Навесні у тварин розпочинається шлюбний сезон. Вони стають агресивними, збираються у зграї і можуть накинутися на людину. Варто лише одному з собак виявити агресію, як за ним можуть напасти і всі інші. Так стверджує ветеринар Пилип БІЛИК.
– Особливо велика ймовірність нападу безпритульних тварин у місцях, де їх багато, наприклад, біля смітників, – каже ветеринар. – Тому, щоб уникнути небезпеки, намагайтеся не підходити близько до тварин, особливо якщо це зграя, спокійно з ними розмовляйте, дайте їм поїсти.
Проблема безпритульних собак у Чернівцях існує вже давно, і поки що її вирішують єдиним способом – тварин присипляють.
За словами директора комунального підприємства "Чернівціспецкомунтранс" Василя ВОРОНЮКА, протягом тижня доводиться присипляти (саме присипляти, а не відстрілювати) приблизно сотню собак.
– Нам часто телефонують захисники тварин і обзивають лайливими словами, – каже Василь Іванович. – Ці люди не розуміють, що у Чернівцях дуже багато безпритульних собак, і якщо їх не знищувати, містом буде страшно пройти. Адже це жахливо, коли тебе оточує зграя зголоднілих тварин і не знаєш, чого від них чекати. Тим більше, коли це трапляється з дитиною, яка йде зі школи.
Найбільше собак – на ринках та у спальних районах. У цьому винні самі люди. Вони підгодовують тварин, захищають їх від нас, а потім нарікають, що їх вкусив собака. Якщо наші собаколови прийдуть на ринок присипляти тварин, то продавці швидше присиплять того собаколова, ніж дозволять йому знищити тварину. Також люди часто пов’язують безпритульним собакам на шию стрічки, знаючи, що тварин з ошийниками ми не чіпаємо.
Найкраще було би нарешті спорудити у місті притулок для тварин. Тоді би не довелося їх знищувати. А поки що іншого виходу немає.
Про притулок, точніше, центр стерилізації тварин, йдеться вже давно. За задумом, у цьому центрі тварин мають стерилізувати, тобто позбавляти можливості мати потомство, доглядати за ними протягом післяопераційного періоду, а потім відпускати на волю. Тоді би не довелося їх знищувати, водночас кількість безпритульних тварин не збільшувалася би.
Спочатку центр стерилізації планували спорудити у селі Магала Новоселицького району, проте мешканці села відмовилися виділяти під нього землю. Зараз для побудови центру стерилізації відвели територію площею 1,2 гектара поблизу аеропорту, на місці стихійного сміттєзвалища. Проте грошей на побудову не виділили.
– Колишній директор міського комунального підприємства "Санітар" Віктор Молодий знайшов спонсорів для спорудження центру стерилізації. Але після кризи спонсори зникли, – розповідає начальник виробничо-технічного відділу комунального обслуговування та благоустрою управління комунального господарства міськради Сергій ПОГОРЕНИЙ. – Тож тепер будуватимемо за державні кошти, яких наразі немає. Поки що на ту суму, яка у нас була, ми замовили проект притулку. Навіть приблизно не можу сказати, коли спорудять притулок, а також скільки коштів на це потрібно.
Поки що було би добре запровадити електронний реєстр домашніх тварин, як це передбачено у законі України "Про захист тварин від жорстокого поводження". Тоді можна було би відстежувати кількість домашніх тварин і штрафувати тих господарів, які викидають своїх вихованців на вулицю. Проте для такого реєстру потрібні не так гроші, як певна структура, яка би цим займалася.
Чи виділять гроші на побудову центру стерилізації цього року, ми поцікавилися у начальника фінансового управління міста Євгена ПРОКОПЦЯ.
Впевнений, що коштів на центр стерилізації найближчим часом не виділять, – коментує Євген Дмитрович. – За попереднім планом бюджету, не виділили грошей на інші галузі, до того ж, значно важливіші. Наприклад, на сферу освіти не додали 43 мільйони гривень. А ще місто не розрахувалося за підготовку до 600-ліття.
Галина МАРКІВ
25-03-2010, 11:24
0
1 711