Дихаємо вихлопними газами

у номері / суспільство
2 779
0
Після того, як у місті зупинилися великі промислові підприємства, основним джерелом забруднення повітря залишилися автомобілі. Саме на долю автотранспорту в Чернівцях припадає 82,2% загального річного обсягу викидів.

Нині в Чернівцях зареєстровано 58,7 тисячі транспортних засобів, а рівень автомобілізації – один із найвищих в Україні.

Як розповідають в обласному центрі з гідрометеорології, впродовж останніх років у місті фіксується перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) формальдегіду та хлористого водню. А останнім часом зросли концентрації двоокису азоту, однак вони не перевищують гранично допустимих норм.
Чим нижче джерело викидів – тим гірше

– Джерела викидів від автотранспорту розташовані на рівні 0,5-1 метра від землі, і ми безпосередньо цими викидами дихаємо, – каже Людмила РИБАК, заступник начальника Чернівецького обласного центру з гідрометеорології. – Якщо порівняти з організованими джерелами викидів на підприємствах, то вони в більшості були обладнані очисними спорудами, мали значну висоту, що забезпечувало перенесення забруднюючих речовин за межі міста. Чим вище джерело викидів, тим безпечніше для нашого здоров’я.

Починаючи з 1991 року, коли великі підприємства почали зупинятися, вільні площі надавали в оренду приватним підприємцям під дрібні виробництва, зокрема ремонт автотранспорту, виробництво меблів, штампування пластмасових виробів тощо. "На нашу думку, вони також можуть бути причиною забруднення повітря, – зауважує Людмила Рибак. – Адже достатнього контролю з боку виробника за викидами шкідливих речовин немає".

– Якість повітря в місті впродовж років змінюється, але в кращий чи гірший бік – сказати важко, – пояснює Людмила Юріївна. – Наприклад, у 1976-1991 роках інтенсивно працювала промисловість. Рівні забруднення були досить високими. З 1991 року почався спад. Залежно від стану економіки ми спостерігаємо і рівні забруднення атмосферного повітря.

Жителям вузьких вуличок дихається важче
Проби повітря в місті фахівці відбирають, починаючи з 1976 року. Таких аналізів уже назбиралося понад 300 тисяч. Якщо раніше за повітрям спостерігали на двох постах: на вулиці Заводській і на Головній (район Електронмашу), то з першого січня цього року розпочали програмні обстеження на новому стаціонарному посту на вулиці Ольги Гузар, 1.

– Нас дуже цікавило забруднення атмосферного повітря формальдегідом саме в центральній частині міста, – говорить Людмила Рибак. – Адже тут житлові райони, багато людей прогулюються й відпочивають. У старій частині Чернівців архітектура не така, як у нових кварталах, – вулички вузькі, будинки побудовані впритул, і тому провітрюваність та розсіювання забруднюючих речовин погані. Наші спостереження показали, що і в центральній частині міста присутній формальдегід, але його концентрація нижча, ніж, наприклад, на вулиці Заводській. Варто зауважити, що спостереження в центрі ведуться тільки три місяці і про остаточні висновки говорити ще рано, але наші припущення підтвердилися – повітря в старій частині міста не настільки чисте, як би хотілося.

За даними спостережень на посту, що на Головній, 265А, починаючи з минулого року, зростає концентрація двоокису азоту. І вона досить висока, а поруч немає об’єктів, які би могли бути джерелом викидів цієї речовини. У центрі гідрометеорології дійшли висновку, що забруднення тут локальне, викиди відбуваються в радіусі від 500 до тисячі метрів від поста спостережень. А це вже робота для екологів.
Марина Карасьова

Де досліджують повітря
Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря в Чернівцях ведеться на трьох стаціонарних постах: на вул. Заводській, 34, Головній, 265А, та О. Гузар, 1.

Аналіз відібраних проб здійснюється за такими інгредієнтами: пил, двоокис сірки, окис вуглецю, двоокис та окис азоту, фенол, фтористий та хлористий водень, формальдегід, важкі метали, бензопірен. 
На замітку

Діоксид (двоокис) азоту – небезпечний для здоров’я людини. Сильно подразнює слизові оболонки дихальних шляхів. Діоксид азоту впливає на нюхові й зорові реакції організму, а також робить людину більш сприйнятливою до патогенів, які викликають хвороби дихальних шляхів. Забруднення атмосферного повітря діоксидом азоту також завдає шкоди всьому природному середовищу. Негативний його вплив на рослини виявляється в знебарвленні листя, в’яненні квіток, припиненні плодоносіння і росту.

Формальдегід – забруднення ним атмосферного повітря завдає екологічну шкоду природному середовищу та загрожує здоров’ю людини. Спричинює загальнотоксичну, алергенну, мутагенну й канцерогенну дію. Внаслідок дії формальдегіду розвиваються захворювання слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, різноманітні види алергій, а також ураження легень.

Хлористий водень – за звичайних умов безбарвний газ із різким запахом; на повітрі при поглинанні вологи утворює туман, що є найдрібнішими крапельками соляної кислоти. Викликає набряк трахеї та легень, подразнення очей та дихальних шляхів.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм