RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Дихаємо вихлопними газами

Після того, як у місті зупинилися великі промислові підприємства, основним джерелом забруднення повітря залишилися автомобілі. Саме на долю автотранспорту в Чернівцях припадає 82,2% загального річного обсягу викидів.

Нині в Чернівцях зареєстровано 58,7 тисячі транспортних засобів, а рівень автомобілізації – один із найвищих в Україні.

Як розповідають в обласному центрі з гідрометеорології, впродовж останніх років у місті фіксується перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) формальдегіду та хлористого водню. А останнім часом зросли концентрації двоокису азоту, однак вони не перевищують гранично допустимих норм.
Чим нижче джерело викидів – тим гірше

– Джерела викидів від автотранспорту розташовані на рівні 0,5-1 метра від землі, і ми безпосередньо цими викидами дихаємо, – каже Людмила РИБАК, заступник начальника Чернівецького обласного центру з гідрометеорології. – Якщо порівняти з організованими джерелами викидів на підприємствах, то вони в більшості були обладнані очисними спорудами, мали значну висоту, що забезпечувало перенесення забруднюючих речовин за межі міста. Чим вище джерело викидів, тим безпечніше для нашого здоров’я.

Починаючи з 1991 року, коли великі підприємства почали зупинятися, вільні площі надавали в оренду приватним підприємцям під дрібні виробництва, зокрема ремонт автотранспорту, виробництво меблів, штампування пластмасових виробів тощо. "На нашу думку, вони також можуть бути причиною забруднення повітря, – зауважує Людмила Рибак. – Адже достатнього контролю з боку виробника за викидами шкідливих речовин немає".

– Якість повітря в місті впродовж років змінюється, але в кращий чи гірший бік – сказати важко, – пояснює Людмила Юріївна. – Наприклад, у 1976-1991 роках інтенсивно працювала промисловість. Рівні забруднення були досить високими. З 1991 року почався спад. Залежно від стану економіки ми спостерігаємо і рівні забруднення атмосферного повітря.

Жителям вузьких вуличок дихається важче
Проби повітря в місті фахівці відбирають, починаючи з 1976 року. Таких аналізів уже назбиралося понад 300 тисяч. Якщо раніше за повітрям спостерігали на двох постах: на вулиці Заводській і на Головній (район Електронмашу), то з першого січня цього року розпочали програмні обстеження на новому стаціонарному посту на вулиці Ольги Гузар, 1.

– Нас дуже цікавило забруднення атмосферного повітря формальдегідом саме в центральній частині міста, – говорить Людмила Рибак. – Адже тут житлові райони, багато людей прогулюються й відпочивають. У старій частині Чернівців архітектура не така, як у нових кварталах, – вулички вузькі, будинки побудовані впритул, і тому провітрюваність та розсіювання забруднюючих речовин погані. Наші спостереження показали, що і в центральній частині міста присутній формальдегід, але його концентрація нижча, ніж, наприклад, на вулиці Заводській. Варто зауважити, що спостереження в центрі ведуться тільки три місяці і про остаточні висновки говорити ще рано, але наші припущення підтвердилися – повітря в старій частині міста не настільки чисте, як би хотілося.

За даними спостережень на посту, що на Головній, 265А, починаючи з минулого року, зростає концентрація двоокису азоту. І вона досить висока, а поруч немає об’єктів, які би могли бути джерелом викидів цієї речовини. У центрі гідрометеорології дійшли висновку, що забруднення тут локальне, викиди відбуваються в радіусі від 500 до тисячі метрів від поста спостережень. А це вже робота для екологів.
Марина Карасьова

Де досліджують повітря
Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря в Чернівцях ведеться на трьох стаціонарних постах: на вул. Заводській, 34, Головній, 265А, та О. Гузар, 1.

Аналіз відібраних проб здійснюється за такими інгредієнтами: пил, двоокис сірки, окис вуглецю, двоокис та окис азоту, фенол, фтористий та хлористий водень, формальдегід, важкі метали, бензопірен. 
На замітку

Діоксид (двоокис) азоту – небезпечний для здоров’я людини. Сильно подразнює слизові оболонки дихальних шляхів. Діоксид азоту впливає на нюхові й зорові реакції організму, а також робить людину більш сприйнятливою до патогенів, які викликають хвороби дихальних шляхів. Забруднення атмосферного повітря діоксидом азоту також завдає шкоди всьому природному середовищу. Негативний його вплив на рослини виявляється в знебарвленні листя, в’яненні квіток, припиненні плодоносіння і росту.

Формальдегід – забруднення ним атмосферного повітря завдає екологічну шкоду природному середовищу та загрожує здоров’ю людини. Спричинює загальнотоксичну, алергенну, мутагенну й канцерогенну дію. Внаслідок дії формальдегіду розвиваються захворювання слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, різноманітні види алергій, а також ураження легень.

Хлористий водень – за звичайних умов безбарвний газ із різким запахом; на повітрі при поглинанні вологи утворює туман, що є найдрібнішими крапельками соляної кислоти. Викликає набряк трахеї та легень, подразнення очей та дихальних шляхів.
8-04-2010, 13:25
Коментарів 0 Переглядів 2 751

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.