Нині у багатьох викликають подив ті, хто ніколи не ходив до школи. Але людей, які не мають початкової освіти, та неписьменних на Буковині понад шість відсотків.
Кореспондент "МБ" з’ясовувала, як їм живеться у теперішньому інформаційному світі.
"Дехто досі не вміє розписатися""Навіщо тобі та школа? Ти що, збираєшся заміж за панотця?" Так реагували на бажання Параски Токарюк навчатися її односельчани. Батьки також не наполягали – працювали у наймах і не мали навіть у що взути малу Параску.
– У мене були тільки одні "святошні" черевички, – зізнається 78-річна сторожинчанка. – Але їх одягала нечасто, щоби не зносити…
Параска Петрівна працювала в людей із шести років. Пасла худобу, мила посуд, обробляла город. Своєї ж оселі не мала, бо батьки були не місцеві.
– Коли була малою, багато хто у селі не ходив до школи, – розповідає Параска Петрівна. – Одні, як я, працювали і не мали на навчання ні грошей, ні часу. Інші – багатші – ходили шість-сім років у один клас і згодом кидали навчання. Дехто з них досі не вміє розписатися…
На відміну від них, Параска Токарюк вміє не тільки поставити підпис, але й читати, писати та рахувати. Але цього вона навчилася не в школі, а у синів господарів, де працювала.
– Вони вчили мене, малу, розрізняти літери та слова по Біблії, – говорить жінка. – А письмо я вивчила вже у 15-річному віці, коли отримала лист від хлопця. Не змігши прочитати (бо знала тільки друковані літери), понесла його до знайомих дівчат. Ті прочитали (кожна на свій лад), а потім розтеревенили у селі, що у мене є парубок. Відтоді заприсяглася: навчуся писати і читати, щоби ніхто не втручався у моє життя.
Згодом наука знадобилася Парасці Петрівні у колгоспі, де їй доручили здійснювати підрахунки зданого молока та спеченого хліба.
– Гроші добре рахувала, – жартує Параска Токарюк. – Навіть мій покійний чоловік, який працював фельдшером, рахуючи щось, наперед просив мене додати числа, а потім сам звіряв. Майже завжди все сходилося.
– Багато втратила через те, що не ходила до школи, – зізнається Параска Петрівна. – Якщо здобула би хоч якусь освіту, то, можливо, не так важко працювала би протягом життя…
Зараз на столику в кімнаті Параски Петрівни лежать газети та книжки.
– Люблю читати художні та історичні книжки, – зауважує жінка. – Інколи прокидаюся о 02.00 і беруся за книжку. І сама беру активну участь у громадському житті, бо є заступником голови районного товариства політв’язнів та репресованих.
"Мрію, щоби донька отримала вищу освіту"Не навчався у школі й 22-річний мешканець Зрубу-Комарівського Руслан Гашпан. Щоправда, на те у нього інша причина.
– До 13 років часто хворів, – розповідає Руслан. – Турбували легені. Хотів ходити до школи, але не мав можливості. Тим більше, що крім мене батьки виховували ще сімох дітей. Усі вони, щоправда, навчалися у школі.
Руслана ніхто не вчив писати та читати. Хлопець вміє тільки розписатися. Це вміння йому згодом знадобилося, коли отримував паспорт та свідоцтво про шлюб.
– Одружився, коли мені виповнилося 18 років, – розповідає Руслан. – Хоч моя дружина Олена й навчалася у школі, але нормально поставилася до того, що я неписьменний.
Із 17 років Руслан почав підробляти. Працював у колгоспі, згодом – різноробом.
Нині чоловік безробітний. Усі сили спрямував на виховання трирічної донечки Люби. Каже, що обов’язково віддасть її до школи:
– Мрію, щоби донька отримала вищу освіту і чогось досягла в житті. Того, чого не зумів я…
Олеся ДЛУЖАНСЬКА
23-09-2010, 09:18
0
1 623