Кожний п’ятий нещасний випадок, коли діти отримують травми, трапляється в школі. Чимало школярів страждають від підніжок, зачинених перед носом дверей тощо.
"Батьки повинні навчати своїх дітей"
– До нас потрапляє дуже багато дітей шкільного віку, які під час перерв, після уроків отримують травми, – говорить Андрій МАРТИНОВ, ортопед-травматолог відділення дитячої травматології лікарні швидкої медичної допомоги. – Це свідчить про відсутність уваги батьків, які повинні навчати своїх дітей, як правильно поводитися.
Потрібно застерігати дітей від пустощів на балконах, драбинах, деревах. Хоча батьки не повинні забороняти дітям грати в активні ігри, сковувати їх безперервними обмеженнями. Не можна залякувати дитину.
– Щоби не було випадків травматизму, дитина повинна бути зайнята, після школи відвідувати спортивні гуртки, – зауважує лікар. – У школах та вдома їй повинні пояснювати, як правильно переходити дорогу, як їздити на велосипеді.
"Опіки обробили зубною пастою"
– Часто трапляється, що неправильно надають першу медичну допомогу при травмах, – додає Андрій Володимирович. – Пригадую, до нас привезли дитину з опіками обличчя. Місця опіків обробили зубною пастою, таким чином погіршили стан дитини, а нам ускладнили роботу. Батькам варто знати: якщо дитина обпеклася, у жодному разі не можна використовувати мазі, спиртові розчини, йод. А варто зафіксувати місце травми, використовуючи підручні засоби, зробити холодний компрес (можна прикладати навіть пластикові пляшки). Зігрівальні компреси, теплі ванни, мазі можна використовувати лише на третю добу.
Якщо дитина травмувалася, варто негайно викликати "швидку". Відділення дитячої травматології працює цілодобово. Краще зайвий раз проконсультуватися з лікарями, ніж змушувати дитину страждати.
"Знімав футболку
й зламав ключицю"
Важливе значення має збалансоване харчування дитини. Для зміцнення кісток варто приймати вітаміни, наприклад, "Кальцемін".
– Профілактична ситуація нині невтішна. Нещодавно до нас потрапив хлопчик, який знімав футболку й зламав ключицю. Раніше переломи зросталися за місяць, а тепер на це йде півтора, а то й два місяці, – каже Андрій Мартинов. – Це свідчить про неправильне та незбалансоване харчування, погану фізичну підготовку. Батькам варто замислитися, що краще для дитини: комп’ютер, телевізор чи спортивна секція.
Леся ТОКАРЮК
перша допомога
При опіках: якщо загорівся одяг, потрібно погасити його, для чого на ураженого слід накинути пальто, ковдру тощо. Потім дати випити теплої підсоленої води. Обпечену частину тіла звільнити від одягу. Не можна розрізати або роздушувати пухирі, торкатись обпеченої поверхні руками, змазувати її жиром, маззю тощо. На опікову поверхню накладають стерильну пов’язку.
При забоях: стежити, щоби пошкоджена частина тіла була нерухомою. На ушкоджену ділянку покласти мішечок із льодом чи зробити холодний компрес.
При переломах: накласти стерильну пов’язку на рану, забезпечити нерухомість кінцівки підручними засобами.
1-10-2009, 09:48
0
5 601