Чи варто США і Заходу непокоїтися через те, що Росія нарощує силу? Може здатися, що так, якщо подивитися на те, яке місце в американських новинах зайняла тема російського втручання у президентські вибори. Але насправді російська сила і вплив дуже крихкі. За виставленими на передній план втручанням в політику Заходу, вторгненням в Україну і Сирію, Москва зіштовхнулася з глибокими суспільними і економічними проблемами. Про це на сторінках Washington Post пише аспірант Колумбійського університету, дослідник Росії і питань безпеки Джос Мікінс.
На його думку, внутрішні проблеми, які російська влада вже досить довго ігнорує, дуже скоро обмежать здатність Володимира Путіна продовжувати свої зовнішньополітичні і військові авантюри. Автор наводить п'ять причин, чому Москві доведеться відмовитися від агресивної поведінки.
Перша з них - це слабка російська економіка. Він нагадує, що ВВП США в 10 разів більший, ніж в Росії. Російська економіка зростала завдяки періоду високих цін на нафту. Але він закінчився. І країна занурилася в економічну депресію. Все більше росіян опиняються за межею бідності. "Міністерство економіки Росії прогнозує, що середній рівень життя не покращиться до 2035 року", - йдеться в статті.
Друга причина - у Росії серйозна демографічна криза. Народжуваність в країні дуже низька і не перевищує рівень 1,7 дитини на одну жінку, в той час як для самовідтворення населення потрібно, щоб цей показник зріс до 2,1 дитини. "В результаті населення Росії скоротиться на 16%, або 23 мільйони людей, до 2050 року. Таким чином, робоча сила скоротиться на 25%", - йдеться в статті.
Третя причина криється в тому, що Кремль до цього часу платив субсидії проблемним регіонам. Зараз він витрачає 10 мільярдів доларів на рік для підтримки Чечні і анексованого Криму. Але доходи країни зменшуються, тому ці виплати доведеться теж зменшити. На думку автора, чим менше Москва буде перераховувати дотаційним регіонам, тим сильнішою буде напруга між Москвою і периферією. Не виключено, що конфлікт на Півночі Кавказу може відновитися.
Четверта причина - Росії доведеться скоротити військовий бюджет через економічну стагнацію. Вона вже це зробила в 2016 році, і таке скорочення відбулося вперше з 1990-х років. До 2020 року Росія буде виділяти 41 мільярд доларів. Ця сума менша військового бюджету Франції. "Більше того, дедалі більший тягар витрат в Сирії і Україні можуть змусити Росію вивести звідти війська, інакше режим може збанкрутувати", - йдеться в статті.
Автор нагадує, що НАТО витратив на оборону у 2015 році 892 мільярди доларів. На тлі цієї суми російський 41 мільярд має непереконливий вигляд. Тож Росія просто не зможе конкурувати з добре профінансованим і озброєним альянсом.
Зрештою, на думку автора, хронічні соціальні проблеми змусять Росію відмовитися від нинішньої агресивної політики. І це п'ята причина. Росіяни схильні терпіти труднощі, але це не може тривати вічно. Популярність Путіна опирається не лише на пропаганду і шовінізм, а й на економічну вигоду.
"Якою б потужною чи загрозливою Росія не здавалася зараз, вона не зможе бути такою довго. Російська стабільність і режим Путіна опираються на хиткий фундамент, який вже починає давати тріщини", - йдеться в статті.
Разом з тим, автор не врахував наявність ядерної зброї у Росії, яку вона використовує як гарантію безкарності своїх агресивних вчинків. Видання Die Zeit писало, що США і Росія можуть опинитися на порозі нової ракетної кризи. Москва розгорнула нові крилаті ракети, порушивши угоду про скорочення стратегічних арсеналів за 1987 рік. Якщо Вашингтон відреагує нарощенням свого ядерного арсеналу і розміщенням ракет в Європі, світ повернеться до реалій 80-х років.
Тим часом, видання Sueddeutsche Zeitung писало, що Росія не може дозволити собі нову гонку озброєнь. Москва сама "випустила джина з пляшки", коли почала безвідповідально погрожувати іншим країнам своїм ядерним арсеналом. Тепер Дональд Трамп теж не виключає початку нової гонки озброєнь, на яку у російської сторони просто немає грошей.
За матеріалами:DT.UA
9-03-2017, 20:33
0
1 472