Такі операції малотравматичні, і через дві-п’ять діб хворих виписують
Сечокам’яна хвороба – одне з найбільш поширених урологічних захворювань в області. Донедавна хворим у Чернівцях могли запропонувати лише відкрите оперативне втручання з видалення каміння із сечовивідних шляхів. Тепер з’явилися сучасні методи лікування цієї хвороби. Про них розповів лікар-уролог Чернівецького військового госпіталю Ігор ПІРОЖОК.
На нирки "ощадливо" впливають
– Операцію з видалення та дроблення каміння будь-якої локалізації у сечововивідних шляхах у нашому закладі виконують за допомогою сучасних органозберігаючих, малотравматичних, ендоскопічних методів. А саме методом уретерореноскопії – для каміння сечоводів та методом черезшкірної контактної літотрипсії – для каміння нирок, – пояснює Ігор Олександрович. – Дроблення каміння відбувається за допомогою ультразвуку, який здатний дробити практично всі типи каміння з незначним впливом на стінку сечоводу або нирки. Ультразвуковий метод дроблення має переваги над іншими. Він менш травматичний для хворого і достатньо ефективний для всіх видів каміння.
Каміння у сечоводі можливо видалити методом уретероскопїї (ендоскопічного огляду сечоводу), дроблячи його ультразвуком, або видаляючи спеціальною корзинкою, щипцями. Ефективність видалення каміння розмірами до сантиметра в сечоводі досягає до 95-98%. Хворі через кілька годин після операції активні, а наступного дня їх виписують додому.
Важких ускладнень практично не існує
– При наявності каміння у нирках розміром більше сантиметра та при коралоподібних каменях застосовується метод черезшкірної контактної літотрипсії, – продовжує Ігор Олександрович. – Під контролем рентген-апарату здійснюється пункція нирки, створюється спеціальний канал для введення інструмента нефроскопу, за допомогою якого здійснюється огляд порожнини нирки. У робочий канал нефроскопа вводиться ультразвуковий зонд, який розбиває каміння на дрібні фрагменти, які одночасно відсмоктуються, або видаляються щипцями. Усі маніпуляції здійснюються під контролем відеокамери та рентген-апарату.
Операції тривають від 40 хвилин до 2,5 години, залежно від розташування каміння та його розмірів. Госпіталізація в середньому триває від двох до п’яти діб. Наступного дня після операції хворі активні та не відчувають болю і дискомфорту. Через тиждень людина повністю працездатна. Крім того, важких ускладнень практично не існує.
Також переваги цих методів над іншими полягають насамперед у тому, що вдається зберегти функції нирок. А видалення каміння відбувається через природні шляхи без створення травматичного розрізу та ускладнень, пов’язаних із ним (сильні болі, післяопераційні грижі).
Людмила Осадчук
24-07-2008, 11:41
0
17 332