Як обрати якісне насіння і забезпечити собі хороший урожай, розповів начальник Державної насіннєвої інспекції у Чернівецькій області Степан Кравецький.
– Насіння повинне бути упаковане. На упаковці зазначають виробника і його адресу, назву культури, вагу та номер партії. Але, крім цього, до кожної пачки насіння повинен бути відповідний документ – сертифікат про якість.
У сертифікаті повинні зазначати назву культури і сорт, скажімо, петрушка кучерява, номер партії. Якщо цей номер у сертифікаті збігається з номером із номером на пачці, претензій немає.
Також часом на упаковці вказується термін придатності, який може сягати 2013-2015 року. Згідно з Держстандартом, посівна придатність насіння – рік. Однак якщо в магазині залишилося з попереднього року непродане насіння, його повинні здавати на аналіз до лабораторії насіннєвої інспекції. Якщо перевірка підтвердить посівну придатність насіння, суб’єкту господарювання дають відповідний документ і дозволяють далі торгувати цим насінням.
– Які проблеми можуть виникнути, якщо купити неякісне насіння?
– Трапляється, що заміть кормового буряку продають цукровий, замість люцерни – буркун. Не кажучи про те, що насіння може не зійти. Щоб цього не трапилося, покупець має право попросити сертифікат якості, якщо номер сходиться – жодних проблем. Скажімо, в насінні багаторічних трав зустрічаються домішки насіння карантинних бур’янів. Якщо вони проростуть на ділянці, позбутися їх буде важко.
– Чи варто купувати неупаковане насіння, яке на ринках продають склянками чи на вагу?
– Якщо є документ, виданий лабораторією, то продаж на вагу без упаковки допускається. Адже, скажімо, кукурудзу виробники насіння продають у мішках по 25 кілограмів. Люцерну також можуть у мішки пакувати. Трапляється, що й насіння петрушки у мішках продають. А вроздріб його можуть продавати на вагу. Якщо ж документів про якість насіння у продавця немає, купувати його не раджу. Вирощене на власній ділянці насіння громадяни мають право використовувати лише для власних потреб, а не для продажу.
– На що звертати увагу, обираючи сорт рослин для власного городу чи дачі?
– Щоб знати, чи цей продукт хороший, краще відвести невелику ділянку для нового сорту і перевірити, чи припаде він вам до смаку. Насіння екзотичних рослин в області не продають, а те, що є в продажу, все придатне для нашого регіону.
– У насіннєвих магазинах досить жваво розкуповують насіння кавунів. Вони теж можуть вродити на дачі?
– Я минулого року сам спробував. Кинув на городі й забув за нього, там у бур’янах було. Потім дружина знайшла десь штук 20 кавунів, нормально достигли.
– Чи радите купувати гібридне насіння з позначкою F1? Адже воно, хоч і нібито дає кращий урожай, але є генетично модифікованим і не дає якісного потомства?
– За законом, у грунт повинно потрапляти те насіння, яке занесене до державного реєстру. А чи є ця культура результатом генної інженерії, має ГМО чи ні – це вже не наша компетенція. Це вивчають відповідні лабораторії. Гібридний сорт – це вже генетична мутація. Хоча якщо бути відвертим, третя частина населення світу споживає на день продукції вартістю менше одного долара. Щоб забезпечити людство їжею, генна інженерія виводить сорти. Скажімо, модифіковану сою ледь не на асфальті сіють, і вона росте нормально. І ще не доведено, чи це шкідливі рослини.
– А для свого городу берете гібридне насіння?
– Ні, ніколи. Як кажуть, краще хай менше вродить, але краще.
Надія МАКУШИНСЬКА
На замітку
Насіннєва інспекція – територіальний орган державної влади, що входить до системи міністерства аграрної політики України. Здійснює державний контроль за підготовкою, обробкою, апробацією, реалізацією насіннєвого матеріалу. Має у своєму підпорядкуванні ще 10 районних інспекцій (крім Путиьського району – його обслуговує Вижницька інспекція). При кожній з інспекцій є випробувальна лабораторія, куди можна здати на контроль насіння.
13-04-2010, 10:12
0
12 897