Восени на Буковині можна відпочити не менш цікаво, ніж улітку. А в Карпати просто необхідно з’їздити восени. Осінні гори ні з чим не можна порівняти.
– Туристам наші Карпати можна показувати як цікаве кіно, кожна пора року тут неповторна, – розповідає Валерій ПАВЛЕНКО, президент спортивно-туристського клубу "Veslo". – Зокрема восени в гори радив би їхати людям, які хочуть заспокоїти нервову систему. Адже тут панує якась особлива тиша, а кольорова палітра просто викликає захват. На жаль, у багатьох є ще певний стереотип, що в гори цікаво їздити тільки влітку та на зимові свята.
Крім того, що вже не скупаєшся в гірській річці, всі інші види відпочинку в першій половині осені не відрізняються від літніх.
– Піші походи в Карпати – це навіть не обговорюється. Окрім того, що восени неймовірно гарна природа, зараз дуже багато осінніх грибів, – каже Валерій Павленко. – Вони з’явилися приблизно три тижні тому. Скажімо, білі гриби в Карпатах можна збирати і наприкінці жовтня, і навіть на початку листопада. Крім того, цього року в букових лісах дуже багато світлих підберезників. Хоча зазвичай вони ростуть там, де є берези.
Похід у гори можна розтягнути на кілька днів і заночувати в наметах. Якщо дозволяє погода, "дикий" відпочинок можливий до кінця жовтня. Головне – щоби не було мінусової температури. Хоча про спорядження варто подбати ретельно, ночі в горах вже холодні.
Для любителів екстремального відпочинку – сплави річками. За сприятливої погоди вони триватимуть приблизно до 10 жовтня. Наприклад, клуб Валерія Павленка восени організовує п’ятиденний сплав Дністром. "Восени каньйон унікальний", – каже Валерій Іванович.
Для любителів зеленого туризму вартість відпочинку така сама, як і влітку, але туристів менше, принаймні в будні дні. Перша половина осені – дуже вдалий час для тих, хто не мав можливості відпочити влітку, та для тих, у кого є проблеми зі здоров’ям. Наприклад, для людей із серцево-судинними проблемами. Спека їм протипоказана, а гірське повітря, навпаки, корисне.
Купальний сезон на Дністрі закінчився, але почався найщедріший сезон риболовлі. "Зараз переважно приїжджають рибалки, причому з різних регіонів. Похолодало, і риба пішла. Деякі рибалки на Дністрі днюють і ночують, – розповідає Сергій ЛЯШОК, власник садиби в Берновому на Кельменеччині. – Також є відпочивальники, які їдуть на Дністер спеціально для того, щоби покататися на катерах або човнах. Та й просто люди, яким хочеться відпочити від міста, – тут тиша і спокій, жодної метушні чи поспіху".
"Мальовнича природа, лікувальне повітря, фіточаї на гірських травах, гриби, риболовля, велосипедні прогулянки, гуцульські страви, шашлики… – Ольга Фіжделюк, власниця садиби зеленого туризму у Великому Рожині на Косівщині, перераховує особливості осіннього відпочинку в Карпатах. Вона не погоджується, що восени туристи приїжджають менше. Але своя специфіка є – якщо влітку було багато відпочивальників з дітьми шкільного віку, то тепер відпочивають із зовсім маленькими дітками, а також старші люди. Чернівчани переважно приїжджають на вихідні.
– Осінь – чудова пора для того, щоби підлікуватися і зміцнити нервову систему, – наголошує пані Ольга. – Коли кияни від нас їдуть, то кажуть, що лише за кілька днів у горах у них з’являється рум’янець. Повітря у нас насправді цілюще.
За тиждень у горах туристи не тільки отримують рум’янець, але поправляються. Годують у садибах, як правило, смачно і багато. Та ще й продуктами власного господарства.
Марина Карасьова
До теми
Вартість відпочинку в садибах зеленого туризму восени не відрізняється від літньої. У середньому – 50-70 гривень без харчування. З харчуванням – 150-200 гривень.
16-09-2010, 15:16
0
3 550