувати задоволення від життя, а задоволення люди отримують від дуже різних речей, – каже психолог. – Тому безглуздо виглядають спроби розробити універсальні "рецепти" щастя. Людина почувається щасливою, коли її життя відповідає її уявленням про те, яким воно мало б бути. Це важливо, тому що часто ми не почуваємося щасливими лише через те, що будуємо своє життя у відповідності до чужих уявлень, очікувань, цінностей та смаків. А потім дивуємося, чому нам у ньому некомфортно. Перший крок до щастя – чесно відповісти собі, чого ти насправді хочеш. Наступний – докладати зусиль, ідучи цим шляхом.
– Перешкодою на шляху до щастя можуть стати також наші хибні уявлення про те, що воно, щастя, – це постійне гостре переживання прекрасних почуттів, – продовжує Оксана Пендерецька. – Люди, перебуваючи у полоні таких уявлень, прагнучи недосяжного, постійно почуваються обділеними. Їм здається, що живуть вони лише тоді, коли у них усе прекрасно. А коли виникають якісь труднощі, їхнє життя "зупиняється". Насправді головна привабливість життя – у його різноманітності, іноді – непередбачуваності. Наша готовність приймати життя у всіх його виявах – важлива передумова щастя. Проста кулінарна аналогія: більшість із нас любить солодощі, але ж нам не спадає на думку харчуватися самими лише шоколадними цукерками. Іноді хочеться гострого, соленого або й просто нейтрального.
Почуватися щасливим можна і від дрібниці
– Ще одна типова настанова, здатна зробити нас нещасними, – це уявлення про те, що щастя обов’язково потребує грандіозної причини, – каже психолог. – Насправді від дрібниць задоволення буває не менш гострим. Що принесе вам більше задоволення – грандіозний феєрверк під музику духового оркестру чи ледь відчутний вранішній поцілунок коханої людини, підкорення Евересту чи перший крок вашої дитини?
– Врешті-решт, життя цікаве! "Дослідницьке" ставлення до життя, акцент на задоволенні власної цікавості, а не на отриманні приємностей – хороше щеплення від песимізму й смутку, – радить фахівець. – Адже щодня життя готує нам різноманітні сюрпризи, несподівані відкриття. А явищ, розуміння яких ще попереду, – не перелічити.
Отже, "бути щасливим" – не надто коректне висловлювання, оскільки немає об’єктивних критеріїв для того, щоби визнати людину щасливою чи навпаки. "Почуватися щасливим" – ось те, чого ми справді прагнемо й можемо досягти. Вміння дивитися на світ позитивно, радіти життю у всіх його виявах (врешті, навіть тому, що воно у нас є, що ми отримали цей дарунок), змінювати на краще те, що ми можемо змінити, і гідно приймати те, чого ми змінити не можемо, здатне подарувати нам не одну щасливу мить.
Галина МАРКІВ
24-12-2009, 12:03
0
5 809