Після Великодніх свят до гастроентерологічних відділень чимало людей потрапляють із панкреатитом. Лікарі радять правильно виходити з посту, щоб уникнути проблем із шлунково-кишковим трактом.
– Якщо людина дотримувалася суворого посту і не вживала жодних м’ясних продуктів, виходити з посту потрібно поступово і обережно, – каже доцент кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб, клінічної імунології та алергології медуніверситету Наталя МАЛКОВИЧ. – На Великдень бажано обмежитися вживанням тих продуктів, які несли до церкви святити. Добре було би з’їсти одне яйце, шматок нежирної ковбаси і шматок паски. Не рекомендується вживання алкогольних напоїв, за винятком неміцного вина в невеликій кількості. Якщо людина не дотримувалася серйозно посту і вживала у помірній кількості м’ясні страви, ці правила можуть бути менш суворими.
Річ у тім, що впродовж посту травні залози і підшлункова залоза відвикають від інтенсивної роботи. Якщо першого дня після посту навантажити організм, наприклад, жирними сортами м’яса, холодцями, алкогольними напоями, це може спричинити розвиток панкреатиту (запалення підшлункової залози). Загалом поєднання алкоголю та жирної їжі спричинює спазмування притоків підшлункової залози.
Уже у наступні дні можна поступово розширяти свій раціон і включати нежирні сорти м’яса. Якщо любите свинину, починайте її вживати на третій-четвертий день після посту, бо одразу травним залозам буде важко її перетравити.
Краще, щоби на святковому столі було нежирне м’ясо (телятина, домашня курка, кролятина), салати з овочів, але ранні овочі слід ретельно обробити. Кондитерські вироби бажано вживати без кремів, особливо на основі масла, яке теж важко перетравлюється.
– Загалом організм після посту повертається до буденної норми наприкінці першого тижня, – продовжує Наталя Миколаївна. – Але я би радила у середу та п’ятницю або хоча би раз на тиждень надалі робити пісні дні. Це розвантажувальні дні і одночасно профілактика атеросклерозу, захворювань залоз травного каналу, серцево-судинних захворювань тощо.
НЕБЕЗПЕЧНІ СИМПТОМИ
При збільшенні навантаження підшлункова залоза збільшує секрецію травних ферментів, внаслідок чого вона починає перетравлювати сама себе. Це і є панкреатит.
– Панкреатит може виявлятися болем в епігастральній ділянці, який віддає у спину. Можливі нудота, блювання, пронос. За таких симптомів потрібно негайно звертатися до лікаря. Хвороба може виявитися навіть у тих людей, в яких досі не було жодних проблем із шлунково-кишковим трактом.
Людмила ОСАДЧУК
16-04-2009, 10:30
0
3 298