Сьогодні в будь-якому магазині оптики можна придбати комп’ютерні окуляри. Вони начебто захищають очі від шкідливих електромагнітних випромінювань. Чи так це насправді, ми з’ясовували у доцента кафедри офтальмології Буковинського державного медичного університету, консультанта-офтальмолога обласного медичного діагностичного центру Марини КАРЛІЙЧУК.
– Сучасні монітори мають дуже яскраві контрастні зображення, при яких втомлюються очі, – пояснює Марина Карлійчук. – Тому, незважаючи на те, що зображення начебто дуже якісне, люди відчувають надзвичайну втому, з’являється почервоніння, особливо якщо працюють в офісі, де є кілька комп’ютерів. З’ясовано, що найбільше навантаження на очі дає короткохвильове випромінювання у спектрі синього та фіолетового кольорів. Річ у тім, що спектр синього кольору має підвищену здатність до розсіювання, таким чином штучно змінює яскравість і чіткість зображення. Ми ж, реагуючи на погане зображення, напружуємо очі і втомлюємо їх. Тому окуляри для захисту повинні мати покриття, яке забиратиме частину цього короткохвильового спектра (синього і фіолетового кольору). Якщо велика частина цього спектра щоденно потрапляє на очі, це може викликати поступове руйнування тканини ока. Монітори, на яких є цифри TCO 95, TCO 98, TCO 99, не потребують окулярів для захисту. В інших випадках комп’ютерні окуляри потрібні.
– Другий важливий момент – випромінювання від ламп денного освітлення (так звані флюоресцентні лампи), – продовжує офтальмолог. – Тридцять відсотків скарг пацієнтів на втому зумовлено саме цими лампами та відблисками від них. Тому, якщо робоче місце освітлюється флюоресцентними лампами денного світла, на окулярах має бути так зване просвітлююче покриття. Воно відрізає ультрафіолетову частину випромінювання і синю частину спектра. Якщо у вас робоче місце вдома біля вікна, то ви за допомогою штор можете регулювати ступінь освітленості, бо у вас одна настільна лампа і ви, у принципі, захищені. Але якщо людина працює в офісі, де, як правило, декілька комп’ютерів і над кожним столом висить лампа з додатковим освітленням, це створює зайві відблиски, які шкодять очам. У такому разі комп’ютерні окуляри вам потрібні, вони захищають від цих сторонніх відблисків і не дають зайвого розсіювання світла для очей. Але окуляри обов’язково повинні мати сертифікат. У ньому повинно бути зазначено, що вони – із якісним антивідблисковим або, як його ще називають, антирефлексним покриттям і є просвітлюючими.
Пані Марина пояснює: якщо людина має короткозорість більше шести діоптрій або далекозорість більше трьох діоптрій і потребує корекції зору окулярами для роботи, а при цьому працює за комп’ютером більше чотирьох годин на день, їй буде корисно придбати окуляри для корекції зору із захистом від комп’ютера.
Якщо ж у людини вікова далекозорість і вона користується окулярами для читання, їй потрібні так звані прогресивні окуляри або ще сучасніші (відповідно і дорожчі) варіофокальні окуляри, які забезпечують чітке зображення на різних відстанях. Вони також потребують цього покриття.
Якісні комп’ютерні окуляри можна придбати у магазинах оптики (іноді попередньо замовивши) за ціною не менше 100 гривень.
Галина МАРКІВ
15-01-2009, 12:00
0
13 283