RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Легендарний барон Мюнхгаузен, який прославився своїми військовими пригодами, не є вигаданим персонажем. Цей герой мав реальний прототип, який брав участь у битвах. Доктор історичних наук Сергій ПИВОВАРОВ висуває гіпотезу про те, що барон відзначився під буковинськими Ставчанами і Хотином під час російсько-турецької війни 1735-1739 років. Більшість розповідей барона Мюнхгаузена є вигадкою, але деякі із них базуються на реальних фактах.

"Мюнхгаузен – нащадок давнього німецького роду"
– Кожному з нас з дитячих років добре знайомі розповіді легендарного барона Мюнхгаузена, дивовижного фантазера, винахідливого й дотепного сміливця, який не втрачав духу в критичних ситуаціях і завжди виходив сухим із води, – розповідає Сергій Пивоваров. – Його ім’я навіть дало напрям літературному жанру, під яким розуміють вигадані мисливські та військові пригоди.
Та відомий літературний герой мав реальний прототип. Він був військовим, брав участь у декількох битвах і відзначився, найвірогідніше, під... буковинськими Ставчанами й Хотином. Але як і коли це сталося? Відповідь на ці запитання дають факти із біографії реальної історичної особи.

Карл Фрідріх Ієронім фон Мюнхгаузен – таким було повне ім’я барона, який народився 1720 року в невеликому маєтку Бондевендер. Наш герой був у сім’ї п’ятим із восьми дітей. Досить рано, коли хлопчикові було чотири роки, помер його батько, відставний полковник. Вихованням дітей займалася мати.

Родина Мюнхгаузенів належала до давнього німецького роду Рінтель-Боденвендер, який дав Німеччині багатьох відомих державних і військових діячів. Це знатне походження і родинні зв’язки допомогли Ієроніму 1735 року стати пажем у свиті правлячого герцога Брауншвейг-Вольфенбюттельського Фердинанда Альбрехта ІІ.

– У цей час молодший брат герцога принц Антон Ульріх перебував у Росії, де вже чотири роки поспіль сватався до російської принцеси Анни Леопольдівни, племінниці імператриці Анни Іоанівни й офіційної претендентки на престол, – зауважує Сергій Володимирович. – Але весілля вкотре відкладали – імператриця підшуковувала більш перспективного, на її думку, нареченого. Антону Ульріху потрібно було здобути прихильність імператриці, і тому він вступив до армії, намагаючись на військовому поприщі здобути славу й авторитет. Саме тоді розпочалася російсько-турецька війна (1735-1739), а принц взяв участь у бойових діях. В одному з боїв він втратив двох своїх пажів. Антон Ульріх звернувся із проханням до старшого брата вислати їм заміну. Зберігся лист-відповідь Карла: "Замість пажів, які загинули, днями звідси вирушать двоє інших, фон Хойм і фон Мюнхгаузен, які добровільно побажали вирушити в дорогу".

1738-го барон прибув до України
Пажі виїхали із Вольфенбюттелля на початку грудня 1737 року. Саме з цього моменту й розпочинаються дивовижні мандри барона, яскраво описані письменником Рудольфом Еріхом Распе в "Пригодах барона Мюнхгаузена". У книзі написано: "Я виїхав до Росії верхи на коні. Справа була взимку. Падав сніг".

– На початку лютого 1738 року пажі прибули до Санкт-Петербурга і їх було включено до почту принца Антона Ульріха, – розповідає Сергій Володимирович. – Юний барон сподівався, що незабаром його господар стане чоловіком російської цариці, а на пажа посиплються ордени, чини, гроші й маєтки. Але доля розпорядилася інакше.

Навесні того ж року розпочалася чергова військова кампанія, й Ієронім Мюнхгаузен разом із принцом прибули до України, де зосереджувалася майже стотисячна російська армія під командуванням фельдмаршала Мініха. Військові дії того року були безрезультатними для росіян.

"Це був сильний чоловік у мундирі"
З настанням холодів російські війська перейшли на зимові квартири. Як вважають багато краєзнавців, командний склад армії зиму 1738-1739 років провів у Києві.

– Вірогідно, Ієронім Мюнхгаузен разом з іншою прислугою вищих офіцерів перебував у гарнізонних казармах на Печерську, – припускає Сергій Пивоваров. – Сватання принца Антона затягувалося, й він прилаштував свого пажа корнетом у Брауншвейзький кірасирський полк – так барон Мюнхгаузен став військовим. Судячи з його портрету, це був сильний, фізично розвинутий молодий чоловік, якому пасував мундир імператорського кірасира.

У червні 1739 року 65-тисячна армія фельдмаршала Мініха знову вирушила до кордонів Османської імперії. В її складі, очевидно, перебував і молодий корнет. Шлях військ пролягав до Південного Бугу, а далі – до Дністра. Метою походу було захоплення фортеці Хотин. Значна частина армії форсувала Дністер в районі сіл Брідок і Вікно й рушила через Буковину до Хотина.

До турків полетів на ядрі
Очевидно, саме на Буковині з бароном Мюнхгаузеном трапилися пригоди, які так яскраво описав Распе. Деякі з них, вірогідно, оповідають про реальні події. Так, відомо, що в липні 1739 року була надзвичайно дощова погода, річечки перетворилися на бурхливі ріки, а дороги – на непролазне болото.

"Одного разу, рятуючись від турків, спробував я перестрибнути через болото верхи на коні. Але кінь не дострибнув до берега, і ми з розгону впали в багнюку", – йдеться у книзі про пригоди барона. Тут згадується, як баронові довелося витягати себе за волосся й коня за гриву.

– Далі була битва під Ставчанами, де російська армія розгромила турків і змусила їх відступити, – ділиться дослідженнями Сергій Пивоваров. – Тоді, як описує барон, він зміг отримати інформацію про кількість гармат у противника в Хотинській фортеці.

"...Знадобилося нашому командирові дізнатися, чи багато у ворога гармат, – йдеться у книзі "Пригоди барона Мюнхгаузена". – Але у всій нашій армії не знайшлося сміливця, який погодився би пробратися у ворожий табір. Найхоробрішим, звісно, виявився я. Я став поряд із величезною гарматою, яка стріляла по турках, і коли з гармати вилетіло ядро, скочив на нього верхи й стрімголов понісся вперед... Звичайно, під час польоту я ретельно полічив усі турецькі гармати і привіз своєму командирові найточніші відомості про артилерію ворога".

Після війни у трактирі розповідав про подвиги
– Після закінчення російсько-турецької війни Ієронім Мюнхгаузен продовжив службу в кірасирському Брауншвейзькому, згодом Ризькому полку, – розповідає Сергій Пивоваров. – Після одруження Антона Ульріха й Анни Леопольдівни у грудні 1739 року він отримує чин поручика і командує лейб-кампанією (першою, елітною ротою полку – ред.). Проте єлизаветинський переворот призводить до арешту й заслання сім’ї його патрона та негативно позначається на кар’єрі барона. Дослужившись до чину ротмістра, він 1750 року назавжди покидає Росію й оселяється у своєму родинному маєтку Бонденвердері. Саме тут у колі друзів і сусідів у мисливському павільйоні чи трактирі готелю "Король Пруссії" він розповідає про пригоди в Росії і військові "подвиги".

Звичайно, більшість розповідей барона Мюнхгаузена – вигадка, але деякі з них базуються на реальних фактах і доповнюють відомості про атмосферу російсько-турецької війни. А девіз барона "Mendace veritas" (з латинської – "Істина в брехні") й досі справно слугує багатьом. n
Валерія ЧОРНЕЙ

ПРИМІТКА

Стаття про пригоди барона Мюнхгаузена відкриває серію публікацій про неймовірні факти та історії, пов’язані з Хотином. Відомий археолог, доктор історичних наук Сергій Пивоваров наголошує на тому, що Хотин – славне місто, історія якого досі приховує чимало цікавих таємниць. У декількох наступних номерах "МБ" ми будемо розповідати читачам про цікаві факти за гіпотези з досліджень історика.
11-03-2010, 13:30
Коментарів 0 Переглядів 3 472

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.