ЖРЕПи доживають

у номері / суспільство
2 800
0
До 2015 року державні ЖЕКи залишаться у минулому. За чотири роки уряд планує ліквідувати житлово-експлуатаційні контори, а відповідальність за утримання будинків покласти на їхніх мешканців, зокрема через створення ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків).

Починаючи з наступного і до 2014 року, створення ОСББ буде добровільною справою, а ініціативу підтримуватимуть.

Як заявив міністр із питань житлово-комунального господарства Юрій ХІВРИЧ, міністерством ухвалено рішення про виділення коштів на капітальний ремонт будинків винятково через ОСББ.

Тобто з 2015 року багатоповерхівки перейдуть до управління мешканців, хочуть вони цього чи ні.

– ЖРЕПи на сьогодні – збиткові, – визнає Петро ЧОПЮК, начальник відділу реформування житлово-комунального господарства департаменту ЖКГ міської ради. – І лише з однієї причини – частина мешканців вчасно не сплачує квартирну плату. А ЖРЕП як юридична особа зобов’язаний сплатити податок, розрахуватися за електроенергію в місцях загального користування, виплатити зарплатню тощо. І на поточні ремонти залишаються копійки, приблизно до п’яти відсотків коштів.

Не виправдали себе, принаймні як на це сподівалися, і так звані приватні ЖРЕПи. Пані Надія, мешканка вулиці Руської, розповідає, що відколи їхній ЖРЕП ліквідували і створили приватне підприємство, покращення вони відчули: замінюють лампочки в під’їздах, прибирають подвір’я, двері встановили... Проте, на думку жінки, квартплата занадто висока і не відповідає тим послугам, які мешканці отримають. Жодного ремонту в під’їзді не робили, в підвалі вода стоїть роками.

– Різниця в роботі залежить від того, хто керує підприємством, а не від того, комунальне воно чи приватне, – вважає Алік РОТАРЬ, начальник виробничо-технічного відділу департаменту ЖКГ міської ради. – Але, як показує практика, ліквідація ЖРЕПів і створення замість них приватних підприємств реальних позитивних зрушень не дає.

"Ми зацікавлені, щоби боргів не було, бо це наш будинок"

У департаменті ЖКГ міської ради наводять чимало переваг, чому утримання будинків мешканці повинні взяти на себе. Насамперед ОСББ – неприбуткова організація, тому податки не сплачує. Хіба що нарахування на зарплатню. Тому, наприклад, на ПДВ об’єднання співвласників уже може заощадити 20 відсотків від квартплати.

Якщо в ОСББ робота добре налагоджена, кожен мешканець знає, в що конкретно вкладає гроші – ремонт під’їзду, внутрішніх мереж тощо. Причому ОСББ саме встановлює розмір квартплати та вирішує, яких робіт будинок потребує насамперед. ЖРЕПи такої маневреності позбавлено.

Крім того, як вже показала практика, і мешканців-боржників у об’єднаннях співвласників значно менше, ніж у комунальних підприємств.
Голова правління ЖБК будинку №273 на вулиці Руській Крістіан ВЛАД розповів, що коли отримав будинок у правління, борги перед комунальними підприємствами сягали 120 тисяч гривень. Тепер боргів немає, квартплата – 73,3 копійки за метр квадратний. З тими, хто намагається не платити, тут боротимуться жорстко – на третій місяць відключають помешкання від електропостачання.

– Ми зацікавлені, щоби боргів не було, бо це наш будинок, – каже Крістіан Влад.

Моя хата скраю

– Заплановано, що до 2015 року держава допомагатиме об’єднанням співвласників, а потім наімовірніше їм доведеться вирішувати проблеми будинків самотужки, – зауважує Петро Чопюк. – Чернівчанам варто замислитися про створення ОСББ, щоби за чотири роки встигнути скористатися допомогою держави і здійснити роботи, які вимагають великих витрат. Наприклад, утеплення, ремонт покрівлі чи будинкових мереж.

Крім того, невдовзі у Чернівцях планують створити інститут управителів житловим фондом. За певну винагороду спеціаліст керуватиме кількома (п’ятьма-вісьмома) будинками. "Нині не всі голови правлінь мають відповідну освіту, досвід і час", – пояснює Петро Чопюк.
Хоча скільки б не агітували в місті до створення ОСББ, від 1996 року наважилися взяти будинки в своє управління мешканці лише 189 будинків.

– Не вдається викликати в людей почуття власника, – зауважує Петро Чопюк. – Більшість людей вважає, що хтось повинен прийти і все зробити.

– Відверто кажучи, ми пропагуємо створення ОССБ, – додає Алік Ротарь. – Оскільки хочемо до того періоду, коли всі ЖРЕПи ліквідують, із залученням коштів з держбюджету зробити капітальний ремонт будинків. Адже 2015 року вийде закон, і ЖРЕПи все одно ліквідують.
Марина КАРАСЬОВА
karaseva@molbuk.cv.ua

Довідка
У Чернівцях утримують житловий фонд 9 ЖРЕПів, 4 приватні підприємства, 189 ОСББ, а також ЖБК, ЖБТ, житловий фонд відомчого підпорядкування.
За інформацією прес-служби міської ради, в місті лише 62 відсотки міських комунальних підприємств працюють із прибутками.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

13:47
ДТП із чотирма авто у Чернівцях: є потерпілі, рух ускладнений
13:38
Місячний календар стрижок на березень 2025 року: коли краще стригтися і фарбувати волосся
13:20
Грип не відступає: у яких регіонах найбільше хворих, яка ситуація на Буковині
13:04
Буковинський легкоатлет штовхнув ядро і здобув медаль чемпіонату України
12:51
П'яним врізався в дерево, а пасажирка травмувалася. На Буковині судитимуть винуватця ДТП
12:43
Що таке депозити, як працює така послуга і для кого вона вигідна?*
реклама
12:36
Рада з другої спроби прийняла заяву щодо виборів в Україні: за яких умов
12:19
Засніжені вершини: парк «Черемоський» замилував зимовими краєвидами - фото
11:57
Курс валют у Чернівцях 25 лютого
11:35
П’ять продуктів, які потрібно їсти щодня для здоров'я мозку
11:13
У Чернівцях на перехресті зіткнулися чотири автомобілі
11:05
На Буковині вчергове продають Неполоковецький комбінат хлібопродуктів
10:44
Говорити про вибори зарано, − голова партії влади Олена Шуляк
10:22
Знову підпалюють траву: на Буковині гектарами горять відкриті території
10:15
Читаємо дарк романс*
реклама
10:04
Запропонували захистити свої кошти від шахраїв: чернівчанин втратив майже 30 тисяч гривень
09:42
Весна наближається: в Україні очікується потепління
09:20
Майже пів століття був у журналістиці: помер головний редактор газети «Зоріле Буковіней» Микола Тома
08:59
Росіяни за добу 517 разів били по Запорізькій області
08:45
На фронті - 98 боїв за добу, найбільше росіяни атакують на Покровському напрямку
08:24
На Буковині попрощаються із загиблим Героєм Василем Беслюбняком
08:06
25 лютого 2025 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня
07:45
Історія жінки, чий чоловік зник безвісти, та розстріл росіянами полонених з Буковинської бригади: головне за минулу добу
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 25 лютого не буде світла
07:15
6 речей, які потрібно прибирати щодня перед сном: в домі буде ідеальна чистота
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм