У неділю закінчується Петрівський піст. Починається період весіль. Як підготуватися до вінчання, що означає таїнство шлюбу, та навіщо взагалі вінчатися, ми запитали у настоятеля храму Святої Параскеви Української Православної Церкви Київського Патріархату отця Миколи СЕМЕЛЮКА.
Оголені плечі нареченої варто прикрити
– Чому потрібно вінчатися?– Не може бути такого, щоби люди жили невінчаними. Це великий гріх. Сім’ю ж прирівнюють до Христа. Відповідно, як Христос є головою церкви, так і чоловік має бути головою сім’ї. Але й любити свою дружину він має так само, як і церква Христа. Крім того, будь-яка сім’я має бути неподільною.
– Як правильно підготуватися до вінчання?– Перед вінчанням наречені мають обов’язково сповідатися у того священика, який їх вінчатиме. Також їх причащають. Це робиться для того, щоби молоді вступили до нового життя "чистими". Перед причастям нареченим потрібно як мінімум три дні не їсти скоромну їжу, не вживати алкоголю, не палити. А їхні думки та вчинки мають бути добрими.
– Чи засуджується під час вінчання відверте вбрання нареченої?– Нині багато людей більше піклуються про те, якою буде обрядова частина весілля. І зовсім забувають про основне – подружнє життя після святкувань. Вважаю, що чим скромніше наречені почнуть життя, тим більше цінуватимуть те, що здобули. Якщо ж у нареченої сукня з відвертим декольте чи з голими руками, то їх прикривають, одягаючи їй на плечі хустку.
Червоним вином
та калачем із медом пригощають тільки на Буковині– А яких обрядів дотримуються під час вінчання?– Скажімо, червоне вино і калач із медом, якими наречених пригощає священик під час вінчання, – обрядова частина, яка є лише в нашому регіоні. Зазвичай наречені роблять по три ковтки вина з однієї чаші. Це означає, що і в повсякденному житті вони так само, як і вино, мають ділити всю радість та горе.
Крім того, на голови молодим одягають вінці, які символізують чистоту їхніх стосунків.
– В який день краще повінчатися? Чи є дні, коли це заборонено?– "Шість днів працюй, а сьомий день – Господу твоєму", – говориться в заповідях Божих. Тому найкраще вінчатися в неділю. Перед вінчанням наречені мають помолитися на церковній службі. Хоча часто вінчаються в будь-який день тижня. На це впливає багато чинників. Церква ж не має стояти на перешкоді створенню нової сім’ї.
Добре, щоби було одне вінчання – Скільки разів можна вінчатися?– Один Бог, одна віра, одне хрещення і добре, щоби було одне вінчання. Коли люди вінчаються, вони мають знати, що це вже назавжди. Зворотного процесу не може бути.
Сім’я ж прирівнюється до мучеництва. Бо все життя ти присвячуєш одній людині, бачиш усі її недоліки і маєш терпіти їх. Згодом народжуються діти, яких треба виховувати. Тоді вже й не бачиш світу небесного (сміється, – ред). Хто ж не може терпіти, шукають інших чоловіків чи дружин. Але все одно ці люди не часто знаходять спокій, бо постійно порівнюють своїх нових коханих із попередніми.
Коли пара вінчається у церкві, їй подається благословення для спільного подружнього життя й народження дітей. Якщо у родини не складається життя, церква намагається помирити подружжя, радить, щоби вони поступалися одне одному.
– Та все ж таки, якщо людина бажає обвінчатися вдруге, що їй робити?– Щоб обвінчатися в православній церкві як другошлюбні,треба прийти до єпархії, заповнити анкету, мати з собою свідоцтво про народження, паспорт і подати на благословення до єпископа. Якщо єпископ благословляє таке вінчання, пара у церкві вінчається як другошлюбна. Там є своя процедура: ворота закрито, молода повинна бути у хустці, хор не співає, священик не говорить проповідей, читають покаянні молитви.
Марина КОРПАН
8-07-2010, 12:27
0
4 848