До 2015 року державні ЖЕКи залишаться у минулому. За чотири роки уряд планує ліквідувати житлово-експлуатаційні контори, а відповідальність за утримання будинків покласти на їхніх мешканців, зокрема через створення ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків).
Починаючи з наступного і до 2014 року, створення ОСББ буде добровільною справою, а ініціативу підтримуватимуть.
Як заявив міністр із питань житлово-комунального господарства Юрій ХІВРИЧ, міністерством ухвалено рішення про виділення коштів на капітальний ремонт будинків винятково через ОСББ.
Тобто з 2015 року багатоповерхівки перейдуть до управління мешканців, хочуть вони цього чи ні.
– ЖРЕПи на сьогодні – збиткові, – визнає Петро ЧОПЮК, начальник відділу реформування житлово-комунального господарства департаменту ЖКГ міської ради. – І лише з однієї причини – частина мешканців вчасно не сплачує квартирну плату. А ЖРЕП як юридична особа зобов’язаний сплатити податок, розрахуватися за електроенергію в місцях загального користування, виплатити зарплатню тощо. І на поточні ремонти залишаються копійки, приблизно до п’яти відсотків коштів.
Не виправдали себе, принаймні як на це сподівалися, і так звані приватні ЖРЕПи. Пані Надія, мешканка вулиці Руської, розповідає, що відколи їхній ЖРЕП ліквідували і створили приватне підприємство, покращення вони відчули: замінюють лампочки в під’їздах, прибирають подвір’я, двері встановили... Проте, на думку жінки, квартплата занадто висока і не відповідає тим послугам, які мешканці отримають. Жодного ремонту в під’їзді не робили, в підвалі вода стоїть роками.
– Різниця в роботі залежить від того, хто керує підприємством, а не від того, комунальне воно чи приватне, – вважає Алік РОТАРЬ, начальник виробничо-технічного відділу департаменту ЖКГ міської ради. – Але, як показує практика, ліквідація ЖРЕПів і створення замість них приватних підприємств реальних позитивних зрушень не дає.
"Ми зацікавлені, щоби боргів не було, бо це наш будинок"У департаменті ЖКГ міської ради наводять чимало переваг, чому утримання будинків мешканці повинні взяти на себе. Насамперед ОСББ – неприбуткова організація, тому податки не сплачує. Хіба що нарахування на зарплатню. Тому, наприклад, на ПДВ об’єднання співвласників уже може заощадити 20 відсотків від квартплати.
Якщо в ОСББ робота добре налагоджена, кожен мешканець знає, в що конкретно вкладає гроші – ремонт під’їзду, внутрішніх мереж тощо. Причому ОСББ саме встановлює розмір квартплати та вирішує, яких робіт будинок потребує насамперед. ЖРЕПи такої маневреності позбавлено.
Крім того, як вже показала практика, і мешканців-боржників у об’єднаннях співвласників значно менше, ніж у комунальних підприємств.
Голова правління ЖБК будинку №273 на вулиці Руській Крістіан ВЛАД розповів, що коли отримав будинок у правління, борги перед комунальними підприємствами сягали 120 тисяч гривень. Тепер боргів немає, квартплата – 73,3 копійки за метр квадратний. З тими, хто намагається не платити, тут боротимуться жорстко – на третій місяць відключають помешкання від електропостачання.
– Ми зацікавлені, щоби боргів не було, бо це наш будинок, – каже Крістіан Влад.
Моя хата скраю– Заплановано, що до 2015 року держава допомагатиме об’єднанням співвласників, а потім наімовірніше їм доведеться вирішувати проблеми будинків самотужки, – зауважує Петро Чопюк. – Чернівчанам варто замислитися про створення ОСББ, щоби за чотири роки встигнути скористатися допомогою держави і здійснити роботи, які вимагають великих витрат. Наприклад, утеплення, ремонт покрівлі чи будинкових мереж.
Крім того, невдовзі у Чернівцях планують створити інститут управителів житловим фондом. За певну винагороду спеціаліст керуватиме кількома (п’ятьма-вісьмома) будинками. "Нині не всі голови правлінь мають відповідну освіту, досвід і час", – пояснює Петро Чопюк.
Хоча скільки б не агітували в місті до створення ОСББ, від 1996 року наважилися взяти будинки в своє управління мешканці лише 189 будинків.
– Не вдається викликати в людей почуття власника, – зауважує Петро Чопюк. – Більшість людей вважає, що хтось повинен прийти і все зробити.
– Відверто кажучи, ми пропагуємо створення ОССБ, – додає Алік Ротарь. – Оскільки хочемо до того періоду, коли всі ЖРЕПи ліквідують, із залученням коштів з держбюджету зробити капітальний ремонт будинків. Адже 2015 року вийде закон, і ЖРЕПи все одно ліквідують.
Марина КАРАСЬОВА
karaseva@molbuk.cv.ua
Довідка
У Чернівцях утримують житловий фонд 9 ЖРЕПів, 4 приватні підприємства, 189 ОСББ, а також ЖБК, ЖБТ, житловий фонд відомчого підпорядкування.
За інформацією прес-служби міської ради, в місті лише 62 відсотки міських комунальних підприємств працюють із прибутками.
5-08-2010, 11:18
0
2 787