RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Дедалі більше чоловіків нині йдуть замість дружин у декретну відпустку з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Причини різні. Деякі жінки отримують більшу зарплату від чоловіків, тому їм вигідніше працювати. Декого з чоловіків скорочують, а знайти нову роботу важко. Дехто прикривається декретною відпусткою, щоби поїхати на заробітки за кордон. Адже на чоловіка поширюються ті ж права та пільги, що й на жінку, включаючи безперервність стажу й збереження робочого місця.

"Чоловік почав краще розуміти мене"

Ярослав Бучинський уже півтора року перебуває в декретній відпустці з догляду за сином. Дружина Ірина вийшла на роботу, коли Максимкові виповнилося півтора місяця. "У мене більша зарплата, ніж у чоловіка. До того ж, можу регулювати свій графік роботи: пізніше прийти, раніше піти, – пояснила Ірина БУЧИНСЬКА. – Ми разом з Ярославом вирішили це на сімейній раді. У чоловіка вже був певний досвід, бо раніше доглядав за старшою шестирічною донькою. Він був присутній під час народження сина. Першим узяв його на руки, одягнув памперс. Півроку я годувала Максимчика грудьми. Чоловік тричі на день приносив його мені на роботу".

Ірина щодня складає список, що повинен зробити Ярослав. Якщо трапляються непередбачувані ситуації, він телефонує їй. Ярослав годує сина, гуляє з ним на вулиці, міняє памперси, пере. "Чоловік почав краще розуміти мене, – зізнається Ірина. – Йому вже не треба пояснювати, чому дитина плаче та вередує. Він добре знає, що робити в такому разі. Багато що в Ярослава виходить навіть краще, ніж у мене. Чимало знайомих жінок заздрять мені, кажуть, що в мене хороший чоловік. Тому раджу мамам у жодному разі не відсторонювати батьків від виховання дитини, а всіляко залучати й підтримувати їх. Якщо щось не виходить – не нарікати, а вчити. У нас спочатку теж не все було добре".

"Сповна відчув радість батьківства"

37-річний Максим Савчук потрапив під скорочення. Знайти нову, добре оплачувану роботу чоловік не зміг. "Коли народилася донька, ми з дружиною вирішили, що в декретну відпустку піду я, а вона вийде на роботу, – розповів Максим. – Спочатку було важко. Майже три місяці вживався в нову роль. Вчився варити каші, одягати памперси, вкладати Наталочку спати, навіть співати колискові. Свій розпорядок дня повністю підлаштував під режим донечки. Спочатку знайомі насміхалися, мовляв, одягнув жіночу спідницю. А зараз радяться зі мною щодо догляду за своїми дітьми. Мені подобається бути з донькою, спостерігати, як вона розвивається. Ще вчора лежала на спині, а сьогодні вже перевернулася самостійно на животик. Перші зубки, перші кроки, перші слова – усе це довелося пережити. Це таке невимовне щастя. Зараз Наталочці вже два рочки, і ми з нею дуже близькі. Незабаром у нашій сім’ї народиться друга дитина. Вирішили, що цього разу в декретну відпустку піде дружина. Але я обов’язково братиму активну участь у вихованні нашої дитини. Раджу чоловікам не боятися йти в декретну відпустку, щоби сповна відчути радість батьківства".
Надія БУДНА

А як за кордоном?
У Західній Європі 20% чоловіків йдуть у декретну відпустку.
У Швеції батька змушують йти в декретну відпустку.
У Німеччині чоловікам дають на два місяці більшу декретну відпустку, ніж жінкам.
У Великобританії батькові, який доглядає за дитиною, виплачують приблизно сто фунтів на тиждень протягом дев’яти місяців.
У США чоловіки охоче йдуть у декретну відпустку заради додаткового відпочинку від кар’єрної гонитви.

Думка психолога
Альона ГОЛОВІНА,
практикуючий психолог, дійсний член Української спілки психотерапевтів:

Традиційно сприймається такий розподіл ролей у сім’ї: жінка займається домашнім господарством та дітьми, а чоловік заробляє на проживання. Але нинішнє життя інколи диктує перерозподіл ролей. Це пов’язано з матеріальним забезпеченням, роботою, іншими чинниками. Немає нічого поганого в тому, що деякі чоловіки беруть на себе обов’язки з догляду за дитиною. Якщо це відбувається за взаємної згоди подружжя, ніхто нікого не примушує, то це навіть дуже добре. У мене чимало таких знайомих. І в їхніх сім’ях стосунки надзвичайно теплі. Це зближує подружжя. Чоловік більше розуміє дружину та її клопоти, стає ближчим дитині. Головне, щоби жінка повністю не взяла на себе обов’язки батька, а чоловік не перетворився на "маму". Тому, повертаючись із роботи, мама повинна весь свій вільний час присвячувати дитині, щоби не втратити з нею емоційний зв’язок. А чоловікові в цей час слід зайнятися своїми справами".

Як оформити відпустку

Відповідно до статті 18 Закону України "Про відпустки", відпустку з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надають матері, батькові, бабусі, дідусеві або іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною. Відпустка може бути використана кимсь повністю або частково, наприклад, навпіл матір’ю й батьком. Підставою для отримання батьком (або іншими особами) відпустки та отримання допомоги по догляду за дитиною є відповідна заява, подана ним за місцем роботи. До заяви необхідно додати довідку з місця роботи матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки і їй виплату допомоги по догляду за дитиною припинено (із зазначенням конкретної дати). Виплата допомоги продовжиться для того члена сім’ї, який буде доглядати за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
22-07-2010, 10:26
Коментарів 0 Переглядів 2 536

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.