За статистикою, жінки потерпають від розширення вен на ногах уп’ятеро частіше, ніж чоловіки.
– Двадцять відсотків усього дорослого населення хворіє на варикоз. Майже двомстам тисячам мешканців області поставлено діагноз варикозне розширення вен, – розповідає Віктор КРИВИЧ, завідувач відділення хірургії судин обласної клінічної лікарні. – Із них п’ять відсотків (10 тисяч) потребують оперативного втручання. Таким чином в області за рік здійснюють 700-800 операцій. Наша область посідає п’яте-шосте місце в країні за кількістю операцій на варикозне розширення вен, які роблять за рік.
Варикозне розширення вен – це прогресуюча патологія судинної стінки, що супроводжується її розширенням і відкладенням тромботичних нашарувань, створенням варикозних вузлів і пристіночних тромбів, які є джерелом закупорювання судин і загрозою для життя (інфаркт, інсульт, тромбоз судин).
– Із варикозом стикаються чоловіки і жінки різного віку, – зауважує Віктор Олексійович. – Трапляється, що до нас приходять 14-15-річні дівчатка із яскраво вираженою хворобою. Хоча найчастіше потерпають від неї люди середнього віку, особливо жінки під час вагітності та у післяпологовий період (25-40 років).
Найчастіше варикоз виникає через спадковість. Хвороба може виявитися і у дітей, і в онуків. Спровокувати варикоз може вагітність – до гормональних змін додається збільшення ваги.
Ви у групі ризику, якщо:
належите до жіночої статі;
вагітні;
у вас різні гормональні порушення;
ведете малорухливий спосіб життя, маєте звичку сидіти, закинувши ногу на ногу;
маєте "варикознонебезпечну" професію: бармен, перукар, хірург;
полюбляєте облягаючі штани і тугі пояси, носите взуття на високих підборах;
маєте надмірну вагу;
захоплюєтеся дієтами, які бідні на клітковину;
схильні до закрепів;
палите і вживаєте алкоголь.
Необхідно відвідати судинного хірурга до вагітності
– Щодо чоловіків, – продовжує Віктор Кривич, – то потерпають вони від варикозу переважно через надмірні фізичні навантаження, важку працю. Якщо є скарги на важкість у ногах, набряки, що не минають за час нічного відпочинку, якщо людина відчуває свербіння, з’явилися чорні плями на ногах, необхідно негайно відвідати судинного хірурга. Більше того, навіть якщо немає скарг, теж варто прийти і обстежитися. Особливо це стосується жінок, у яких є "варикозна спадковість" або просто великі вени на ногах. Їм обов’язково необхідно відвідати судинного хірурга до вагітності.
Варикоз слід лікувати, не чекаючи ускладнень. Основний метод лікування – операція, хоча здійснюють також лазерну коагуляцію та склерозування вен.
Цією хворобою займаються судинні хірурги, тому саме їм вирішувати, як вас лікувати.
Як запобігти варикозу?
Кращий спосіб – профілактика за допомогою мазей, гелів, компресійного трикотажу, підібраного лікарем.
Врахуйте: профілактика повинна підбиратися лікарем, а не друзями або за допомогою джерел в Інтернеті. Компресійний трикотаж і ступінь компресії може обрати тільки лікар з урахуванням вашого розміру і стану ваших вен. Навряд чи вам підійдуть компресійні панчохи подруги або мами.
ДЕКІЛЬКА НЕСКЛАДНИХ ПРАВИЛ:
приймайте контрастний душ – не зловживайте саунами,
соляріями, гарячими ваннами;
носіть зручне взуття на підборах не більше 4 см (на високих підборах литковий м’яз не скорочується повною мірою,
у суглобах виникає застій, а потім варикоз);
випивайте у день не менше 1,5 літра води;
щодня виконуйте фізичні вправи для ніг, зокрема не користуйтеся ліфтом, а ходіть пішки, займайтеся плаванням, катайтеся на велосипеді, прогулюйтеся на свіжому повітрі.
Леся ТОКАРЮК
4-06-2009, 11:48
0
5 627