На Буковині побільшало змій. Причина – сприятливі погодні умови для плазунів, які спостерігалися останніми роками.
– Причина збільшення кількості змій на нашій території – теплі зими, – розповідає старший науковий співробітник відділу природи Чернівецького краєзнавчого музею Назар СМИРНОВ. – Цьогорічну сувору зиму більшості плазунів вдалося пережити завдяки достатньо великому прошарку снігу. Зазвичай взимку гине приблизно третина всіх змій. Тож і виходить, що більше переживають зиму, більше розмножуються. Усі ці процеси регулюються природою, турбуватися про це немає сенсу. Якщо людина буде адекватно поводитися, змії не становитимуть для неї небезпеки. Вони самі намагаються уникнути небажаної зустрічі. Відчуваючи вібрації, тікають, щоби захиститися.
У нашій області найбільше вужів та гадюки звичайної (лісової). Дуже рідко можна натрапити на види змій, які занесені до Червоної книги України. Наприклад, змія мідянка звичайна. Вона зовсім не отруйна, близька родичка вужа. Дуже рідкісний плазун – лісовий полоз. Він може сягати півтора метра завдовжки. Саме ця змія й зображена на емблемі медиків. Розповсюджені у нас звичайний вуж та водяний вуж. Здалеку важко розрізнити вужа та гадюку, тож люди однаково панічно реагують, коли зустрічаються з ними. На змію схожа і ящірка веретільниця, яка не має лап. Забарвлення як вужів, так і гадюки лісової мінливе. Лише придивившись зблизька, у гадюки звичайної можна помітити зигзагоподібні смуги, а у вужа звичайного – на череві шаховий малюнок. Серед ознак, характерних для гадюки, – звужена шия, вертикальна зіниця та голова трикутної форми.
Смертельні випадки від укусів змій – у нас рідкість. Усе залежить від вчасного звернення до медичної установи та кількості отрути, отриманої на одиницю маси тіла. Головне правило – не чіпати плазунів та дивитися під ноги.
(А. Бабчук)
10-06-2010, 10:20
0
2 522