– Дитячі майданчики – це одна з найбільших проблем міста, – вважає чернівчанка Валентина Підгірна (на фото нагорі), яка звернулася до редакції “МБ”. – Невже ми настільки бідне місто, що не спроможні обладнати ще хоча б кілька майданчиків, наприклад, такі, як у Центральному парку (“Живчик”) та в парку “Жовтневому” (“Рошен”). У місті це єдині дитячі майданчики, де можна погратися дітям, і то не всім. У правилах поводження на дитячому майданчику зазначено, що дітям до трьох років заборонено тут гратися. На майданчику граються діти шкільного віку, які зовсім не звертають увагу на малюків і можуть їх випадково травмувати.
А в якому жахливому стані знаходиться дитячий майданчик на вулиці Оренбурзькій! Це насамперед місце розпиття спиртного. Смішно звучить, що майданчик – це місце гри для дітей, адже тут зазвичай вигулюють собак. Мене вражає поводження їх власників, які перконані, що так і повинно бути. Нещодавно гуляємо на майданчику, проходить повз власниця з вівчаркою. Собачка просто перед нами, зробила свою “чорну справу”, а жінка не розгубилася: “Дайте мені дитячу лопатку, я відгребу – і віддам”.
Біля будинку на проспекті Незалежності, 48, донедавна теж був дитячий майданчик. Він був хоч старий, та все ж діти могли гратися на гірці з двома гойдалками чи на лавці. Півроку тому робітники гойдалки зняли, гірку забрали, землю розкопали, довкола утворилось болото. Обіцяли облаштувати територію, але ніхто цього не зробив. Зараз на проспекті немає де погуляти з дитиною, особливо маленькою. Сподіваюся, до дня Чернівців міська влада нарешті зробить такий подарунок діткам мікрорайону.
До теми
- За вигулювання собак у заборонених місцях штраф від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 гривні), – повідомила „МБ” провідний спеціаліст відділу благоустрою Першотравневої райради Антоніна Ліщук. – Дитячі майданчики входять до переліку місць, де заборонено вигулювати собак. Але щоби покарати за порушення власника собаки, на нього міліція повинна скласти протокол за порушення правил тримання котів і собак. А вже потім нам направляють протокол на адмінкомісію, де визначають розмір штрафу. Але дуже рідко вдається оштрафувати власників собак за вигулювання у заборонених місцях, бо люди подають неправдиві дані про себе.
Що кажуть чиновники
“ЖРЕПи ремонтують, мешканці ламають”
Нині у місті налічується 122 дитячих майданчики. Але ситуація з відповідальними за них досить цікава. До 2006 року дитячими майданчиками опікувалися ЖРЕПи, 2006 року їх передали у відання відділу у справах сім’ї дітей та молоді міської ради. У червні 2007 року майданчики передали у відання управління житлово-комунального господарства районних рад, які знову повернули майданчики ЖРЕПам. Тож тепер ЖРЕПи повинні ремонтувати і прибирати дитячі майданчики. Але на це зазвичай не вистачає коштів.
– За розрахунками на поточний ремонт 31 дитячого майданчика, які є в Першотравневому районі, потрібно понад 87 тисяч гривень, на облаштування нових майданчиків – 300 тисяч, – розповів начальник управління житлового господарства Першотравневої райради Віталій Ротар. – Але поки що на дитячі майданчики ми не отримали жодної копійки.
Нині майданчики готують до сезону, роблять поточний ремонт, прибирають, але все це роблять за рахунок коштів ЖРЕПів. Хоча я вважаю, що за майданчиками має бути закріплений один господар, зокрема управління освіти. Необхідний інженер, який би стежив за експлуатацією та технічним станом дитячих майданчиків міста. А на ЖРЕПи покласти зобов’язання прибирати майданчики.
А щодо поламаних майданчиків, то в цьому винні насамперед самі люди. Найчастіше руйнують у нас майданчики на вулиці Герцена та Руській. ЖРЕПи на ремонт виділяють власні кошти, а вже за два місяці все поламано. Повинно бути належне ставлення до майданчиків, а вже потім нарікання на ЖРЕПи.
Немає коштів на ремонт майданчиків і в Садгорі, хоча їх тут руйнують значно менше.
– У Садгорі налічується 27 майданчиків, – розповів начальник відділу житлового господарства Садгірської райради Віталій Якубчак. – Витрати на їхнє утримання нинішнього року становлять понад 114 тисяч гривень. Натомість ми не отримали жодної копійки. Минулого року вдалося відремонтувати за 11 тисяч гривень чотири майданчики, як буде нинішнього року – невідомо.
У Шевченківському районі гроші на ремонт майданчиків виділили, але сума не надто велика . В управлінні житлово-комунального господарства розповіли, що в них налічується 64 майданчики, на їхній поточний ремонт виділено 30 тисяч гривень.
Коментар
“За п’ять років майданчиків стало втричі більше”
Як покращити ситуацію з дитячими майданчиками?
- У нас не було можливості доглядати за майданчиками, адже ми не мали ні транспорту, ні інвентарю для їхнього ремонту, саме тому їх передали ЖРЕПам, – розповідає начальник відділу у справах сім’ї, дітей та молоді, що опікувався майданчиками півтора року, Наталя Коцур. – Хоча за час, що майданчики були в нашому підпорядкуванні, ми виготовили до кожного паспорт, щоби жоден не був забудований і втрачений.
Загалом за останні п’ять років майданчиків у місті побільшало втричі. Зараз їх налічується понад сто, але багато з них потребують ремонту. На жаль, нищать дитячі майданчики самі мешканці. Роблять це зазвичай бомжі, п’яниці. Коли ми опікувалися майданчиками, було дуже прикро дивитися, що з лавок та гойдалок за місяць залишалися лише кілки. Такий приклад можу навести на вулиці Руській. Там обладнали майданчик на 30 тисяч гривень, а вже за кілька днів усе поламали. На жаль, найбільше руйнують майданчики у спальних районах – на вулицях Руській, Червоноармійській та Південно-Кільцевій.
Захистити майданчики повинні самі мешканці, бо нереально, щоби біля кожного з них патрулювала міліція. Якщо люди бачать, що нищать майданчик, нехай зроблять хоча би зауваження, у серйозних випадках - викличуть міліцію.
На ремонти дитячих майданчиків не вистачає коштів, тому закликаємо мешканців самостійно підтримувати лад на них, прибирати час від часу. Байдужість тут не допоможе, тож потрібно бути господарем не лише у власній квартирі, а й у дворі біля будинку.
Думки матерів
Оксана: “Дитячий майданчик – це місце, куди приходять на відпочинок діти переважно від року. Але, на жаль, у місті є лише один такий, що відповідає нормам – це “Roschen” (у парку “Жовтневий”). Він не лише безпечний, але й яскравий, такий, що розвиває. Дуже шкода, що таких майданчиків не хочуть зробити більше. Якщо на такі майданчики не вистачає коштів, то хоч би встановлювали гірку, гойдалки та пісочницю.
Прикро, що в нашому місті дитячі майданчики використовують для вигулювання собак. Можна ж встановити відповідні штрафи за вигул собак у недозволених місцях”.
Ольга: “Моєму синові 2,5 років. Самі розумієте – вік непосидючий. Лише на дитячому майданчику я можу трохи розслабитися, присісти на лавку і поспілкуватися з іншими мамами. А Денис впродовж 1,5-2 годин може вибігувати свою енергію. Мені поталанило, бо недалеко від нашого будинку зробили новий майданчик. Щоправда, тут вже відбили половину дощечки на лавці, “прикрасили” різними написами гірку, валяються порожні пляшки, папірці та пакети від чіпсів, горішків. А ще майже кожного разу доводиться шукати паличку, щоб відчистити з черевика наслідки собачих відвідин”.
Мар’яна: “Вже довгий час відвідую зі своєю донькою один дитячий майданчик. Все можна терпіти, крім одного: постійне сміттєзвалище, на яке перетворюють майданчик. Двірники цей шматок землі, здається, обходять стороною. Недовго думаючи, купила мітлу і з такими ж мамами, як я, привели майданчик до ладу. Думаєте, довго тішила нас чистота майданчика? Вже через день можна було сказати, що останній раз тут прибиралося ще восени. Дивно, що смітять і ті, хто приводять сюди своїх дітей: витерли дитині руки серветкою – і викинули прямо на майданчик. Ось тепер думаю, може, ще відро для сміття купити? Може, хтось-таки побачить його і викине туди пляшку, замість того, щоб розбити її”.
Наталя: “Я на майданчики з донькою не ходжу. Якось на моїх очах чотирирічний хлопчик з’їжджав з гірки і розрізав руку об поламані перила. Два рази на день ходимо в парк: 20 хвилин туди – 20 хвилин назад. Але там я спокійна за здоров’я своєї дитини”.
Хороший приклад
На вулиці Алма-Атинській люди самі зробили майданчик
Два роки тому будинковий комітет з вулиці Алма-Атинської, 9А, переміг у міському конкурсі благоустрою на кращий проект облаштування двору. Мешканці впорядкували двір, а також облаштували дитячий майданчик (на фото внизу).
- Ті гроші, що ми отримали з бюджету – чиста формальність, - розповів голова будинкового комітету Юрій БОДАК. – Адже найголовніше – вкладена праця небайдужих людей, які вболівають за будинок, у якому живуть. Про конкурс ми вже й забули, а робота не припиняється.
Юрій Бодак розповів, що двір мешканці облаштовують вже 12 років. Вкладено чимало коштів і сил. Найважче утримувати його в порядку, бо люди не поважають чужу працю.
- Я тут буваю часто зі своєю дитиною, - розповіла мешканка сусіднього будинку. – На майданчику порядок лише завдяки кільком людям, які не лише все тут зробили, а й продовжують стежити за ним. Завдяки цим людям мають де відпочити десятки дітей.
Дитячий майданчик на вулиці Шкільній перебуває на балансі ЖРЕПу №12. Нині на майданчику постійно багато дітей – усі гойдалки працюють, і загалом виглядає непогано.
- Майданчик було відремонтовано торік за рахунок премії, отриманої Першотравневим районом у міському конкурсі, - розповів начальник ЖРЕП №12 Ігор ВЕРЕНЬКО. – На жаль, решта майданчиків залишаються в гіршому стані. На території нашого підприємства їх є вісім. Коштів, що виділяються з районного бюджету, вистачає лише на прибирання та фарбування навесні, заварюємо поламані гойдалки та гірки.
Ігор Веренько вважає, що краще було б, коли за всі майданчики відповідало одне підприємство. Але найбільшою проблемою при утриманні залишаються мешканці, які зовсім не дбають про спільне майно. Нищення лавок і гойдалок стало звичним явищем. (Людмила ОСАДЧУК, Ігор ДОВГАНЬ)
22-05-2008, 11:22
0
4 396