Щоби почуватися бадьорим, оптимістичним та зосередженим, слід подбати про сон. Адже він добре відновлює працездатність організму, зокрема центральної нервової системи. А ось порушення сну викликають депресії, неуважність, зниження працездатності та загострення хронічних захворювань. Для повноцінного здорового сну потрібно дотримуватися певних правил, стверджує практикуючий психолог, психотерапевт Альона ГОЛОВІНА.
– Порушення сну може відбуватися через надмірне навантаження на роботі, перенапруження, конфлікти, хвороби, стреси й навіть через читання чи перегляд фільмів перед сном, – розповідає Альона Головіна. – Під час сну людина не лише відпочиває, в організмі відбуваються різноманітні внутрішні процеси. Так, ми можемо "доживати" щось побачене нами за день, особливо це стосується серйозних подій. Крім того, під час сну маємо можливість отримувати відповіді на важливі запитання, тобто в зашифрованій символічній формі наша підсвідомість "транслює" приховані бажання, мрії, незавершені справи, внутрішні конфлікти тощо. Саме тому, якщо функції сну порушені, людина не лише відчуває психоемоційне виснаження і втому, а й втрачає зв’язок зі своєю внутрішньою природою.
Щоби налагодити сон, доцільно влаштовувати своєрідний ритуал засинання, знайти свій спосіб підготовки до сну.
Дуже важливо лягати в той час, який є оптимальним для фізіології кожної окремої людини. Більшість психофізіологів вважають 22.00-23.00 найкращим періодом для засинання дорослої людини. Добре, якщо вдається лягати в один і той самий час, завдяки цьому організм пристосовується й сам готується до сну в уже звичний час.
Засинати важливо в приємних умовах: у провітреній кімнаті, на твердому ліжку, із приємною для тіла ковдрою й білизною тощо.
Перед сном не бажано дивитися фільми жахів, фантастику, трагедії, детективи. Адже стан збудження нервової системи може заважати спокійному сну й відбиватися в жахливих снах.
Перед сном не споживайте багато їжі, добре прогуляйтеся, прийміть ароматичну ванну, випийте теплого чаю чи молока, послухайте заспокійливу приємну музику, помрійте, розкажіть добру казку дитині. Проведіть час перед сном у приємних розмовах і зробіть розслаблювальний масаж. (А. Бабчук)
9-01-2009, 10:41
0
3 523