В Україні щорічно реєструють 125-130 тисяч інсультів, а смертність від них посідає друге місце в структурі загальної смертності. Впродовж року після інсульту помирає до 40 відсотків хворих, лише 18-20 відсотків повертається до праці, решта – залишається інвалідами. Але від інсульту можна вберегтися, якщо вчасно попередити хворобу. Профілактика інсульту можлива за допомогою оперативного лікування захворювання сонних артерій. Про це розповідає хірург військового госпіталю Володимир СІРИЙ.
– Сонних артерій у людини є дві, які розташовані на шиї ліворуч та праворуч. Ці кровоносні судини направляють кров до головного мозку та обличчя, – пояснює Володимир Миколайович. – Але сонні артерії можуть бути пошкоджені, як одна, так і дві одночасно, тоді це стає причиною ішемічного інсульту. Сонні артерії можуть мати стенотичне ураження – це стан, при якому настає звуження або повне перекриття сонної артерії. До цього зазвичай призводять відкладання на внутрішніх стінках судин атеросклеротичних бляшок, які складаються з рубцевої тканини, клітин крові, холестерину та інших жирних речовин. Збільшення бляшки звужує судину і сповільнює кровотік. На бляшках іноді утворюються згустки крові (тромби), які ще більше ускладнюють кровотік. Частина тромбу або атеросклеротичної бляшки може відокремлюватися і разом із рухом крові потрапляти в артерії головного мозку – наслідком цього стає розвиток ішемічного інсульту.
– Небезпека ураження сонних артерій полягає у тому, що більшість людей не мають жодних симптомів, – продовжує Володимир Сірий. – Якщо є ішемічні проблеми – запаморочення, порушення зору, заніміння та поколювання шкіри кінцівок, слабкість у руці або нозі, – потрібне обстеження, щоби з’ясувати, чи не пов’язано це із порушенням мозкового кровообігу. Для того, щоби з’ясувати, чи є стенотичне ураження сонних артерій, потрібно звернутися до невропатолога. Лікар ретельно огляне, прослухає сонні артерії. За необхідності призначить ультразвукову доплерографію артерій шиї, дуплексне сканування магістральних артерій голови, комп’ютерну томографію, електроенцефалографію головного мозку.
Якщо обстеження підтвердило наявність атеросклеротичної бляшки сонної артерії, хворому рекомендована операція. Дуже важливо, щоби лікар вчасно на неї направив.
Операція проводиться під місцевим знеболенням. Її суть у видаленні з артерій на враженому боці атеросклеротичних бляшок, завдяки чому відновлюється кровообіг сонними артеріями до головного мозку.
Під час операції, яка триває кілька годин, лікарі постійно контактують із хворим, щоби контролювати його стан.
Тривалість перебування у лікарні триває один-два тижні. Прооперовані хворі вдома повинні дотримуватися всіх рекомендацій лікаря та регулярно приймати призначені ліки.
Фактори ризику розвитку інсульту:
атеросклероз;
цукровий діабет;
підвищений артеріальний тиск;
паління;
вживання жирної їжі;
зайва вага;
підвищене тромбоутворення.
Людмила ОСАДЧУК
23-04-2009, 10:25
0
15 557