RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » «Економія» на потерпілих від повені

Днями прокуратура області оприлюднила інформацію про те, що з ініціативи прокуратури Новоселицького району із залученням працівників контрольно-ревізійного управління здійснено перевірку щодо законності виділення та використання бюджетних коштів мешканцями села Тарасівців, які постраждали внаслідок червневої повені. За розпорядженням голови РДА створили комісію, яка повторно обстежувала житлові будинки селян, які належать до 1-3 категорій. Згідно з рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій тамтешньої сільської ради, до першої категорії віднесено 11 житлових будинків, до другої – 35, до третьої – 10 будівель. А під час повторного обстеження встановлено, що до першої категорії належить лише один будинок, два інші під­лягають переведенню до другої, а вісім взагалі незаконно віднесено до першої категорії. До другої ж категорії належать два житлові будинки, сім – підлягають переведенню до третьої, а 26 – безпідставно віднесено до цієї категорії. До третьої категорії зараховано два житлові будинки, а вісім теж незаконно віднесено до цієї категорії. Тобто, на думку КРУ і прокуратури, таким чином їхнім власникам незаконно виплатили 76,5 тисячі гривень матеріальної грошової допомоги. Також прокуратурою попереджено незаконних видатків на 1,8 мільйона гривень. Отже, за наслідками повторної перевірки, 31 серпня прокуратура порушила кримінальну справу стосовно службових осіб комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Тарасівецької сільради за зловживання владою та службове підроблення.

Кореспонденти "МБ" вирішили з’ясувати, що ж насправді відбувається у Тарасівцях. Коли приїхали в село, біля приміщення сільради на нас вже чекала юрба місцевих мешканців, потерпілих від стихійного лиха.

"Хіба що незряча людина не побачила би пошкоджень"

– Це ті селяни, яких хочуть позбавити тих категорій потерпілих, до яких їх віднесла наша сільська комісія, – каже Григорій Тіху, сільський голова. – Підіть пройдіться їхніми обійстями.

– Повінь підтопила наш старий будинок, стіни намокли, утворилися тріщини, ось подивіться, – розповідає Павлина Вирнав. – Підлога здулася. Паркет довелося викинути, на дверях утворився грибок. Рятувальники три доби відкачували воду. Вже не кажу про пошкоджені посіви та теплицю. Мені виплатили 2500 гривень авансової компенсації, надали другу категорію. Я інвалід, маю двох дітей та смертельно хвору стареньку матір. Власними силами почала робити капітальний ремонт, але грошей не вистачає. Аж тут почали приходити комісії з району – дев’ять їх було, зокрема й із СБУ. Запитували, чи не давала гроші нашому голові. Побачили двоповерховий будинок, який ми збудували ще 2005 року і який досі не готовий для проживання, й сказали, що замість другої категорії переведуть у третю. Такої несправедливості терпіти не буду, до Києва дійду!

Хоча вже третій місяць пішов із часу повені, в селі її сліди на оселях чітко помітно. Тому й дивно, чому районні комісії так пізно взялися за перевірки.

– У моєї матері та тітки саманні старі будинки, – каже Люся Келя. – Все літо відкриті та не висихають всередині. Стіна будинку із сонячного боку взагалі не висихає. Найняла людей, щоби полагодити хати, заплатила 1400 гривень. За 800 гривень купили дві машини глини та піску. Більше грошей не маю, зняли обидві категорії – другу і третю. Оце сиджу і плачу щодня від обурення. Хіба що незряча людина не побачила би пошкоджень.

Чому комісії не ходили, коли повінь була?

Прямуємо на обійстя до пенсіонерів Шкепу. На подвір’ї – зруйнований саманний будинок. Поруч стоїть двоповерховий новий, не готовий для проживання. То онук будує, який нині на заробітках.

– Два роки тому батьківський старий саманний будинок ледь не розвалився, але не хотіли дати першу категорію, довелося позиватися до суду, – пригадує Василь Шкепу, син потерпілих. – Суд ми виграли, але гроші так і не отримали. І не тільки ми. Будинок підперли опорами, бо батьки не хотіли переселятися звідси до мене: тут вік прожили. Тепер друга вода знищила хату. Батьки живуть у мене. І знову категорію не дають. Мовляв, поруч новий двоповерховий будинок стоїть. Але ж він не готовий для проживання. Одне слово, не хочуть платити. Чому ці комісії не приходили тоді, коли повінь була?

Немов на острові, мешкає і Ніна Комарецька: тут підтопило городи, кладовище. У будинку тріщини, зіпсоване майно – ушкодження видно неозброєним оком.

– З нас зняли другу категорію. Працівник районної архітектури бігав подвір’ям і казав, що у нас води не було, – плаче жінка.

Декілька комісій були і на обійсті Євгенії Токи, яка разом із чоловіком мешкає у сарайчику на вулиці Прутській. Бо саманний будинок знищено. З господарів теж зняли першу категорію.

– Чому зняли – не знаємо. Наближається зима, а нам нікуди подітися, – каже Євгенія Георгіївна.

– Наша сільська комісія правильно визначила ступінь руйнувань кожного потерпілого господарства, – вважає Григорій Тіху. – Районна ж комісія вважає, що нині слідів води не видно, тому й немає збитків. Це роблять для того, щоб не виплачувати компенсації. Мовляв, Тарасівці – одне з найбагатших сіл у районі, власними силами виплутається. Нині нас змушують змінити своє попереднє рішення, але ми цього робити не будемо.

– Ситуація у Тарасівцях неоднозначна, у ній нині розбираються правоохоронні органи, – повідомив Деомид Шова, голова Новоселицької РДА. – Тому остаточну крапку в цій історії поставить суд. Компенсаційні ж виплати отримають всі потерпілі – за пошкоджені чи знищені будівлі та урожай. 
Василь Гринюк
16-09-2010, 15:18
Коментарів 0 Переглядів 1 846

Теги -
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.