Осіння пора сприяє загостренню чималої кількості хвороб. Нежить і кашель, напади астми, ішемічної хвороби серця, гострі напади глаукоми – такі хвороби часто нагадують про себе восени. Спеціалісти пов’язують це з перебудовою біоритмів і їх збоями. А ще осінь – це найнестабільніший період, коли людина повинна напружувати свої сили, щоби пристосуватися до природних умов, які постійно змінюються.
Окрім того, у людини восени починають слабнути захисні сили організму. Ближче до зими відчувається нестача вітамінів, адже заздалегідь запастися вітамінами організм не може, навіть якщо влітку їх споживали достатньо.
Серцево-судинні хвороби. Восени часто відбувається зміна теплових режимів, атмосферного тиску. Розвиваються гіпертонічні кризи, інсульти, інфаркти, частішими стають напади стенокардії. Тому особливо уважно за своїм здоров’ям повинні стежити сердечники: попереду листопад, який вважається "чемпіоном" за кількістю інфарктів міокарда.
На добові ритми впливає скорочення світлового дня. А саме за такого режиму в людини виробляється більшість гормонів: одні досягають свого максимуму вдень, а інші виробляються лише вночі. Для сердечників найбільш важливі гормони, які виробляються корою наднирників, – вони тримають тонус судин, ритм серця. Ці гормони повинні вироблятися з 3.00 до 6.00. Якщо ж організм збився з ритму, і в ці години гормонів у кров надходить мало – людині дуже важко прокинутися. За статистикою, саме на світанок (о 4-5 ранку) – припадає пік раптових смертей через серцеву недостатність.
ЛОР-захворювання. Осінь – благодатна пора для різних вірусів, які провокують загострення хронічних захворювань дихальних шляхів: тонзиліт, риніт, отит і гайморит. Тому необхідно приділяти увагу профілактиці. А ще адекватно оцінювати ситуацію і завжди одягатися відповідно до погоди. Не зайвим буде вживання імуностимулювальних, противірусних і вітамінних препаратів.
Радикуліт. Нелегко восени і тим, хто потерпає від радикуліту. Напади можуть спровокувати інфекція, порушення обміну речовин чи невдале підняття вантажу. Але на перше місце медики ставлять нервові розлади і переохолодження, на які багата осінь.
Захворювання органів травлення. Найвідоміша проблема осіннього сезону – загострення виразкової хвороби шлунка, але ще гірше "поводиться" дванадцятипала кишка. Загострившись восени, виразка значно важче піддається лікуванню навіть сучасними препаратами. Пояснюють це також збоями у біоритмах. Наприклад, восени в таких хворих виробляється значно менше гастрину і бомбезину, а саме ці гормони певною мірою захищають слизову оболонку від подразнювальної дії кислоти.
Депресія. З настанням осені у багатьох людей з’являється схильність до поганого настрою. І така сезонна проблема часто призводить до депресії. Причин для цього достатньо: попереду тривала зима, робота, холод, застуди. Коли кількість сонячних днів зменшується, в організмі менше виробляється сератоніну (так званий "гормон щастя"), тоді нервова система перебуває у стані зниження тонусу, що призводить до депресії.
Людмила ОСАДЧУК
Поради лікаря
Уникнути осінніх загострень хвороб можна, причому за допомогою доступних засобів, стверджує доктор медичних наук, професор Людмила КИРИЧЕНКО.
При загостренні серцево-судинних захворювань потрібно часто гуляти на свіжому повітрі. Гіпоксія (нестача кисню) провокує інфаркти та інсульти. Необхідний не пасивний, а активний спосіб життя. Дуже корисним є, наприклад, плавання.
Важливий момент – харчування. У раціон потрібно включати якомога більше овочів і фруктів. Обов’язково споживайте рибу, особливо північних морів, яка містить речовину, що знижує рівень холестерину в крові. Необхідні кисломолочні продукти – нежирний сир, йогурт.
Восени бажано провести курс вітамінотерапії, особливо сердечникам. Тих вітамінів, які люди із серцево-судинними захворюваннями отримують з природних джерел, недостатньо.
Не забувайте про часник, адже він нормалізує вплив на ліпідний спектр крові, зменшує небезпеку розвитку тромбозу, що особливо важливо для літніх людей.
Щоби уникнути депресії, не лінуйтеся обідньої перерви на 20-30 хвилин вийти на вулицю, навіть якщо погода похмура. У вихідні теж намагайтеся більше гуляти.
Восени забудьте про дієти, адже в організмі відбувається помітна перебудова. І якщо влітку ви втамовували голод легкою їжею, то зараз хочеться чогось важкого і жирного. Не забороняйте собі такі страви, але й не зловживайте ними.
У кожної людини є заняття, які приносять задоволення, наприклад, читання книги, зустріч із друзями тощо. Частіше тіште себе приємними миттєвостями.
9-10-2008, 10:39
0
4 167