Директора заповідника «Хотинська фортеця» «з’їдає» ОДА

у номері / суспільство
2 928
0
У Хотині розгорівся скандал із приводу намірів обласної влади звільнити директора державного історико-архітектурного заповідника "Хотинська фортеця".
Ініціатором звільнення з посади Людмили Пастух став голова ОДА Михайло Папієв. Губернатор звернувся з офіційним листом до міністра регіонального розвитку та будівництва України Володимира Яцуби з проханням ро­зірвати трудовий договір із ке­рівником заповідника, термін дії яко­го завершується 17 вересня.

У листі викладено претензії ОДА до керівництва заповідника.

"За час існування заповідника (приблизно десять років) від­сутній генеральний план та не визначені охоронні зони цього об’єкта ще з 2004 року, – йдеться в листі. – Відсутність генерального плану розвитку не дає можливості чітко визначити усі охоронні зони та відповідно перешкоджає заповіднику здійснювати контроль за дотриманням правил в охоронних зонах. Не використовує у повній мірі керівник заповідника можливість спрямування коштів спеціального фонду на здійснення ремонтно-реставраційних робіт… Виникає сумнів щодо якості виконаних робіт, що, у свою чергу, знижує ефективність використання бюджетних коштів..."
Лист відправили з ОДА 21 липня цього року.

Надходження від послуг заповідника щороку зростають


Коли про лист довідався колектив заповідника (23 працівників, – авт.), то першого вересня відправив до Києва свого листа, в якому розцінює аргументи губернатора як наклеп. І ось чому. Генеральний план заповідника був розроблений шість років тому, замовник – Держбуд України. Третього вересня 2004 року його представили на розгляд науково-методичної ради Держ­буду. Остання вирішила направити містобудівну документацію проектувальникам на доопрацювання. А грошові над­ходження до спеціального фонду від послуг, які надає заповідник, щороку зростають: 2008 – 394 тисячі гривень, 2009 – 527 тисяч гривень, а вже від початку 2010-го надійшло майже півмільйона гривень.

Щодо ремонтно-реставраційних робіт, то їх у фортеці здійснюють спеціалісти хотинського підприємства "Рембудгазмонтаж", яке є переможцем різних тендерів, має відповідну ліцензію і працює відповідно до проектно-кошторисної документації, розробленої інститутом "УкрНДІпроектреставрація".

Не догодила тим, хто хоче "прихопити" землю фортеці

– На Буковині є підприємливі люди, які були би не проти "прихопити" трохи території Хотинської фортеці, – каже Людмила Пастух, директор заповідника. – Один із них уже два роки веде зі мною боротьбу за право будувати в охоронній зоні готельно-розважальний комплекс. Бо "прихопив" тут землю у приватну власність. Навіть розпочав незаконне будівництво, але призупинив після того, як я почала протестувати, звертаючись у різні інстанції. Нині ця людина – один із радників губернатора, має і впливових друзів у Києві.

За словами Людмили Іванівни, їй неодноразово погрожували невідомі особи. Наприклад, місяць тому двоє молодиків увечері перестріли її біля дому і запропонували добровільно написати заяву на звільнення, обіцяючи 75 тисяч доларів. А коли вона відхилила пропозицію, почали лякати. Пізніше погрози вже лунали з телефонної слухавки.

– Ми не підтримуємо рішення голови ОДА звільнити з посади нинішнього директора фортеці, – розповідає партійний колега Папієва Микола Гаврилов, заступник керівника Хотинської районної організації Партії регіонів. – Саме завдяки Людмилі Іванівні із серпня 2008 року на території Хотинської фортеці реалізують Міжнародний європейський проект "Створення інтегрального туристичного продукту для розвитку культурного туризму на Буковині". Для цього Євросоюз виділив понад 700 тисяч євро. Уже відкрито лучно-арбалетний тир, художню експозицію військово-історичного музею фортеці. На жовтень заплановано відкриття всього музейного комплексу. То чия в цьому заслуга, хіба не Людмили Іванівни? Понад 100 тисяч екскурсантів із різних країн приїжджають до Хотина щороку. А голова ОДА Михайло Папієв ще жодного разу не відвідав заповідник, не поцікавився його проблемами й здобутками.

– Несправедливе ставлення до мене з боку керівника краю вибиває мене з колії, – продовжує Людмила Пастух. – А роботи багато: 14 жовтня треба від­крити військово-історичний музей, 1-2 листопада має відбутися підсумкова конференція, на яку запрошено представників Єврокомісії, директорів заповід­ників з усієї України та Румунії. Є впевненість, що Євросоюз знову виділить для нас до мільйона євро.

Лист губернатора до міністра викликав глибоке обурення. На захист Людмили Пастух виступили спілка підприємців району, райком профспілки працівників культури, громадські організації "Патріоти Хотинщини" та "Центр Євроінтеграції", духовенство, заклади культури.

– Таких безкорисливих людей, як Людмила Пастух, в нашому краї одиниці, – вважає Андрій Холоменюк, заслужений художник України, автор художньої експозиції військового музею. – Заповідник – це її життя. Чимало музейного інвентарю придбала особисто. Якщо її усунуть із посади, тоді можна буде поставити хрест на розвитку Хотинської фортеці.

Кореспондент "МБ" намагався з’ясувати позицію керівництва району щодо цієї ситуації. Однак голова РДА перебуває у відпустці, а голова райради – на лікарняному. 
Василь Гринюк
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

11:05
На Буковині вчергове продають Неполоковецький комбінат хлібопродуктів
10:44
Говорити про вибори зарано, − голова партії влади Олена Шуляк
10:22
Знову підпалюють траву: на Буковині гектарами горять відкриті території
10:15
Читаємо дарк романс*
реклама
10:04
Запропонували захистити свої кошти від шахраїв: чернівчанин втратив майже 30 тисяч гривень
09:42
Весна наближається: в Україні очікується потепління
09:20
Майже пів століття був у журналістиці: помер головний редактор газети «Зоріле Буковіней» Микола Тома
08:59
Росіяни за добу 517 разів били по Запорізькій області
08:45
На фронті - 98 боїв за добу, найбільше росіяни атакують на Покровському напрямку
08:24
На Буковині попрощаються із загиблим Героєм Василем Беслюбняком
08:06
25 лютого 2025 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня
07:45
Історія жінки, чий чоловік зник безвісти, та розстріл росіянами полонених з Буковинської бригади: головне за минулу добу
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 25 лютого не буде світла
07:15
6 речей, які потрібно прибирати щодня перед сном: в домі буде ідеальна чистота
07:00
Погода на Буковині 25 лютого
02:00
Лікарка назвала популярний серед українців напій, який спричиняє випадіння волосся
01:45
Весняна обрізка дерев: не пропустіть ці дні, аби гілки гнулися від плодів
01:30
Що їсти перед місячними, щоб уникнути перепадів настрою
01:15
Який кетчуп не можна купувати в українських магазинах і чому
01:00
Чи можна постити вагітним, жінкам, які годують грудьми, і дітям
00:45
Названо вітаміни, які треба пити для відновлення здоров’я шкіри після зими
00:30
Як правильно витирати екрани телевізора та монітора, щоб з часом не пошкодувати
00:15
У багатьох вони є! Ось які навушники сильно шкодять слуху
24 лютого, 2025
23:58
Економія чи зайва робота: чи потрібно вимикати бойлер на ніч
23:43
2 знаки Зодіаку, для яких весна буде сповнена романтики та пристрасті
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм