RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Дачі переводять у житло всім «колгоспом»

Як перетворити зведений на дачі дім у житловий будинок? Рішення, за яким дозволялося будинки садових товариств переводити під житло, міська рада ухвалила ще кілька років тому. Очікувалося, що воно матиме значний вплив на ринок нерухомості в місті та дозволить частково вирішити житлову проблему – дешевші за будинки в місті дачі стали б повноцінним житлом для не надто заможних родин. Однак насправді для очікуваного переоформлення часто виникає чимало перешкод.

У садовому будинку не пропишуть

Дачі формально є лише садовими будиночками без адреси, в яких неможливо прописатися, провести газ – тобто без статусу житла. Випадки, коли на дачі проживають постійно, є непоодинокими. Але такі будиночки не мають адреси, тож навіть "швидку" в разі потреби сюди неможливо викликати.

Далеко не всі дачі можна зробити житлом – у місті налічується аж 221 садове товариство, з яких лише 40 можуть отримати відповідні дозволи. Решта або розташовані у зсувних зонах, або мають інші обмеження, які не дозволяють капітальне будівництво.

– Коли розпочали цю роботу, не до кінця усвідомлювали, як піде процес, – каже головний архітектор міста Сергій ГОМОНОВИЧ. – Очікувалося, що зменшиться напруга в індивідуальному житловому будівництві – більше чернівчан матимуть можливість отримати власне житло. Але практика показує, що за рахунок дач не малозабез­печені отримують житло, а свої умови покращують ті, хто вже має квартиру чи будинок, і додатково споруджують ще один.

Нині переведення дач під житло дозволяється, але висуваються жорсткі вимоги. Йдеться про те, щоби масиви садових будиночків перетворювати на повноцінні міські квартали з відповідними комунікаціями. Тобто окремим власникам дозволи не дають – лише цілому товариству. За словами Сергія Гомоновича, рішення про переведення садових будиночків під житло має ухвалити все товариство. Для цього має бути складено загальний план і обов’язково вирішено питання проведення спільних комунікацій.

Зокрема потрібно забезпечити мікрорайон світлом. Зазвичай садові товариства мають світло, однак для повноцінного житла потрібна значно більша потужність, тож доведеться встановити нову трансформаторну підстанцію. Влада вимагає, щоби забудовники встановлювали її за власні кошти. Інша вимога – облаштування внутрішніх вулиць. У дачних товариствах переважно між ділянками є лише неширокі проїзди. А у житловому мікрорайоні мають бути повноцінні дороги, на яких два авто можуть розминутися. Для цього треба віддати два-три метри ділянки – на такий крок погоджуються далеко не всі.

Спочатку охочих переводити дачі під житло виявилося багато. Головний архітектор каже, що чимало городян готові собі облаштувати будинок з усіма зручностями, підвести газ, воду, однак на спільні мережі витрачатися не поспішають.

Жити можна і без паперів

Чернівчанин Олег придбав собі ділянку неподалік вулиці Каховської з наміром звести будинок. На садове товариство надії немає – воно фактично розпалося. Водночас деякі дачі неподалік все-таки вдалося власникам оформити під житло. Газ і світло у сусідів є, тож Олегові далеко прокладати трубу і дроти не доведеться. Однак йому не дозволяють – кажуть, що це може зробити лише все товариство.

В обласній спілці садових і городницьких товариств розповіли, що подібних випадків не дуже багато. Інтерес з боку забудовників викликають лише деякі товариства, розташовані неподалік міських вулиць чи автобусних маршрутів. При цьому для окремих ділянок іноді є можливість спорудити повноцінне житло – лише в тому разі, якщо ділянка виходить безпосередньо на міську вулицю. Тоді будинок отримує номер тієї вулиці (іноді це номер з літерою аж до Ж, З).

Втім не завжди мешканці дач хочуть займатися тяганиною з офіційним переведенням під житло. У більшості товариств проведено світло, за певних умов до дачі можна прокласти і газ. Часто у таких будиночках живуть уже багато років, призвичаївшись до незручностей – люди викопують криниці, облаштовують автономну каналізацію, а "швидку" викликають до найближчої вулиці, де хтось зустрічає лікарів. Ось тільки прописатися в такому будиночку неможливо.

У чернівчанина Анатолія склалася типова ситуація – донька виросла, вийшла заміж і народила дитину. У двокімнатній квартирі всі розміститися не можуть, а на придбання окремого житла немає коштів. Тож чоловік спорудив на садовій ділянці невеликий будиночок, провів до нього світло і воду, з певними труднощами і газ. Сьогодні молода сім’я має власне житло, хоч і неофіційне. Подавали документи – їм відмовили, вимагаючи рішення всього товариства.

– Неподалік живе ще кілька таких родин, – розповідає Анатолій. – Звичайно, ми не проти приватизувати будинки, але поки що не дозволяють. Жити можна і без паперів, адже всі зручності ми собі провели, а донька приписана в моїй квартирі. Сподіваюся з часом все-таки вирішити цю проблему. 
Ігор Довгань

Офіційно

"Дозвіл на виготовлення містобудівної документації щодо переведення території садівничого товариства надається на підставі заяви товариства за наявності протоколу зборів товариства. Після погодження та затвердження містобудівної документації надається дозвіл членам садівничих товариств на зміну цільового призначення земельних ділянок.
Переобладнанню можуть підлягати садові будинки, які знаходяться безпосередньо на міській вулиці та межують з існуючою житловою забудовою за умови дотримання норм вулично-дорожньої мережі.
Прийом в експлуатацію житлових будинків, переведених під житло з садових будинків, проводиться в установленому чинним законодавством порядку при приведенні вулично-дорожньої мережі до чинних норм".

зверніть увагу

Головний архітектор міста С. Гомонович закликає уважно обирати дачу під житло. Продавці часто обіцяють недороге житло, в оголошеннях пишуть "комунікації поруч, однак насправді офіційно отримати всі дозволи виявляється дуже складно, а іноді й неможливо. Тобто у такий спосіб лише підвищують ціну дачі.
20-05-2010, 10:45
Коментарів 0 Переглядів 9 092


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.