Таблетки для цього видають у поліклініках безкоштовно
Вирушаючи на відпочинок до екзотичних країн, поцікавтеся, які небезпечні хвороби там можливі, і зробіть профілактику, радить заступник головного лікаря обласної санітарно-епідеміологічної станції з епідеміологічних питань Наталя ГОПКО.
Про хвороби повинна попередити турфірма
– Одна з поширених і небезпечних хвороб в екзотичних країнах – малярія. Є 34 країни, де існує ризик виникненння малярії. До речі, до них належать навіть вісім країн СНД: Росія (окремі регіони), Грузія, Киргизстан, Узбекистан, Туркменістан, Таджикистан, Вірменія, Азербайджан. До переліку входять і такі відомі туристичні країни як Туреччина, Мальдіви, Таїланд. Небезпечні також Індонезія, Афганістан тощо.
Є перелік країн, де реєструється стійкість збудника малярії до препаратів. До них належать країни Африки, Центральної й Південної Америки, Азії та Океанії (Індія. Китай). Тому коли людина їде у такі країни, бажано зробити профілактику протималярійними препаратами.
– Якщо людина має намір виїжджати до такої країни, потрібно приймати таблетки щотижня впродовж півроку, – радить Наталя Василівна. – А якщо це країни, де є ризик виникнення малярії, наприклад, Туреччина, Мальдіви, то вживати хімічні препарати потрібно за тиждень до виїзду і під час поїздки. А вже коли повернулися в Україну, курс профілактики припинити. Таблетки для профілактики можна отримати безкоштовно у поліклініці за місцем проживання. Та, незважаючи на це, профілактику, на жаль, робить мінімальна кількість людей.
Довідка
Малярія – інфекційне захворювання, яке передається укусом малярійних комарів. Хвороба найпоширеніша у країнах із тропічним кліматом. Починається захворювання із загальної слабкості, головного болю, болю у м’язах та суглобах. Може бути біль у попереку, сухість у роті. Згодом з’являються напади високої температури, блювання, розлади травлення, кашель, порушення нервової та інших систем. За тяжкого перебігу хвороба може закінчитися летально.
У Чернівецькій області періодично реєструють завізні випадки малярії. Останній випадок завезеної малярії був 2004 року.
Від жовтої гарячки щеплення роблять у Львові й Києві
– Ще одна небезпечна "екзотична" хвороба – жовта гарячка. Небезпека захворіти нею загрожує туристам, які вирішили відвідати деякі країни Африки та Південної Америки – Бразилію, Венесуелу, Колумбію, Судан, Ліберію, Нігерію тощо. Лікарі радять зробити щеплення проти цієї хвороби, – каже Наталя Гопко. – Але це щеплення не входить до календаря щеплень. Воно вважається додатковими, і його можна отримати лише у приватних кабінетах. Щоправда, у Чернівецькій області таких кабінетів немає, тому направляємо людей до Києва чи Львова.
Довідка
Жовта гарячка поширена у сільській місцевості країн Західної й Центральної Африки, Південної Америки, а також на островах Карибського басейну. Хвороба з’являється через 3-6 днів після зараження. Симптоми: головний біль, біль у суглобах, підвищення температури, нудота, блювання. Характерна поява гострого, неприємного запаху хворого.
Поради лікаря
На відпочинку в екзотичних країнах…
– харчуйтеся у перевірених установах. Минулого року в Україну було зареєстровано один випадок холери. Жінка перебувала у турпоїздці в Індії і споживала на вулицях Делі коктейлі з молока, яєчного жовтка. Це викликало захворювання на холеру;
– не забувайте про правила особистої гігієни;
– коли людина виїжджає за кордон, туристична фірма повинна попередити про всі небезпечні хвороби, які можливі у тій чи іншій країні. А людина вже сама вирішує, чи здійснювати заходи профілактики.
Людмила ОСАДЧУК
24-07-2008, 11:47
0
5 610