Одяг пані Олександри (ім’я змінено) згорів на тілі. Блискавка пройшла крізь тіло чернівчанки і відкинула її на кілька метрів. Сталося це минулої суботи.
Кореспонденти "МБ" навідалися до чернівчанки, яка дивом залишилася живою після удару блискавки. Жінку вже перевели з реанімації до терапевтичного відділення обласної лікарні швидкої допомоги.
Тепер жінка жалкує, що у грозу сховалася під 15-метровою тополею на центральному міському кладовищі на вулиці Південно-Кільцевій: "Добре знаю, що під тополею, дубом, горіхом під час грози ховатися не можна".
– Було дуже страшно, – промовила жінка. – Саме купила квіти, принесла води, хотіла прибирати біля могилок рідних. Минулої суботи на цвинтарі – жодної людини. Починався дощ. На відстані десяти метрів від мене тричі блиснуло. Я боялася змокнути, тому побігла сховатися під найближче і єдине там дерево – тополю. Стала на ще суху бетонну плиту. Грім пролунав десь далеко, і я подумала, що гроза пішла далі. Відкрила парасольку і поклала її на плече…
– Отямилася біля гаража, вся у землі, листі та гіллі. Що сталося, де перебуваю – нічого не розуміла. Я поповзла. Повзла й молилася Богу, – каже жінка.
Згодом брат пані Олександри розповів їй, що на землі і дверях гаража залишилися сліди від її пальців. Виявилося, що від удару блискавки жінку відкинуло на кілька метрів і жбурнуло в гараж. Згодом жінка самотужки дісталася могилки, де залишила речі, і набрала з мобілки номер сина.
– Пролежала я без пам’яті, напевне, більше трьох годин. Не відповідала на дзвінки, тож рідні мене вже шукали. Із цвинтаря син на таксі забрав мене додому й туди вже викликали "швидку". Хочу подякувати лікарям – золоті люди і гарні спеціалісти…
Нині жінку доглядають рідні та лікарі: вона проходить курс лікування, масажу.
– Здається, у мене не залишилося живого місця, все тіло горить. Є опіки. Особливо відчуваю два місця: ось тут – на грудній клітині ліворуч, де блискавка увійшла, та у районі живота, де вона вийшла.
Ліна НАГІРНЯК
Коментар
Що найбільше приваблює блискавку Пауль ПШЕНІЧКА, викладач фізики ліцею №1:
– Блискавка – це електрична іскра, яка виникає, наприклад, між хмарою та землею. Напруга у блискавці – сотні мільйонів вольт. Виникнення блискавки залежить від вологості повітря, наявності пилу, пилку рослин тощо.
Вона передусім влучить у високі предмети, оскільки менша відстань від предмета до хмари.
Більша ймовірність, що блискавка влучить у предмет, який добре проводить струм – вершини гір, високі, мокрі дерева, опори електропередач, хмарочоси.
Мокра глина (швидше солона, наприклад, солончаки), металеві предмети (зокрема ділянка землі, де є поклади металу) також притягають блискавку.
Частіше вона влучає в дуб, а рідше – у бук. У соснові дерева блискавка влучає нечасто, бо на голках напруга швидше розряджається.
Мобілка (навіть якщо не розмовляєте) теж утворює електричне поле, яке притягує блискавку.
Як вберегтися під час грози- Негайно зайти в приміщення (магазин, під’їзд тощо) і зачинити двері та вікна.
- Вимкнути електроприлади (блискавка може пошкодити електроприлади на відстані одного кілометра від місця удару).
- Вкрай важливо вимкнути мобільні телефони.
- Не стояти поблизу металевих предметів.
- Не ховатися під одиноким деревом (блискавка швидше за все влучить у нього).
- Негайно вийти з води, коли розпочалася гроза.
- Якщо перебуваєте на відкритій території, знайдіть яр чи яму, присядьте в ній та схиліть голову (але не треба лягати чи сідати на землю).
- Якщо застала гроза у горах, відійдіть подалі від намету і металевих предметів.
- Категорично не можна бігти, їхати на велосипеді.
4-07-2011, 09:44
0
4 430