Сезон засмаги вже розпочався. Але якщо раніше засмага вважалася корисною процедурою, то нині думки лікарів змінилися. Перебувати на сонці радять якомога менше.
– Якщо, незважаючи на перестороги, вирішили влітку засмагнути, робити це краще вранці, тоді сонце менш шкідливе, – каже дерматолог Ірина ПРОХОРОВА. – Але майте на увазі, що надмірне перебування на сонці для мешканців нашого регіону протипоказане.
– Під час засмагання потрібно користуватися спеціальними кремами, які захищають шкіру, – продовжує Ірина Миколаївна. – Але, на жаль, у більшості засмага не минає без сонячних опіків. Причому іноді вони призводять не лише до почервоніння, а й до появи міхурів. Із серйозними опіками варто звернутися до лікаря.
Після опіків шкіра злущується, і вона знову може обгоріти. Тому у цей період краще уникати засмагання. Майте на увазі, що навіть через воду проходить сонячне ультрафіолетове проміння і під час купання теж можна отримати сонячні опіки.
Якщо шар шкіри часто потерпає від опіків, злущується, на цих місцях можуть з’явитися пігментні плями, які залишаються на все життя.
ПОРАДИ
"Антиопікова" терапія
У перші години опіків рекомендують вологе обгортання або душ із холодною водою. Після опіку шкіра ще до 10 хвилин утримує надмірне тепло, а вода його забирає. Крім того, найнегативніший ефект від сонячного ультрафіолету на шкіру – зневоднення, тому потрібно якомога більше пити і активно зволожувати шкіру. Після водних процедур бажано шкіру змастити будь-яким пом’якшувальним кремом.
Від опіків допоможуть креми, у склад яких входить пантенол, що живить пошкоджену шкіру. Ця речовина – синтетичний похідник вітаміну В5. Вітамін В5 (пантотенова кислота) у нормі здійснює у шкірі багато функцій, а при опіках її кількість знижена.
Усунути біль від опіків допоможуть засоби на основі антигістамінних препаратів. Ці препарати зменшують почервоніння при сонячному опікові, а також мають хороший охолоджувальний ефект.
Можуть полегшити стан обпеченої шкіри мазі на основі оксиду цинку – вони забезпечують фізичний бар’єр і захист шкіри від зовнішнього впливу.
За відсутності спеціальних засобів можна використати кисломолочні продукти, але вони повинні бути без добавок та фарбників. У цих продуктах містяться протеїни, які здатні відновлювати шкіру та перешкоджати втраті вологи. Жирну шкіру можна змастити кефіром, а суху – сметаною і залишити на обпечених ділянках на 20-30 хвилин. Потім все це зняти тампоном, змоченим у слабкій заварці чаю.
Якщо опік невеликого розміру, роблять примочки з настою ромашки, череди і подорожника: 4 столові ложки подрібненої трави залити 300 мл окропу і настояти дві години. Після цього покласти змочені шматки марлі на уражені місця і тримати 15-20 хвилин.
Ефективно допомагають при сонячних опіках вівсяні пластівці. Розтерті вівсяні пластівці заварюють і змащують ними обпечені місця. Потім споліскують ці ділянки шкіри холодною водою.
На обпечену шкіру також прикладають аплікації з картоплі. Сиру картоплю натирають на дрібній тертці і кладуть на шкіру на 15 хвилин.
Можна скористатися листям свіжої капусти чи свіжою відтисненою морквою, приклавши їх на уражені місця.
Людмила ОСАДЧУК
28-05-2009, 10:31
0
5 648