Лікування ягодами ожини шлункових проблем згадується ще у травниках ХІХ століття. Ефективне і листя рослини. Так, молоді паростки (свіжі чи висушені) використовують у разі виразкової хвороби: жменю сировини заливають двома склянками окропу і настоюють впродовж ночі у термосі. Пити по чверті склянки чотири-п’ять разів на день за 30 хвилин до їди. Ефективність настою збільшиться, якщо додати сушене листя сливи або тонке коріння вишні.
Відвар листя ожини (5 г, 200 мл води, кип’ятити п’ять хвилин, настоювати 20 хвилин, процідити) рекомендують у разі гастриту та проносу. Дітям від проносу дають лише висушені ягоди – по 0,5 чайної ложки тричі на день (потовкти до стану порошку і змішати з цукром).
Ожина має протизапальний, сечогінний ефект, тому допомагає при запальних захворюваннях нирок, сечового міхура. Упродовж сезону ягід хворим корисно пити сік ожини: до склянки гарячої перевареної води додати 0,5 склянки соку, 1 ч. л. меду, вимішати, трохи охолодити, випити впродовж дня.
Нефрит. Великий корінь ожини вимити, подрібнити, залити 5 л води і варити, доки не випарується половина рідини. Зберігати в холодильнику і пити по 0,5 склянки тричі на день за 30 хв. до їди. Курс лікування – 27 діб, перерва – один тиждень. Потім лікування повторити. Упродовж року бажано здійснити три-п’ять курсів.
Здавна плоди та сік ожини використовували для лікування недокрів’я, атеросклерозу, гіпертонії, нормалізації обмінних процесів. Наприклад, при недокрів’ї 1 ст. л. сушених плодів розтирали на порошок, заливали 1 ст. л. окропу, настоювали під покришкою впродовж 30 хвилин. Порцію випивали за два прийоми перед їдою.
Багатий вітамінний склад ягід зумовлює доцільність їх використання з метою профілактики чи подолання нервових хвороб, стресу. Адже під час нервового потрясіння порушується багато нормальних функцій організму, зокрема всмоктування білка, і відновити їх можуть лише вітаміни. Тому дієтологи радять їсти ожину, запасатися соком, сушеними ягодами, щоби можна було подолати вітамінне голодування організму.
Прихильники народної медицини стверджують, що листя ожини можна з успіхом застосовувати для зовнішнього лікування при запаленні шкіри, екземі, а також при лишаях, грибках тощо. Але не саму ожину, а в суміші з квітами нагідок, травою хвоща, пелюстками садової троянди (які звичайно використовують для варення), травою вербени і дубовою корою. Усі інгредієнти беруть у рівних частинах і, заливши холодною водою, варять протягом 15 хвилин. Тобто 1 ст. л. суміші треба залити 250 мл води, кип’ятити впродовж 15 хвилин, настояти дві години, процідити. Використовувати для примочок, компресів, пити по 1 ст. л. чотири рази на день.
Леся ТОКАРЮК
27-08-2009, 10:02
0
9 855