Чернівчанин Олександр Божієвський, кухар ресторану "Кварц", освоїв екзотичне для України мистецтво карвінгу. З овочів і фруктів чоловік вирізьблює букети, тварин, птахів тощо. "Вирізати треба швидко, – пояснює Олександр, тоді як у його вмілих руках буквально на очах кавун перетворюється на букет троянд. – Плоди псуються, готові вироби треба постійно збризкувати водою, щоби не "в’янули".
"Перший свій
кавун три дні вирізьблював"– Як ви захопилися цим мистецтвом?– Випадково. Торік на День міста дружина (директор Центру освіти молоді) шукала вироби на виставку квітів. І я вирішив зробити щось оригінальне – квіти з овочів. Потім почав читати відповідну літературу, цікавився цим мистецтвом в Інтернеті. Тим більше, що це специфіка моєї роботи – оформляти бенкети, весілля. Бо як прикрасити страву? Нарізати перець кружечками, петрушку – нецікаво. А так робиш квіти з буряка, кабачків, редьки й оздоблюєш ними велику тарілку з фаршированою рибою чи іншою стравою, яку кладуть на центральний стіл. Людині приємно, бо видно, що це для неї старалися. А на весіллі кладемо на фуршетний стіл вирізьблені кавуни. Гості приходять – і не йдуть до молодят, а відразу біля тих кавунів фотографуються.
Пригадую, перший свій кавун три дні вирізьблював, а зараз за півтори години встигаю.
– Не шкода розрізати таку красу?– На весіллі, коли подають вирізьблений кавун, офіціант вирізає центральну деталь, скажімо, серце, і подає на тарілці молодятам. Це красиво виглядає, навіть символічно. А коли до друзів ходжу на дні народження, кожному дарую різьблений кавун. Людям приємно, бо це саме ти витратив час і вигадав візерунок персонально для них. Усі такі кавуни сам розрізаю, бо інші відмовляються, кажуть, що таку красу не будуть чіпати. Єдине, чого не розумію, – навіщо портрети вирізьблювати, як це нещодавно було у Дніпропетровську, де Януковичу подарували кавун із його портретом. Як потім різати те "обличчя"?
З гарбузів
виходять гарні фігурки тварин– Які мали найоригінальніші замовлення?– Іноді замовляють кавуни з логотипами фірм чи якимись написами. Це складна робота, бо літери потребують великої чіткості. Це не квітка, у якої пелюстки можуть лежати по-різному. Герб Чернівців на кавуні вирізьблював. Голубів різьбив на весілля. У Києві різьблений кавун коштує до 500 гривень, у нас – 150-250.
– Які овочі підходять для різьби?– Практично всі. У східному карвінгу використовують папайю, манго, авокадо тощо. У європейському – буряки, моркву, баклажани, кабачки, редьку. Дуже гарні квіти з редьки дайкон виходять, аж виблискують. Із пекінської капусти роблю хризантеми. З гарбузів вдаються гарні вази, фігурки тварин. Але кавун найбільше подобається, бо у ньому поєднуються різні кольори, виглядає він багато і головне – його можна з’їсти. Якби мав підвал, закупив би приблизно 30 кавунів. Узимку вони дуже дорогі.
– Ваші роботи можна побачити на міських заходах. Що дає участь у таких святах?– Якщо й платять мені за це, то винятково символічно. А на Петрівському ярмарку сам платив за місце. Я просто хочу показати, що таке мистецтво є не лише десь в Еміратах чи дорогих готелях Туреччини, а й у нас. На ярмарку відразу кілька людей мені сказали, що мої роботи – єдине, що їх здивувало на заході. Не міг тоді додому піти – люди фотографувалися біля виробів. Мені тоді казали, що якби я по гривні брав за фото, то вже на машині звідти поїхав би.
– Як освоїти це мистецтво?– У Києві є курси, в Москві навіть академія карвінгу діє, там день навчання вісім тисяч рублів коштує. Інструменти для карвінгу випускають спеціальні. Набір коштує понад 400 євро. Але я беру звичайний ніж із хорошої сталі й обточую його до потрібної вузької форми. Але якщо у людини немає до цього хисту і фантазії – жодні школи не допоможуть. Я ніколи не знаю, яким буде остаточний візерунок – руки самі підказують. І двох однакових робіт не буває.
Надія МАКУШИНСЬКА
Відеозапис створення різьбленого кавуна дивіться на сайті molbuk.com.
23-09-2010, 11:12
0
4 126