RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Переймаючись через захмарний курс долара, зростання цін чи низьку зарплату, можна втратити найцінніше – здоров’я. Тому в час економічної кризи слід зберігати оптимізм і пам’ятати, що щастя, любов та інші найважливіші життєві цінності насправді важливіші за будь-які гроші. Лікар-психотерапевт вищої категорії диспансерного відділення Чернівецької психіатричної лікарні Віра САНДУЛЯК розповіла, як пережити фінансові негаразди в хорошому настрої.
– Як не втратити розсудливість і душевний спокій під час фінансової кризи?
– Важливо перебувати в реальності, тобто відрізняти настирливу негативну інформацію від того, що насправді відбувається саме з вами. Насамперед відповісти собі на запитання, що особисто для мене означає фінансова криза, що я можу зробити в цій ситуації, в чому полягає моя відповідальність, і що від мене не залежить. Усвідомити, що криза – це не однозначно негативне явище, і використати цей період для особистого росту. Згадати про вічні цінності, про своє місце й призначення в цьому світі; згадати, з чим ми прийшли в цей світ і з чим підемо. Оглянутися довкола і, крім власних проблем, побачити проблеми інших людей. Відчуття "я не один у такій ситуації" допомагає зберегти здорову життєву позицію: у мене все добре, добре, незважаючи на обставини, які склалися. Варто пригадати також стійкість, мужність і розсудливість інших, наприклад, наших земляків, які постраждали від повені. Мені в складі бригади з надання психологічної допомоги постраждалим від повені довелося зустрічатися з людьми, які пережили стихійне лихо і при цьому зовсім не втратили розсудливості, бо духовні цінності для них були важливішими за матеріальні.
– Чим можуть загрожувати надмірні хвилювання через знецінення заощаджень, зменшення зарплати тощо?
– Важливо замислитися, чи допоможе вам надмірне хвилювання вирішити проблему? Тривога, гнів, заздрість, страх, розпач можуть загрожувати ще й збільшенням витрат на ліки, оскільки людина під впливом негативних емоцій більш схильна до розвитку психосоматичних хвороб, тобто тілесних хвороб, зумовлених стресами.
– Як не потрапити в залежність від алкоголю і заспокійливих ліків? Які є безпечні способи заспокоїтися й покращити настрій?
– Людині, яка надто залежить від матеріальних цінностей, неважко вдатися до будь-яких інших залежностей, тому не втрачайте відчуття власної гідності, любіть себе і довіряйте своїй здатності пережити тимчасові труднощі. Уявіть, що вас хтось любить тільки за те, що ви багаті, маєте престижну роботу, гарний будинок, дороге розкішне авто... Що б ви сказали про цю людину? А якщо ви себе любите за умови наявності матеріальних статків, як ви себе назвете? Навчіться любити себе просто за факт свого існування, за те, що ви є на цьому світі. Цьому посприяє така вправа: візьміть великий аркуш паперу, напишіть на ньому все позитивне, що знаєте про себе. Тримайте цей листок на видному місці і постійно його поповнюйте. Вигадайте п’ять варіантів, як себе потішити. Можливо, вам захочеться розслабитися в теплій ванній під приємну музику. А можливо, ви покращите свій настрій якоюсь улюбленою стравою. Робіть це заради власного задоволення, а не як нагороду за щось. Пам’ятайте, що ці задоволення повинні бути безпечними для життя й здоров’я.
Не забувайте про існування гарних, оптимістичних кінофільмів, класичної літератури, спілкування з друзями, милування природою.
– Як пережити втрату роботи?
– Якщо ви втратили роботу – вірте, що на вас очікує краща інша робота. Шукайте й знайдете її обов’язково. У жодному разі не піддавайтеся поганому настрою, зберігайте гідну самооцінку. Ймовірно, ви втратили роботу не тому, що ви поганий працівник, а тому, що на такого працівника, як ви, у роботодавця не вистачає грошей. Можливо саме зараз варто кардинально змінити напрямок своєї діяльності, знайти в собі нерозкриті таланти. Пам’ятайте, що нашим працевлаштуванням переймаються відповідні державні службовці. Звертайтеся до них по допомогу.
– З’являються повідомлення про те, що люди, які не змогли розрахуватися за банківським кредитом, вдаються до самогубства. Як можна запобігти подібним випадкам?
– Причини самогубства можуть бути різними і найбільш серйозна причина – це депресія. Правильна оцінка ризику самогубства надзвичайно важлива, вона дозволяє вчасно надати людині психологічну й психіатричну допомогу. Слід звертати увагу на такі ознаки, як соціальна ізоляція, а саме втрата зв’язку з близькими, почуття провини, сорому, самоприниження, відчаю, самотності, іноді висловлювання про небажання жити. Якщо потрібно, побудьте поруч із цією людиною до надання спеціалізованої допомоги.
Пам’ятаймо, що життя кожного з нас – це неповторне унікальне диво, і з будь-якої ситуації вихід є. Обов’язково ЗАВЖДИ Є ВИХІД!!! І пам’ятайте, що саме ви вирішуєте, як вам жити, будете ви щасливі чи нещасні.
– Як підготуватися до життя з меншими витратами – на чому ви радите економити, а на чому економити не варто?
– Спеціалісти-фінансисти радять економити на предметах розкоші: прикрасах, дорогих авто, тощо. А ось на чому економити не варто, так це на якісному харчуванні й ліках.
– Чи звертаються до обласної психіатричної лікарні люди з подібними проблемами, викликаними фінансовою кризою? Хто зазвичай найболючіше сприймає фінансові проблеми: пенсіонери, підприємці, жителі міста чи селяни?
– Так, звертаються. Ці питання хвилюють однаково і тих, і інших , та як правило, не залежать від обсягу втраченого.
Надія МАКУШИНСЬКА
25-12-2008, 11:39
Коментарів 0 Переглядів 4 668

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.