RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

До 2015 року державні ЖЕКи залишаться у минулому. За чотири роки уряд планує ліквідувати житлово-експлуатаційні контори, а відповідальність за утримання будинків покласти на їхніх мешканців, зокрема через створення ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків).

Починаючи з наступного і до 2014 року, створення ОСББ буде добровільною справою, а ініціативу підтримуватимуть.

Як заявив міністр із питань житлово-комунального господарства Юрій ХІВРИЧ, міністерством ухвалено рішення про виділення коштів на капітальний ремонт будинків винятково через ОСББ.

Тобто з 2015 року багатоповерхівки перейдуть до управління мешканців, хочуть вони цього чи ні.

– ЖРЕПи на сьогодні – збиткові, – визнає Петро ЧОПЮК, начальник відділу реформування житлово-комунального господарства департаменту ЖКГ міської ради. – І лише з однієї причини – частина мешканців вчасно не сплачує квартирну плату. А ЖРЕП як юридична особа зобов’язаний сплатити податок, розрахуватися за електроенергію в місцях загального користування, виплатити зарплатню тощо. І на поточні ремонти залишаються копійки, приблизно до п’яти відсотків коштів.

Не виправдали себе, принаймні як на це сподівалися, і так звані приватні ЖРЕПи. Пані Надія, мешканка вулиці Руської, розповідає, що відколи їхній ЖРЕП ліквідували і створили приватне підприємство, покращення вони відчули: замінюють лампочки в під’їздах, прибирають подвір’я, двері встановили... Проте, на думку жінки, квартплата занадто висока і не відповідає тим послугам, які мешканці отримають. Жодного ремонту в під’їзді не робили, в підвалі вода стоїть роками.

– Різниця в роботі залежить від того, хто керує підприємством, а не від того, комунальне воно чи приватне, – вважає Алік РОТАРЬ, начальник виробничо-технічного відділу департаменту ЖКГ міської ради. – Але, як показує практика, ліквідація ЖРЕПів і створення замість них приватних підприємств реальних позитивних зрушень не дає.

"Ми зацікавлені, щоби боргів не було, бо це наш будинок"

У департаменті ЖКГ міської ради наводять чимало переваг, чому утримання будинків мешканці повинні взяти на себе. Насамперед ОСББ – неприбуткова організація, тому податки не сплачує. Хіба що нарахування на зарплатню. Тому, наприклад, на ПДВ об’єднання співвласників уже може заощадити 20 відсотків від квартплати.

Якщо в ОСББ робота добре налагоджена, кожен мешканець знає, в що конкретно вкладає гроші – ремонт під’їзду, внутрішніх мереж тощо. Причому ОСББ саме встановлює розмір квартплати та вирішує, яких робіт будинок потребує насамперед. ЖРЕПи такої маневреності позбавлено.

Крім того, як вже показала практика, і мешканців-боржників у об’єднаннях співвласників значно менше, ніж у комунальних підприємств.
Голова правління ЖБК будинку №273 на вулиці Руській Крістіан ВЛАД розповів, що коли отримав будинок у правління, борги перед комунальними підприємствами сягали 120 тисяч гривень. Тепер боргів немає, квартплата – 73,3 копійки за метр квадратний. З тими, хто намагається не платити, тут боротимуться жорстко – на третій місяць відключають помешкання від електропостачання.

– Ми зацікавлені, щоби боргів не було, бо це наш будинок, – каже Крістіан Влад.

Моя хата скраю

– Заплановано, що до 2015 року держава допомагатиме об’єднанням співвласників, а потім наімовірніше їм доведеться вирішувати проблеми будинків самотужки, – зауважує Петро Чопюк. – Чернівчанам варто замислитися про створення ОСББ, щоби за чотири роки встигнути скористатися допомогою держави і здійснити роботи, які вимагають великих витрат. Наприклад, утеплення, ремонт покрівлі чи будинкових мереж.

Крім того, невдовзі у Чернівцях планують створити інститут управителів житловим фондом. За певну винагороду спеціаліст керуватиме кількома (п’ятьма-вісьмома) будинками. "Нині не всі голови правлінь мають відповідну освіту, досвід і час", – пояснює Петро Чопюк.
Хоча скільки б не агітували в місті до створення ОСББ, від 1996 року наважилися взяти будинки в своє управління мешканці лише 189 будинків.

– Не вдається викликати в людей почуття власника, – зауважує Петро Чопюк. – Більшість людей вважає, що хтось повинен прийти і все зробити.

– Відверто кажучи, ми пропагуємо створення ОССБ, – додає Алік Ротарь. – Оскільки хочемо до того періоду, коли всі ЖРЕПи ліквідують, із залученням коштів з держбюджету зробити капітальний ремонт будинків. Адже 2015 року вийде закон, і ЖРЕПи все одно ліквідують.
Марина КАРАСЬОВА
karaseva@molbuk.cv.ua

Довідка
У Чернівцях утримують житловий фонд 9 ЖРЕПів, 4 приватні підприємства, 189 ОСББ, а також ЖБК, ЖБТ, житловий фонд відомчого підпорядкування.
За інформацією прес-служби міської ради, в місті лише 62 відсотки міських комунальних підприємств працюють із прибутками.
5-08-2010, 11:18
Коментарів 0 Переглядів 2 787

Теги -

Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.