Побутової техніки в наших будинках стає дедалі більше з кожним роком, а перевантажені та застарілі електромережі не завжди можуть забезпечити оптимальну напругу. І, наприклад, пральна машина-автомат за напруги 170 вольт не працюватиме, не увімкнеться і мікрохвильова пічка. Але найгірше – коли через стрибки в електромережі техніка може просто перегоріти. Зокрема це стосується дорогих, але чутливих до нестабільної напруги котлів опалення і холодильників з електронікою.
Щоби техніка, яка живиться від електроенергії, безпечно працювала, напруга в електромережі повинна бути 220 вольт +/– один відсоток. "Але часто коливання сягають 10-15 відсотків. Це дуже багато, – каже Андрій КАРПЮК, директор підприємства, що виробляє стабілізатори. – Саме стабілізатори запобігають суттєвим відхиленням від норми, тобто стабілізують напругу".
Багато моделей стабілізаторів мають функцію захисту від різких стрибків, піків, перекосів фаз. Діапазон вхідної напруги досить широкий – 140-250 вольт. Убезпечити вони можуть усе: від електричної лампочки до дорогої і чутливої техніки. Наприклад, опалювальні котли у сервісних центрах навіть не беруть на гарантійне обслуговування, якщо їх встановлюють без захисту.
– Якщо ставити потужний стабілізатор на весь будинок, це обійдеться приблизно в тисячу доларів, – зауважує Андрій Карпюк. – Не кожна людина може собі дозволити витратити такі кошти. Тому ми пішли іншим шляхом – виготовляємо малопотужні стабілізатори. У більшості приватних будинків нині є індивідуальне опалення, а це насамперед дорогий котел. При цьому стабілізатор для його захисту коштує 400 гривень. Бо, наприклад, захищати лампочки особливої потреби немає.
Стабілізатор до 300 ват можна використовувати або для телевізора, або для опалювального котла, 600 ват розраховано на холодильник (є сучасні моделі з електронним керуванням, які коштують дорожче, ніж котел). Фахівці радять захищати насамперед дорогу техніку, а також прилади з електронікою, зокрема холодильники, телевізори, пральні машини, мікрохвильові печі. "Варто чи не варто встановлювати стабілізатор напруги, можна зорієнтуватися за вартістю техніки: якщо вона в кілька разів дорожча за захисний пристрій, тоді однозначно варто", – радить Андрій Карпюк.
Марина КАРАСЬОВА
Причина проблеми
Причин зниження напруги в електромережі може бути багато: трансформаторна підстанція розташована далеко, підключення до електромережі потужних споживачів, стара електропроводка тощо. Підвищення напруги до понад 240 вольт – ситуація менш розповсюджена, але надзвичайно небезпечна для електроприладів.
Візуальна ознака проблем з напругою – миготіння або часте перегоряння освітлювальних ламп.
Варто знати
Нині виробники пропонують стабілізатори двох видів: розраховані на два-три найвразливіші прилади або такі, що захищають весь будинок. Зрозуміло, рівень потужності, а також марка виробника впливають на вартість пристрою. В середньому вона коливається від 200-300 гривень (малопотужні) до семи-восьми тисяч (на весь особняк).
17-06-2010, 09:48
0
5 449