Безкоштовні 10 соток під садибу можуть отримати не всі

у номері / суспільство
17 589
0
За Земельним кодексом України, кожен мешканець міста має право отримати до 10 соток землі для індивідуального житлового будівництва. При цьому в документі не уточнюється, де саме людина може їх отримати і в якому порядку землю видають. Тонкощі справи врегульовує міська влада. Ми з’ясували, яким чином у Чернівцях можна отримати 10 соток під будівництво власного будинку.

У нашому місті є два шляхи зробити це за допомогою міської ради: отримати ділянку безкоштовно, якщо перебуваєте у квартирній черзі, або зібрати кошти і купити право оренди на аукціоні.

Торік у Чернівцях безкоштовно під будівництво будинку мешканці міста отримали рекордну кількість ділянок – 268. А ось приїжджим і тим, хто не може претендувати на покращення житлових умов, доведеться розраховувати на власні кошти.

У черзі – 1400 майбутніх забудовників
У Правилах використання та забудови міста Чернівці є цілий розділ про отримання ділянок під індивідуальне житлове будівництво. При цьому генеральним планом міста передбачено, що 30 відсотків землі розраховано під індивідуальне будівництво, а 70 – під багатоповерхові будинки.

– Безкоштовно отримати земельну ділянку під індивідуальне житлове будівництво можуть насамперед чернівчани, які гостро потребують покращення житлових умов, тобто перебувають у квартирній черзі, – розповідає Сергій ГОМОНОВИЧ, головний архітектор міста.

Наразі отримати безкоштовні сотки під будівництво власного будинку претендує 1400 чернівчан. На останній 2009 року сесії міської ради депутати закрили питання із виділення земельних ділянок чернівчанам, зареєстрованим на обліку з 1993 до 2000 року. У списку залишилося кілька мешканців міста, яким запропоновані райони забудови не підійшли.

Для порівняння: щоб отримати квартиру в Чернівцях, чекати доведеться значно довше. Нині в черзі на отримання жита – понад 8390 осіб. Торік ордери міська рада вручила 90 черговикам, позаторік 70… Крім того, що квартир і так небагато, першочергове право на отримання житла від держави мають різноманітні пільгові категорії населення.

А ось земельних ділянок для будівництва свого будинку міська рада щомісяця надає приблизно 20. Причому ця кількість щороку зростає. Якщо, наприклад, 2002 року свої 10 соток із земель запасу отримали тільки 20 чернівчан, то минулого – 268.

Хоча не в усіх районах міста дають саме 10 соток. Як зауважує Сергій Гомонович, Земельний кодекс визначає норму – до 10 соток. Таким чином 10 соток можна отримати в районах міста, де відсутні водопостачання, каналізація, і в перспективі це не передбачено. А ось у районах, забезпечених комунальними мережами, місто під будівництво надає переважно 6-8 соток. Чим краща інфраструктура, тим економніший розподіл.

"Звичайно, одразу всіх забезпечити земельними ділянками місто не може, – каже Сергій Гомонович. – Тому мешканцям міста пропонують і такий варіант: якщо родичі мають в інвентарній справі велику земельну ділянку (переважно по 20-30 соток ділянки в Садгорі), рідні можуть передати 10 соток під будівництво будинку. У такому разі не потрібно чекати у черзі: якщо є ділянка в когось з родичів, її можна отримати відразу".

Шевченківський і Першотравневий райони – не для особняків
Земельні ділянки міська рада вже закінчила виділяти в Нових Ленківцях, на вулицях Таджицькій і Московської олімпіади, Джерельній (Садгора).

– Зараз ми пропонуємо невеличкий масив на вулиці Дібровецькій. Розроблено детальний план забудови другої черги на вулиці Учительській. Спочатку плануємо тут вирішити питання з комунальними мережами, а потім надаватимемо землю під забудову. Також цього року будемо освоювати вулиці Галицький Шлях і Широку.

Під забудову в місті виділяють переважно ділянки в Садгорі, де садибна забудова переважає. А ось у Шевченківському та Першотравневому районах під особняки землі немає – тут резерви зорієнтовано на багатоповерхову забудову.

НА ЗАМІТКУ

Згідно зі статтею 121 Земельного Кодексу України, кожен громадянин України має право на безкоштовну передачу йому земельної ділянки:

на ведення особистого селянського господарства – до 2 га;

для ведення садівництва – до 0,12 га,

для будівництва і обслуговування житлового будинку – в містах до 0,10 га;

для індивідуального дачного будівництва – до 0,10 га;

для будівництва індивідуальних гаражів – до 0,01 га.

НА ЗАМІТКУ
Продати землю можна через два роки

Існують обмеження щодо часу виготовлення проектно-кошторисної документації. За державними будівельними нормами, документацію потрібно виготовити за два роки.

– Раніше ми надавали земельні ділянки в оренду на два роки, і людина повинна була довести, що виготовила документацію, – пояснює Сергій Гомонович. – Зараз ми надаємо можливість оформити земельну ділянку як приватну власність. Тобто виготовити проектну документацію як на землю, так і на будинок. Оформивши все, людина може розпоряджатися земельною ділянкою на власний розсуд. Якщо немає змоги будуватися, можна через два роки землю продати.

Право оренди продають
з аукціону

Що робити тим, хто не має права на отримання безкоштовних соток під будівництво або просто не хоче витрачати час на збирання довідок? Земельну ділянку під будівництво такі люди можуть орендувати або купити у міста.

– Для того, щоби всі мешканці міста мали можливість побудувати будинок, міська рада проводить аукціони з продажу права оренди земельних ділянок для будівництва індивідуального житлового будинку, – розповів Віталій ЧИНЧИК, начальник управління земельних ресурсів департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради.

У департаменті розроблено масиви й окремі ділянки для продажу з аукціону. Стартова ціна становить приблизно 65 гривень за квадратний метр, а остаточну вартість землі вирішує торг під час аукціону.
Людина отримує ділянку в оренду, але може згодом скористатися своїм правом на безкоштовну приватизацію десяти соток. Якщо, звісно, цим правом не скористалася раніше, і коли збудує на цій ділянці будинок. Інші варіанти: залишити ділянку в оренді (до 50 років) або викупити її в міської ради.

На період будівництва, за словами В. Чинчика, орендна плата невелика, оскільки діє понижувальний коефіцієнт 0,5. Адже людина там не живе, а тільки будується. Розмір орендної плати залежить і від місця розташування земельної ділянки. У середньому вона становить до 100 гривень за рік.
Марина КАРАСЬОВА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

20:57
Уряд продовжив терміни для перебронювання працівників до 31 березня
20:37
Світовий банк оцінив прямі збитки агросектору України внаслідок війни
20:19
В Україні з'явиться полігон для розмінування за допомогою ШІ
19:59
Пограбувала могилу Захисника: у Чернівцях орудує злодійка та мародерка
19:45
Вчені назвали фрукт, який допомагає швидше заснути
19:35
Буковинські спортсмени встановили рекорди України на чемпіонаті з пауерліфтингу
19:17
Перевищив норму у п'ять разів: у Чернівцях затримали п'яного водія
18:59
У Чернівецькому центрі «Я - Маріуполь» відкрили меморіальну дошку, присвячену захисникам Маріуполя
18:58
Переваги технологій у взутті Salomon: що робить його унікальним?*
реклама
18:43
У Чернівцях на завантаженій вулиці сталася ДТП: рух ускладнено
18:33
На Буковині збільшилася кількість пожеж на відкритих територіях
18:15
Зберігав наркотики у великих розмірах: на Буковині викрили 31-річного чоловіка
17:55
Ці 6 сортів помідорів треба саджати першими: вони дозріють раніше за всі інші
17:35
У Чернівцях завершилася відкрита першість міста з шахів
17:30
На Буковині 12 людей отримають грант на власний бізнес від держави
17:26
Від пляжу до гір: гарячі путівки для будь-якого сезону*
реклама
17:17
За "путівку" - 7,5 тисяч доларів: 26-річний буковинець незаконно переправляв чоловіків за кордон
17:12
У громаді на Буковині два дні буде чутно вибухи
16:55
Названо одну популярну спецію, яка знижує рівень цукру в крові
16:36
На Буковині в ліцеї облаштували сучасне сховище з «Класом безпеки» - фото
16:12
У Чернівцях відбудеться етнографічна студія «Естетика наїву в українській культурі та мистецтві»
15:58
"Настала й моя черга": 24-річний буковинець доєднався до ЗСУ за контрактом для молоді
15:34
У Румунії за годину сталося три землетруси
15:20
У Чернівцях відомий український історик Вахтанг Кіпіані виступить з лекцією
15:00
У Чернівцях хочуть відновити готель "Черемош", який уже 15 років стоїть занедбаний
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм