На городі вже вдосталь весняної зелені. Її можна не лише використовувати для приготування смачних страв, а й для лікувальних цілей.
ПЕТРУШКА. Ця зелень містить у достатній кількості жирні ефірні олії, а також вітаміни А, С, В1, В2, РР, К. Є у петрушці калій, кальцій, фосфор, залізо, магній, цинк тощо.
Свіжоприготовлений сік петрушки дуже корисний для роботи наднирників і щитоподібної залози. Також він зміцнить стінки судин і капілярів. Петрушка – хороший сечогінний засіб, який очищує нирки, печінку, жовчовивідні і сечові шляхи. Використовують петрушку як дезінфікуючий засіб. Вона заживлює рани, опіки і виразки. При забоях, наривах, укусах комах прикладають свіже листя петрушки, змінюючи через три-чотири години. Також петрушка знімає почервоніння шкіри, набряки, освітлює шкіру, тонізує її. Для свіжого дихання пожуйте трохи зеленої петрушки. Така процедура буде корисна й для ясен. Петрушка містить інсулін, який регулює обмін глюкози у крові. Ця рослина не має жодних протипоказань.
САЛАТ ГОРОДНІЙ. У рослині містяться вітаміни С, Е, бета-каротин – ці антиоксиданти захищають від інфекційних та застудних хвороб, впливають на гостроту зору та здоров’я шкіри. Дієтологи вважають, що 200 грамів листя салату задовольняє добову потребу вітаміну С та дводобову – вітаміну А. У салаті значний вміст фолієвої кислоти. Завдяки цьому покращується склад крові та виробництво червоних кров’яних тілець, що позитивно впливає на загальний стан людини.
Корисне листя салату для людей середнього віку. Після сорока років у багатьох зменшується виробництво соляної кислоти, а водночас погіршується засвоєння білків, вітамінів, а також здатність організму боротися з кишковими паразитами. Фолієва кислота не лише допоможе вирішити цю проблему, а й покращить діяльність печінки, нирок, особливо підшлункової залози, що важливо для діабетиків. Салат очищає судини від зайвого холестерину й зміцнює їх. А це профілактика таких хвороб, як гіпертензія, атеросклероз. Ця рослина також допомагає впоратися із серцевими недугами (калій живить серцевий м’яз), неправильним обміном речовин, ожирінням (завдяки сприятливому співвідношенню калію та натрію виводяться зайва рідина та солі).
Протипоказаний салат людям, які схильні до утворення каміння у нирках.
ЩАВЕЛЬ використовують при лікуванні авітамінозу, анемії. Вітамін С, який міститься у щавлі, пришвидшує засвоєння заліза і сприяє підвищенню гемоглобіну. У великих дозах щавель має проносну дію, у малих – закріплювальну. При гастриті з пониженою кислотністю він стимулює вироблення шлункового соку, покращує травлення.
Використовують щавель для покращення функції печінки, жовчного міхура, стимуляції процесів травлення. Також допомагає він при шкіряному свербінні і висипах.
Якщо кровоточать ясна, для полоскання рота підійде настій щавлю: столову ложку свіжого коріння заливають 1,5 склянки води, кип’ятять 15 хвилин, настоюють дві години. Потім настій проціджують, вживають по дві столові ложки тричі на день.
Незважаючи на корисні властивості щавлю, його часте використання може стати причиною утворення каменю у нирках. Ця рослина протипоказана при гастриті з підвищеною кислотністю, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, порушеннях сольового обміну та запальних захворюваннях нирок. Щавель ускладнює засвоєння кальцію і може сприяти розвитку остеопорозу.
Лариса КАЛИНОВСЬКА
14-05-2009, 10:43
0
4 467