
Футбольні фанати звикли, що літо у світовому футболі зазвичай минає досить спокійно – залишалося лише стежити за трансферними історіями. Проте літо 2025 року особливе – вперше в історії відбувається Клубний чемпіонат світу з футболу.
Про те хто змагається у турнірі та як проходить чемпіонат - у матеріалі "МБ".
Змагаються 32 команди з усього світу
Турнір – під егідою ФІФА. У ньому беруть участь 32 клуби з усіх куточків світу. Він відбувається у США з 15 червня по 13 липня.
Це не просто турнір за престиж – переможцю дістанеться близько 100 мільйонів доларів, а загальний призовий фонд сягає одного мільярда. Для багатьох клубів це сума, яка перекриває річний бюджет.
Формат клубного чемпіонату світу простий і знайомий тим, хто давно стежить за чемпіонатами світу серед національних збірних. Груповий етап: вісім груп по чотири команди.
Кожна команда грає по одному матчу з кожним суперником у групі. Надалі перші дві команди з кожної групи проходять до 1/8 фіналу. Далі плейоф – матчі на вибуття (1/8 фіналу, чвертьфінали, півфінали, фінал). Матч за третє місце не передбачено. Це єдина відмінність від класичного ЧС серед збірних.
Хто бере участь
Учасників турніру визначали за чотири роки виступів у континентальних турнірах. Саме тому серед учасників немає "Барселони" чи "Ліверпуля" – квоти Європи розподілилися між "Челсі", "Реалом", "Манчестер Сіті" та іншими грандами. За США грає "Інтер" з Маямі, за Єгипет – "Аль-Ахлі", за Бразилію – "Флуміненсе" та "Палмейрас".
Четвертого та п’ятого липня відбулися чвертьфінали, за підсумками яких "Реал" у півфіналі зустрінеться з чинним переможцем Ліги чемпіонів – "ПСЖ". Іншого фіналіста визначать у парі бразильського "Флуміненсе" та англійського "Челсі".
Фінал Клубного чемпіонату світу 2025 між "Челсі" та ПСЖ відбудеться вже сьогодні, 13 липня, на стадіоні "МетЛайф" в Іст-Резерфорді, США. Початок поєдинку о 22:00 за київським часом.
Думки експертів
Юрій Шелепницький, перший капітан збірної України з футболу:
"Зараз це своєрідний перехідний час перед новим сезоном, і турнір став ще одним інструментом для залучення уваги до футболу та, чесно кажучи, для заробітку. Є різні думки, чи потрібен цей турнір. Дехто вважає, що це популяризація футболу. Інші ж кажуть, що це зайве навантаження на футболістів, адже, замість відпочинку, команди одразу стартують у новий сезон.
Особливо відчутно це для європейських клубів, які одразу після турніру матимуть кваліфікаційні матчі та внутрішні чемпіонати.
Фактично, цей турнір – додаткове фінансове навантаження і для клубів, і для футболістів, адже комусь потрібно брати участь, комусь – організовувати, а хтось стимулює клуби перемагати, наприклад, преміями, як це роблять у "Реалі". Для них це питання і репутації, і статусу.
З іншого боку, ризики також великі: травми, додаткове фізичне виснаження, особливо для головних гравців клубів, як це вже трапилося в топових команд. Тому поки що важко оцінити, чи цей турнір корисний, а чи шкодить футболу".
Валерій Королянчук, ексфутболіст "Буковини":
"Сьогодні ми бачимо, що на стадіонах не так багато вболівальників. Багато клубів щойно завершили свої національні чемпіонати, гравці мали б іти у відпустку, але їм одразу потрібно грати на цьому турнірі. Потім відпочинку так і не буде, адже одразу починається підготовка до нового сезону. Тобто це дуже велике навантаження на футболістів.
За місяць команди грають по сім матчів, а це серйозне випробування після важкого сезону.
Наприклад, "ПСЖ". Команда виграла чемпіонат Франції, Лігу чемпіонів, Кубок Франції, футболісти зіграли вже 50-60 матчів за сезон, і тепер знову грають на цьому турнірі, а після 13 липня почнуть підготовку до нового сезону, адже у Франції календар ніхто не підлаштовує під "ПСЖ". І це так у всіх країнах.
Чому клуби все ж беруть участь? Бо призовий фонд турніру – близько одного мільярда доларів. Переможець отримає понад 100 мільйонів євро – це річний бюджет топових клубів, тож матеріальна сторона має велике значення.
Але якщо говорити чесно, цей турнір нічого особливого футболу не дає. Це комерційний проєкт, можливість заробити. І хоча є різні думки щодо доцільності таких турнірів, фінансовий інтерес бере гору.
Турнір планують проводити раз на чотири роки. Але треба розуміти, що гравцям потрібно і відпочивати, а нинішні графіки їх виснажують. Багато тренерів вже кажуть, що навантаження на футболістів стають занадто великими. Водночас клуби заробляють, тож поки є великі гроші, ці турніри будуть".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram