Якщо людину пригнічує поганий настрій, загальна слабкість, вона, незважаючи на тривалий сон, не висипається – це симптоми синдрому хронічної втоми. Як визначити цей стан і запобігти його розвитку, розповіла доцент кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб Валентина ВАСЮК.
Вражає менеджерів
та викладачів
– Втома – це важливий сигнал нашого організму про те, що навантаження стали непомірними, – каже Валентина Леонідівна. – Якщо втома триває понад шість місяців поспіль, у людини можна запідозрити синдром хронічної втоми. Особливо, якщо вона супроводжується ще хоча би чотирма симптомами: порушення пам’яті та зосередженості, біль у м’язах або горлі, головний біль, розлади сну. Відповідно, відбувається і зниження активності, депресія. Окрім того, на фоні хронічної втоми розвиваються вторинні зміни – вегето-судинні дистонії, нейроцеркуляторна дистонія тощо.
До хвороби може призвести тривале та надмірне навантаження. Проте все-таки основна причина хвороби – психологічний стрес.
Синдром хронічної втоми зазвичай вражає політиків, менеджерів, бізнесменів, керівників усіх рангів, викладачів, лікарів, журналістів, тобто людей розумової праці. Виявляється хвороба також у людей, які працюють із хімічними речовинами, наприклад, у хімічних лабораторіях, меблевих цехах тощо.
Зазвичай захворювання зустрічається у людей віком 30-40 років, до того ж, жінки хворіють частіше та у важчих формах, ніж чоловіки.
Для профілактики – ранній підйом
Синдром хронічної втоми вимагає тривалого лікування, але краще – профілактика.
Насамперед потрібно спати не менше восьми годин. Ранок розпочинайте не з кави чи чаю, а з контрастного душу та спеціального "цілющого нектару" – до півсклянки мінеральної води додати ложку меду та половину лимона.
Пройдіться на роботу пішки, якщо це дуже далеко, то хоча би частину шляху. Намагайтеся чергувати розумову та фізичну працю. Якщо не можете нічого змінити, то хоча би зробіть перестановку на робочому місці.
Намагайтеся уникати психоемоційної роботи за дві-три години до сну. Було би добре засинати в один і той самий час, бажано не пізніше 23.00. Перед сном випийте склянку теплого молока з медом.
Синдром хронічної втоми вражає насамперед людей із ослабленою імунною та нервовою системами, тому не буде зайвим зміцнити свій організм – підтримати його вітамінами та мінералами. Слід відмовитися від кави, білого хліба, булочок, макаронів, потрібно пити натуральні соки. Якщо після сну не відчуваєте відпочинку, необхідно виробити звичку раннього підйому.
Людмила ОСАДЧУК
до теми
Стрес зніме ванна та свічки
Зняти стрес допоможуть сольові ванни. Рецептори шкіри чутливо реагують на температуру води і на солі, які вона містить. Внаслідок цього покращується мікроциркуляція крові, пришвидшується обмін речовин. Спрацьовують і барорецептори: на занурене у воду тіло сила земного тяжіння діє менше, відбувається розслаблення м’язів і кровоносних судин. Найбільший ефект досягається, коли концентрація солі у воді така сама, як і в плазмі крові. Це значить, що на сто літрів води потрібно використовувати майже кілограм солі. Вода повинна бути теплою, комфортної температури.
Для досягнення цілковитого розслаблення, приймаючи ванну, запаліть свічки і ввімкніть улюблену музику. Доведено, що полум’я свічок має певну частоту випромінювання, яка викликає антидепресивний ефект. Навіть якщо очі заплющені, світло проникає до сітчатки і стимулює зоровий нерв. Внаслідок цього в організмі виробляється речовина, яка покращує настрій. У людини, яка 30-40 хвилин поніжиться у ванні при свічках, виникає відчуття, ніби вона добре виспалася.
4-01-2009, 11:14
0
6 736