Незабаром особа, собака якої покусав людину і завдав їй травм середньої важкості, може сплатити штраф у розмірі 3400-8500 гривень, отримати 240 годин громадських або два роки виправних робіт і навіть потрапити до в’язниці на три роки. Якщо ж агресивний напад тварини призведе до смерті людини або важких тілесних ушкоджень, господаря можуть ув’язнити на термін від восьми до 10 років. Якщо загине двоє і більше осіб або неповнолітня дитина, термін ув’язнення становитиме від 10 до 12 років. Вигулювання собак за межами квартири дозволятимуть тільки на повідку з прикріпленим до ошийника особистим номерним знаком. А собакам бійцівських і службових порід обов’язково треба буде одягати намордник.
Такі нововведення пропонують депутати Верховної Ради. Відповідний законопроект уже прийнято в першому читанні. Остаточно депутати проголосують за нього у вересні.
Чернівчани кажуть, що таке рішення потрібне давно, бо ситуація з тваринами – домашніми та безпритульними – у місті жахлива. Городян лише турбує, хто ж усе-таки відповідатиме за укуси бездомних собак.
– Власники тварин повинні відповідати за їхні дії, – переконаний чернівчанин Володимир МАРТИНЮК. – За кордоном тварин обов’язково реєструють і вживлюють їм електронний чіп, за яким можна дізнатися, кому вони належить. Не пригадую жодного випадку в Чернівцях, щоби господаря собаки, який покусав людину, покарали. Та мене цікавить, хто відповідатиме за безпритульних собак. Адже вони теж часто кусають людей. Страхування на такі випадки у нас не поширене. Напевно, доведеться звертатися з позовом про відшкодування збитку до відповідних служб міської ради. Хоча навряд чи вони заплатять.
– Торік на мою трирічну дитину накинувся величезний доберман вагою приблизно 50 кілограмів, – розповіла Галина, яка гуляла з дитиною на території школи №28, де власники люблять вигулювати своїх улюбленців. – Господар ледве відтягнув собаку від доньки. На щастя, собака не покусав її, але дуже налякав. Дитина після цього два місяці не могла спати, плакала вночі. А власник тварини навіть не попросив вибачення. Мовляв, вона так гралася. Чоловік і далі продовжує гуляти зі своїм собакою на території школи без намордника, хоча тут дуже багато дітей. Мою знайому нещодавно так покусала вівчарка, що вона змушена була зробити щеплення від сказу і довго перебувала на лікарняному. Притягнути власника собаки до відповідальності їй не вдалося.
Власники собак – протилежної думки і вважають, що їхні улюбленці рідко завдають шкоди людям. "Мій Блек на повідку завжди гуляє зі мною. Намордник не одягаю, бо це йому не подобається, – розповів Ярослав. – Він ніколи ні на кого не нападав. Але його можуть спровокувати на агресивні дії. То чому я повинен за це відповідати?"
Як розповіли у відділенні дитячої травматології лікарні швидкої медичної допомоги, до них часто потрапляють діти з укусами собак – як домашніх, так і безпритульних. Інколи буває і по декілька випадків на день. Якщо дитину покусав бездомний собака, їй роблять щеплення від сказу. Якщо домашня, за твариною стежать протягом 10 днів. Коли вона виявиться здоровою, щеплення не роблять.
Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я, впродовж 2008 року в Україні зареєстровано понад 84 тисячі звернень громадян до лікарень зі скаргами на укуси собак. Причому лише чверть тварин виявилася безпритульними. Міліцією за цей час складено лише 4781 адміністративний протокол за фактами укусів собак. У більшості випадків власники тварин відбулися усними попередженнями.
Надія БУДНА
27-07-2010, 09:49
0
3 994