Опалювати помешкання електроенергією і не сплачувати більше, ніж за газове, – цілком реально. Можна навіть заощаджувати, але за умови, якщо використовувати електрику грамотно – помешкання потрібно утеплити і встановити багатотарифний лічильник, який дозволяє за спожиті кВт/години сплачувати за різними тарифами у різний час доби.
Чернівчанин Сергій БОСОВИК у своєму особняку має газове й електричне опалення. Тому може порівняти суми рахунків, сплачених як за газ, так і за електрику. На думку пана Сергія, якщо навчитися використовувати електроенергію грамотно, то економія, порівняно з газовим опаленням, може бути суттєвою. Тим паче газ для населення дешевшати не буде.
– У мене великий особняк за містом, і, щоби не перевищувати ліміти на споживання газу, користуюся електричним опаленням за тритарифним лічильником, – розповідає Сергій Босовик. – Нічний тариф становить дев’ять копійок за кВт/годину. Опалюємо будинок вночі. Він утеплений, і це тепло утримується протягом усього дня. Багатотарифний облік електроенергії – вигідний. За моїми розрахунками, завдяки нічному тарифу ми заощаджуємо 30-50 відсотків від сум, які сплачували за газ. Особливо вигідно, якщо в будинку є електрична тепла підлога. Вона за ніч нагрівається, а вдень віддає тепло.
Якщо будинок великий, то навіть вкластися у ліміт газу шість тисяч кубів на рік дуже важко, потрібно обігріватися економно. До шести тисяч кубів тариф – 73 копійки, а понад – вже 1,50 гривні. "Маючи газові плиту і бойлер, ми вкладаємося до 2,5 тисячі кубів на рік, а тому сплачуємо по 48 копійок за куб газу, – зауважує пан Сергій. – Тобто завдяки електриці сплачуємо найменший тариф за газ".
Навчитися економно використовувати електроенергію насправді не так складно. Адже окрім опалення й електропідігріву підлоги, перевести на нічний режим роботи можна пральну і посудомийну машини та іншу побутову техніку. А в години-пік, коли вартість кВт/години найдорожча, просто намагатися не користуватися потужною технікою.
ВАРТО ЗНАТИ
Вартість електроенергії не однакова для всіх споживачів: найдорожче платять мешканці міста – 24,36 копійки за кВт/годину, але якщо будинок спроектований з електроопаленням, то тариф становить 18,72 копійки
(і відповідно від нього вираховується коефіцієнт при багатотарифному обліку).
Чому вночі можна платити менше?
Якщо встановити багатотарифний лічильник, вартість за спожиту кВт/годину залежатиме від часу доби. Вночі, коли навантаження на електромережі менше, платити можна дешевше (наприклад, у місті, замість 24 копійок за кВт/годину, оплата може становити неповні
10 копійок). Таким чином споживачів стимулюють витрачати більше електроенергії вночі, коли є надлишки, й заощаджувати її у ранкові та вечірні години-пік.
Споживач може сам вибрати, який облік для нього вигідніший – дво– або тритарифний. Переважно обирають дворівневий тариф, тризонний – вимагає ретельніше стежити за часом. За місяць електроопалення 50 квадратних метрів житла з використанням тритарифного обліку для мешканців міста коштуватиме в середньому від 117 до 265 гривень. Чим краще утеплене житло, тим витрати на опалення будуть меншими.
29-04-2010, 11:15
0
7 835