Відпочинок на прісних водоймах зі вживанням води з них, споживання немитих фруктів і овочів можуть викликати лептоспіроз – смертельно небезпечну інфекційну хворобу.
Накопичувачі інфекції – стоячі водойми
– Лептоспіроз – смертельно небезпечне гостре інфекційне захворювання, – каже Василь МОСКАЛЮК, завідувач кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ. – Джерело інфікування – мишоподібні гризуни, які можуть з’явитися у помешканнях та господарських будівлях. Виділяючи лептоспіри із сечею, випорожненнями, вони забруднюють воду та продукти. При порушенні правил особистої гігієни – вживанні води з незнайомих джерел, споживанні немитих овочів і фруктів тощо – людина може легко підхопити лептоспіроз. Із зовнішнього середовища збудник інфекції потрапляє до організму людини через укуси пацюків та інших гризунів, подряпини на тілі, слизову оболонку ротової порожнини та очей і шлунково-кишковий тракт. Тому ризик захворіти постійно є у людей, які ведуть домашнє господарство, тримають свійських тварин, у тих, хто захоплюються рибальством та мисливством, працюють на косовиці. Якщо хворий вчасно не звернеться по медичну допомогу, це може призвести до трагедії. Смертність від лептоспірозу становить 40-50 відсотків від загальної кількості інфікованих.
Накопичувачами інфекції є також стоячі водойми (ставки, озера), у яких лептоспіри, як правило, зберігаються роками.
Насамперед уражаються печінка, нирки і серце
– Спочатку "щуряча хвороба" нагадує звичайний грип або ГРВІ, – зауважує Василь Деонізійович. – Лептоспіроз дає про себе знати досить швидко і гостро. У перші дні ураження температура тіла може сягнути 39-40 градусів. Людина стає млявою, у неї виникають ломота в тілі, біль у спині, попереку, м’язах (особливо литкових), який не зникає навіть у стані спокою, нудота, блювання. У хворого може спостерігатися почервоніння обличчя, склерит ("п’яні" очі), виражений кон’юнктивіт, потемніння сечі, герпетичний висип на губах, при жовтяничних формах – жовтяниця. Уражаються печінка, нирки і серце. Самолікування у разі лептоспірозу безрезультатне.
– Якщо не звернутися до лікаря, можна померти від гострої ниркової недостатності – так трапляється найчастіше, – продовжує Василь Москалюк. – Якщо не надати допомогу, через три-чотири дні відбувається повне припинення виділення сечі (анурія).
Попередити це небезпечне захворювання можна лише завдяки знищенню його джерела – гризунів і за умови суворого дотримання правил особистої гігієни.
– Важливо не купатися у заборонених місцях, у стоячих водоймах, особливо з ушкодженою шкірою, слизовими оболонками, – наголошує Василь Деонізійович. – А в разі виявлення ознак ГРВІ, особливо влітку, варто звернутися до інфекційного відділення обласної клінічної лікарні. Адже хворобу краще попередити, ніж наражатися на смертельну небезпеку.
Леся ТОКАРЮК
6-08-2009, 09:53
0
9 324