Якщо серед оголошень про роботу ви знайшли пропозицію, в якій пропонують дуже високу зарплатню і не висувають жодних вимог до кандидата – найімовірніше, це шахрайська схема. Так само варто засумніватися, якщо перед працевлаштуванням у вас вимагають гроші за навчання, стажування чи витратні матеріали. Пам’ятайте, що за роботу повинні платити вам, а не навпаки.
Оплата навчання. У рубриці "Пропоную роботу" можна досить часто натрапити на оголошення на кшталт: "У зв’язку з розширенням міжнародна компанія набирає менеджерів. Можна без досвіду роботи". Як правило, кандидата на співбесіді ставлять перед фактом: спочатку потрібно прослухати курс лекцій. Навчання може коштувати від кількох сотень гривень до кількох сотень доларів. Проте потім обіцяють зарплатню не менше тисячі доларів на місць.
А після кількаденного навчання претендентові повідомляють: "Зараз вакансій немає, зателефонуйте через місяць". При цьому "роботодавець" не дає жодних письмових гарантій працевлаштування, а тому нічого кандидатові не зобов’язаний надати. Тому вас повинна насторожити пропозиція перед працевлаштуванням заплатити за навчання.
Купівля товару або послуги. В деяких фірмах неодмінною умовою працевлаштування є купівля товару чи послуги. Наприклад, якщо людина працевлаштовується в туристичну фірму, їй можуть запропонувати спочатку купити дорогу путівку, якщо в страхову компанію – застрахувати себе і членів своєї родини тощо.
Після того, як безробітний здійснив купівлю, йому можуть повідомити, що вільних вакансій наразі немає, або запропонувати працювати на зовсім інших умовах, ніж спочатку, наприклад, поза штатом і тільки на відсотках з продажу.
При цьому роботодавець не складає трудовий договір, тому купівля товару і працевлаштування не пов’язані між собою. Найкращий вихід – нічого у фірми не купувати.
Робота вдома. Серед пропозицій заробляти вдома шахрайські вакансії трапляються досить часто. Найчастіше мета аферистів – не працевлаштувати людину, а продати їй витратні матеріали за непомірно високими цінами. Наприклад, витратні матеріали для збирання кулькових ручок, склеювання конвертів чи вирощування глив.
Ризик, що замість роботи вдома ви натрапите на шахрайську схему, збільшується, якщо:
роботодавець стверджує, що робота підходить абсолютно всім;
ви зобов’язані сплатити заставу;
вам пропонують створювати новий або незвичний продукт;
роботодавець не приймає назад витратні матеріали.
Як оцінити
результати співбесідиНавіть якщо співбесіда виявилася провальною і роботодавець не запропонував омріяну посаду, все одно ви отримуєте позитивний досвід. Просто потрібно правильно налаштуватися і не сприймати невдачу як психологічну травму. Недосвідченим претендентам фахівці радять ходити на співбесіди, навіть якщо пропозиція не здається привабливою, – просто щоби потренуватися.
Навіть якщо вам відмовили, можна спробувати використати інтерв’юера як безкоштовного консультанта. Наприкінці співбесіди запитайте поради, як покращити резюме. В більшості випадків вам не відмовлять і дадуть дуже слушні зауваження.
Крім того, типовою помилкою є пасивність у з’ясуванні результатів співбесіди. Часто роботодавець після закінчення інтерв’ю не каже нічого конкретного або обіцяє зателефонувати пізніше. Таким результатом не варто задовольнятися. Наприклад, можна сказати: "Дякую, але я був би дуже вдячний, якби ви прокоментували, наскільки вдалою здається вам моя кандидатура". При цьому не поспішайте підводитися, краще поставити це запитання тоді, коли ви ще сидите. Іноді такої фрази достатньо, щоби роботодавець почав говорити. А інколи потрібна наполегливість, щоби добитися коментарів.
Також варто уточнити, коли чекати на дзвінок. І, зіславшись на те, що вас важко застати, слід домовитися, щоби зателефонувати самому. Не кожному роботодавцеві така наполегливість буде до вподоби. Проте у більшості випадків вона спрацює. Тобто ви не лише отримаєте додаткову інформацію для правильної оцінки результатів співбесіди, але й зарекомендуєте себе людиною конкретною та діловою.
Найбільше нових професій –
у сфері інформаційних технологійНайбільше нових професій з’явилося в торгівлі, управлінні та інформаційних технологіях, тобто у сферах, які активно розвиваються. Зокрема з’явилося багато менеджерів і агентів, відносно новими спеціалізаціями є менеджер інформаційних систем, системний аналітик, фахівець із мереж і телекомунікацій.
Аналітик. Такий фахівець збирає, систематизує та аналізує інформацію. Йому потрібно вміти складати огляди та прогнози в різних сферах. Бажано мати профільну освіту, проте основне – нестандартне мислення й аналітичні здібності.
Спічрайтер. Людина, яка готує прес-релізи і статті, а також тексти виступів для керівників компаній. Основна вимога до спеціаліста – оперативність роботи. Іноді на написання звіту спічрайтеру дають півгодини.
Спеціаліст із розкручування сайту. Популярність Інтернет-проекту пов’язана з його рейтингом і розташуванням сайту в каталогах пошукових систем. Такі спеціалісти допомагають зареєструвати сайт у каталогах пошукових систем, оптимізувати структуру ресурсу таким чином, щоби підвищити його рейтинг.
Контент-менеджер. Фахівець, який працює зі змістом сайту і підтримує на ньому порядок. При цьому відстежування актуальності контенту може займати більшість часу, зокрема якщо йдеться про портал новин.
Креативний директор. Він керує творчим процесом і забезпечує необхідну якість продуктів, які розробляють. Також креативний директор контролює професійне становлення творчих працівників фірми, підбирає нових спеціалістів. n
Варто знати
Святкові дні 2011 рокуНа підприємствах, в установах та організаціях 2011 року встановлено такі неробочі та святкові дні:
1 січня – Новий рік;
7 січня – Різдво Христове;
8 березня – Міжнародний жіночий день;
24 квітня – Великдень;
1, 2 травня – День міжнародної
солідарності трудящих;
9 травня – День Перемоги;
12 червня – Трійця;
28 червня – День Конституції України;
24 серпня – День Незалежності України.
7-09-2010, 12:19
0
2 359