У кількох обласних центрах – Сумах, Донецьку й Вінниці – уже кілька років лікарі "швидкої" рятують пацієнтів від інфарктів, застосовуючи німецький тромболітик "Металізе". Медичний препарат вартує приблизно 10 тисяч гривень. Чи можливе його використання бригадами "швидкої" у Чернівцях?
– При наданні медичної допомоги майже трьомстам хворим на гострий інфаркт міокарда за рік, на мою думку, цей препарат можна було би застосувати не більше, ніж у п’яти-семи випадках, – говорить заступник головного лікаря з медичної роботи Чернівецької міської станції швидкої медичної допомоги Сергій ПАУШАК. – Введення тромболітиків ще до госпіталізації хворого можливе лише за відсутності протипоказів у нього й наявності цього препарату в оснащенні бригади "швидкої". Як свідчить статистика, якщо тромболітик вводять впродовж двох годин від початку гострого інфаркту міокарда, є можливість зберегти життя ста хворих із тисячі.
– На етапі швидкої допомоги ми не завжди спроможні чітко визначити, є чи немає у хворого протипоказів. Немає можливості вдома зробити аналіз на згортання крові, біохімію, детально зібрати всю інформацію, – продовжує Сергій Паушак. – А від тромболітиків може бути чимало ускладнень. Тож є великий ризик їхнього застосування в таких умовах. Інша річ, коли людина доправлена до стаціонару кардіологічного диспансеру й, пройшовши необхідне обстеження, згодилася на тромболізис. У Чернівцях на базі кардіологічного диспансеру вже тривалий період застосовують тромболітики й досить успішно.
– На введення медиками "швидкої" такого тромболітика повинна бути згода пацієнта, – каже медик. – Лікар повинен пояснити пацієнтові всі можливі ускладнення та побічні дії. Лише тоді хворий повинен дати письмову згоду на застосування тромболітика під час догоспітального періоду.
– Гадаю, в умовах нашого маленького міста доцільно швидше довезти хворого до кардіодиспансеру, – зауважує Сергій Паушак. – Лише пацієнт повинен вчасно звернутися за медичною допомогою. Ніхто не заперечує важливість препарату "Металізе". Це хороший препарат, але він не є панацеєю. Людина з болями в серці повинна вчасно звертатися по допомогу. Уже в такий спосіб можна врятувати багатьох хворих з інфарктом міокарда.
– Цей метод надання допомоги хворим з інфарктом міокарда дуже перспективний, – розповідає старший лікар кардіологічної бригади Чернівецької міської станції швидкої медичної допомоги Васпуракан ГРІШЯН. – Та його ефективність виявляється лише в перші півтори-дві години після появи перших симптомів. Ми повинні опинитися у хворого в проміжку терапевтичного вікна. Гадаю, застосування тромболітика не є проблемою провінційного міста. Інша річ у великих містах, коли доправлення хворого до лікарняного ліжка забирає чимало часу. У Чернівцях швидко можна довезти пацієнта до кардіологічного центру. Догоспітальне застосування тромболітика приховує й певні небезпеки. Адже ці ліки зменшують згортання крові. А у хворого, наприклад, може бути виразка тощо. Інша річ застосування цього методу на стаціонарі, при повному обстеженні хворого на інфаркт.
– На Заході – це розповсюджений метод. Але там є стандарти показань, які прирівняно до закону. За результати лікар не відповідає. У нас стандарти теж є, але не зведені до рангу закону. Тож вся відповідальність лягає на плечі лікаря, – зауважує В. Грішян.
– А ще в Чернівцях є певний парадокс: в одних хворих чешеться п’ятка, вони телефонують, що інфаркт, – зауважує лікар. – А інші геть мокрі, тиск падає, а вони не викличуть лікаря. Інфаркти зазвичай стаються в проміжок між 04.00-06.00. Та мало хворих з інфарктом вночі звертається по медичну допомогу.
– Є і фінансовий бік цього питання, – зазначає В. Грішян. – Найпростіша доза тромболітика вартує 1000 гривень, "Металізе" – 12 тисяч гривень, а "Нектоплаза" – 1200 євро. Гадаю, що ні суспільство, ні законодавці до догоспітального застосування тромболітика ще не готові. Хоча метод однозначно є перспективним.
Антоніна БАБЧУК
13-10-2009, 10:18
0
3 651