Гриби мають багато цілющих властивостей.
Однак водночас вони – небезпечний продукт харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й до смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, що містяться в грибах.
– Різні види отруйних грибів з’являються з ранньої весни і до пізньої осені, – каже Василь МОСКАЛЮК, завідувач кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ. – Часто люди не орієнтуються, які гриби їстівні, а які – отруйні. Трапляється, що їстівний та отруйний гриби ростуть поряд. У такому разі токсичні речовини можуть переходити навіть на хороший гриб.
ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ОТРУЄНЬ:
вживання отруйних грибів;
неправильне приготування умовно їстівних грибів;
вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).
ЩОБ УНИКНУТИ ОТРУЄННЯ:
Купуйте гриби тільки у відведених для цього місцях, уникайте стихійних ринків.
Збирайте і купуйте тільки ті гриби, про які точно знаєте, що вони їстівні.
Не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках тощо.
Не вживайте гриби з ушкодженою ніжкою, старі, в’ялі, червиві або ослизлі.
Не куштуйте сирі гриби на смак.
Пам’ятайте, що гриби підлягають кулінарній обробці в день збирання, інакше в них утворюється трупна отрута.
При обробці кип’ятіть гриби протягом семи-десяти хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовуєте для соління, – грузді, вовнянки та інші, які містять молочний сік.
У жодному разі не пригощайте грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
Леся ТОКАРЮК
ДОПОМОГА
– Первинні ознаки отруєння (нудота, блювання, біль у животі, пронос) з’являються через одну-чотири години після вживання грибів, залежно від виду грибів, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів, – зауважує лікар. Біль та нудота повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає, якщо вчасно не надати допомогу, через 5-10 днів після отруєння.
Тому при отруєнні:
Викличте "швидку".
Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте п’ять-шість склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоби викликати блювання; прийміть активоване вугілля (чотири-п’ять пігулок), коли промивні води стануть чистими.
Після надання першої допомоги дайте випити потерпілому міцний чай або трохи підсолену воду, покладіть на живіт і ноги потерпілого грілки.
З’ясуйте, хто вживав разом із потерпілим гриби, здійсніть профілактичні заходи.
– Дуже важливо при появі перших ознак отруєння негайно звернутися по допомогу, – наголошує Василь Москалюк. – У жодному разі не можна вживати ліки та їжу, особливо алкогольні напої та молоко. Це може пришвидшити всмоктування отруйних токсинів у кишечнику. Заборонено займатися самолікуванням. При отруєнні грибами спостерігається висока смертність, тому кожна година має вирішальне значення.
НАЙПОШИРЕНІШІ
ПОМИЛКИ ГРИБНИКІВ
Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний.
Усі молоді гриби –їстівні.
Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів.
Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби.
Цибулина або часник стають бурими, якщо варити їх разом із грибами, серед яких є отруйні.
Отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин.
20-08-2009, 10:25
0
6 100