Згідно з офіційними даними обласного штабу з ліквідації наслідків стихійного лиха, в області повінь знищила повністю 101 будинок, 698 потребують капітального ремонту та 1248 – поточного. Авансові виплати потерпілим становили: першої категорії – 5000 гривень, другої – 2500 й третьої – 1000 гривень. А яка буде повна розрахункова вартість завданих збитків? Днями перший заступник голови ОДА Георгій Галиць на зустрічі з журналістами (запросили чомусь лише телевізійників, – ред.) повідомив такі ймовірні параметри повної фінансової допомоги потерпілим від стихії. Отже, за повністю знищений будинок у сільській місцевості – 100 тисяч гривень, на капітальний ремонт – 30 тисяч, поточний ремонт – п’ять тисяч гривень. А також компенсації за втрачену живність: корову – 2000 гривень, свиню – 800 гривень. За словами Георгія Галиця, тим, у кого майно було застраховано, страхові компанії відшкодують його вартість.
Арматури треба лише на 20 тисяч – Суми явно невеликі, як на нинішні ціни на будматеріали та саму роботу, – вважає мешканець Банчен Герцаївського району Микола БІЛИК. – За 100 тисяч гривень зараз хату не побудуєш. Посудіть самі. Арматури на двокімнатний будинок із кухнею, коридором та комірчиною потрібно до 2,5 тонн, а це 20 тисяч гривень. Цементу треба до семи тонн по 800 гривень за тонну. Кубометр цегли коштує 450 гривень, а потрібно до 25 кубометрів. Без деревини теж не обійтися: її треба не менше 10 кубометрів по 700 гривень за куб. Якщо перекривати дах металочерепицею, цього покрівельного матеріалу потрібно 100 квадратних метрів по 60 гривень за метр. Майстри за те, щоби вкласти кубометр фундаменту, беруть не менше 160 гривень. Уже не кажу про низку інших витрат. Тобто, за моїми підрахунками, на зведення нового невеликого помешкання потрібно не менше 250 тисяч гривень. До речі, нашому односельчанину, який втратив будинок під час липневої повені 2008 року, держава виділила 280 тисяч гривень. Але з того часу ціни різко підвищилися! Щодо живності, корову менше, ніж за 6000 гривень, не купиш, а за 100-кілограмову свиню треба віддати 2500 гривень. Кріль і той коштує не менше сотні.
Микола Білик знає, що каже, адже нині в нього мешкає родичка, 91-річна Марія Лупашку. Пенсіонерка, яка замолоду 16 років поневірялася у Сибіру, зараз втратила хату і хоче мати своє житло.
Дехто з потерпілих мав будинки вартістю по 40-50 тисяч доларів– Капітальний ремонт моєї хати обійдеться більше тієї суми, яку передбачено державою, – вважає Іван УРСУЛ, односельчанин Миколи Білика. – У будинку потріскалися стіни й стеля, облупилася штукатурка, тріснув фундамент, вийшло з ладу газове опалення. Непридатні до використання меблі, телевізор, холодильник, одяг, килими. А що робити з підлогою? Замість дерев’яної варто класти монолітну, а це недешево. Раніше газовий конвектор коштував 900 гривень, а тепер скільки? Ось і порахуйте. Вже не кажу про вартість робіт. Спробуйте ще й майстрів знайти в гарячий сезон.
– Потерпілим від попередньої, 2008 року, повені на капітальний ремонт будинку держава виділяла теж 30 тисяч гривень, – ділиться Марія НІКОРИЧ, мер Новоселиці. – Громадяни, які не вкладалися в цю суму, адже помешкання є різні, мали документально підтверджувати витрати понад норму, й тоді могли звертатися у відповідні органи по компенсацію. Мабуть, так би мало бути й цього разу.
– У нас вода знищила повністю сім будинків та 25 пошкодила, – каже Микола ЄРИЧУК, сільський голова Великого Кучурова Сторожинецького району. – За 100 тисяч гривень побудувати середню хату, маю на увазі двокімнатну, нереально. Хіба що можна купити стареньку. А дехто з потерпілих мав будинки вартістю по 40-50 тисяч доларів. Та мене дратує інше: до нас ніхто з обласної влади не приходить, щоби подивитися, які будинки розбираємо, як боремося з наслідками стихії. Тоді би знали, скільки вартує житло.
Василь ГРИНЮК
15-07-2010, 13:22
0
3 147