З’явившись в офісі після тривалої перерви, багато хто хапається за голову і нарікає, що краще зовсім не відпочивати. Парадокс: після тижнів неробства замість бадьорості та тонусу, в нас головний біль і роздратування. Психологи називають такий стан "післявідпустковою" депресією.
Правильна відпустка – коли людина повністю перемикається з одного виду діяльності на інший. Головне – забути про офіс взагалі. Крім того, подвійне навантаження – спроба відпочити і продовжити робочий процес – загострює хронічні захворювання.
На думку фахівців, краще не відпочивати зовсім, ніж відпочивати мало. Учені визначили "відпустковий мінімум" – два тижні. Тиждень піде на адаптацію до зміни режиму дня, клімату і часових поясів. Інший – на сам відпочинок. І бажано мати ще один тиждень у запасі – на реакліматизацію.
Ще одна поширена помилка – відпочивати "за компанію". Часто стиль проведення відпустки обираєте не ви, а ваше оточення. Замість того, щоби ніжитися на пляжі, ви йдете з приятелями на екскурсію чи обробляєте грядки на дачі. Потрібно вчитися твердо казати "ні" – без хибного почуття провини.
Досвід показує, що не варто поспішати приймати важливі рішення першого ж дня після відпустки – можливі помилки. Психологи стверджують, що в перший робочий день потрібно дозволити людині відпрацювати тільки половину робочого дня – це буде профілактикою нервових зривів.
І не розцінюйте депресію як вияв власної слабкості: подібні проблеми трапляються й у сильних, успішних людей. Найчастіше "післявідпусткову" депресію мають власники малого бізнесу і представники ліберальних професій – лікарі, адвокати.
Леся ТОКАРЮК
ЯК ВПОРАТИСЯ З ДЕПРЕСІЄЮ, ЯКЩО ВОНА З’ЯВИЛАСЯ
Почніть із найпростіших завдань, що не потребують концентрації уваги й особливих розумових зусиль.
Розкажіть колегам за ланчем про приємні моменти відпустки, покажіть фотографії – непогана програма для першого робочого дня.
Доки ви не увійшли в звичний ритм, дуже важливо відшукати власні "ресурси позитива". Когось заспокоюють довгі прогулянки, когось – комп’ютерні ігри.
Покращити тонус допоможуть і фізичні вправи. І зовсім не обов’язково тягати штангу або годинами намотувати кола на стадіоні. Для початку достатньо статичних вправ. Лежачи на дивані, стисніть руки в замок, підніміть ногу і затримайтеся в такому положенні на декілька хвилин. Повторіть ще 5-10 разів. Така непомітна гімнастика чудово тонізує, дозволяє привести думки в порядок.
Ще одна хитрість – вставати вранці хвилин на 20-30 раніше, ніж зазвичай. Це дасть вам додатковий час на переосмислення цінностей, звикання до нової обстановки і мрії про наступну відпустку.
6-08-2009, 09:56
0
3 558