RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Злоякісні пухлини шкіри займають друге місце серед онкологічних захворювань. Найбільш небезпечною із них є меланома. За останні п’ять років у країні смертність від меланоми становить приблизно 95 відсотків.
– Такий високий показник смертності пов’язаний не з відсутністю методів лікування, а з несвоєчасною діагностикою, – каже доктор медичних наук Ольга БОГОМОЛЕЦЬ, головний лікар Інституту дерматокосметології. – Навіть лікареві інколи важко визначити початкову стадію злоякісного переродження родимих плям. Крім того, не всі люди знають, як розпізнати родимку, що перероджується, і звертаються надто пізно. Метастазуючу меланому практично неможливо вилікувати. Але її можна попередити.
"Частіше рак шкіри може розвиватися на обличчі"
– Ольго Вадимівно, яка різниця між раком шкіри і меланомою?
– Рак шкіри найчастіше вражає відкриті ділянки тіла і зазвичай виникає там, де немає родимок. Спочатку з’являється рожева пляма, яка лущиться, а потім на тому місці виникає ямка. Частіше рак шкіри може розвиватися на обличчі (спинка і крила носа, кут ока, чоло, залисини у чоловіків) і на тулубі у пахвовій ділянці, хоча нерідко вражає стопу або гомілку. Однак за умови вчасного звернення він виліковується майже в усіх пацієнтів.
Меланома – набагато небезпечніша. Вона розвивається з родимих плям, що перероджуються. Під час виникнення меланоми людина не відчуває болю, тому пізно звертається по допомогу, що може бути фатальним. Тому оглядати себе і своїх дітей треба не рідше одного разу на місяць із метою виявлення нових родимок або тих, які змінилися.
– Як розпізнати родимку, що перероджується?
– Для виявлення симптомів користуйтеся "азбукою" меланоми, яку легко запам’ятати завдяки слову-абревіатурі "АКОРД", де кожна буква означає певний симптом.

АСИМЕТРІЯ: коли вісь, проведена через родимку, не ділить її на дві рівні половини.
КРАЙ: якщо замість чіткої рівної лінії край родимки зубчастий або рваний.
ОКРАСКА (з рос. мов. – забарвлення): будь-які вкраплення, гранули, прожилки, особливо сірого, чорного чи рожевого кольору, повинні привернути вашу увагу.
РОЗМІР: чим більший розмір родимки, тим вищий ризик її переродження, хоча й маленький діаметр (один-два міліметри) не виключає можливість виникнення пухлини.
ДИНАМІКА або будь-які зміни у звичній для вас картині: збільшення розміру, товщини, зміна кольору, кровоточивість, кірочка на поверхні.
"Влітку з 10.30
до 16.00 бажано ховатися від сонця"
– Хто найбільше ризикує почути діагноз "меланома"?
– Існує декілька факторів ризику. Зокрема:

світле або руде волосся, світла шкіра, веснянки, велика кількість родимок;
меланома в одного із членів сім’ї (спадкова схильність);
три і більше опіків у дитинстві;
чотири і більше родимок розміром більше, ніж шість міліметрів.
Провокуючим фактором є сонячне опромінення. Мода на засмагу, яка прийшла до нас у 1960-их роках, провокує збільшення кількості хворих на рак шкіри і меланому. Безконтрольне перебування на сонці, відвідування солярію змушує шкіру людини створювати так звану "парасольку" – засмагу, щоби ультрафіолетові промені не проникали у глибші шари. Відбуваються зміни у пам’яті клітин. Всі засмаги, які людина набула за життя, сумуються. Зауважу, що навіть косметичні засоби, які нібито захищають від сонячних променів, насправді лише створюють ілюзію захисту. Так, шкіра не згорає, але сонячне або штучне (у солярію) опромінення відбувається, що викликає мутацію ДНК-клітин. Тому влітку з 10.30 до 16.00 бажано ховатися від сонця.
– Які методи лікування родимок, що перероджуються, та меланоми?
– Де би ви не видаляли родимку, пам’ятайте, що обов’язково повинен бути здійснений гістологічний аналіз. Усі процедури видалення проводяться безболісно, з використанням місцевої анестезії. Залежно від типу родимки, здійснюють видалення лазером, радіохвильове та хірургічне. Однак операцію повинен здійснювати винятково фахівець – лікар, а не працівник косметичного салону. Відомо чимало випадків, коли людині видалили родимку чи бородавку, і вона померла. Зрозумійте, що це – міф. У такому разі очевидно, що або операцію здійснював нефахівець, або це була не звичайна бородавка чи родимка, а злоякісне утворення.
Леся ТОКАРЮК
21-05-2009, 10:20
Коментарів 0 Переглядів 6 092

Теги -

Рішення ухвалили після нещодавнього скандалу на похороні військового
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.