Борги чернівчан за житлово-комунальні послуги за місяць зросли на чверть і сягнули майже 50 мільйонів гривень. За даними Головного управління статистики області, станом на початок лютого населення заборгувало за квартплату та опалення 49,7 мільйона гривень, а сплачують чернівчани менше 70 відсотків рахунків. Чому так стрімко зростає заборгованість і чим це загрожує порядним платникам? Ми з’ясовували, які механізми впливу на боржників мають комунальники.
Півроку не сплачуєш – викликають до суду
– Щомісяця до суду направляємо приблизно двадцять справ, – розповідає директор ПП "ЖитлоСервіс" (КЖРЕП №13) Анжела РОСЛЯКОВА. – Практично всі судові справи ми виграємо. Але не кожного боржника навіть рішення суду робить законослухняним. Трапляється, що ті самі люди через певний час знову сплачують за послуги тільки після судового рішення.
– Зараз мешканці будинків, яких обслуговує КЖРЕП, заборгували за спожиті послуги приблизно 500 тисяч гривень, – продовжує Анжела Георгіївна. – До півроку ще терпимо накопичення боргу, потім надсилаємо письмове попередження. Чималій кількості людей і цього достатньо, щоби пригадати, що вони вже довго не сплачували за квартиру. Серед цих людей немає пенсіонерів, пільговиків, людей, які отримують субсидії. Зазвичай вчасно за квартиру не сплачують люди, які роз’їжджають на досить дорогих автівках. Коли вивішуємо списки боржників, їм стає ніяково перед сусідами, і вони сплачують борги.
Ще один спосіб боротьби з неплатниками, за словами
А. Рослякової, – ігнорування викликів обслуговуючого персоналу. До квартир боржників просто не відправляють усувати несправності сантехніка чи електрика. Або ж не видають у ЖРЕПі потрібну довідку, доки не погасять частину боргу. Скажімо, мешканці хочуть, щоб у їхньому під’їзді зробили ремонт сходового майданчика – їм пропонують спочатку всім під’їздом погасити борги. Є такі сусіди-скандалісти, які самі "вибивають" сплату в боржників, тільки б у їхньому будинку був порядок.
Неприбрані
під’їзди – вина боржників
– Відключати боржників ми не маємо права, – каже начальник ЖРЕПУ №13. – Це можуть собі дозволити лише комунальні підприємства, з якими мешканці укладали договір. Тож доводиться шукати інші шляхи. Безнадійна ситуація лише з тими квартирами, де мешкають неблагополучні сім’ї. Вони не виконують судові рішення, борг так і залишається за ними. Виконавча служба тільки розводить руками, каже, у них у квартирі нічого взяти. І що? Їм можна не платити? У кожній з таких квартир по п’ять тисяч гривень заборгованості, і це не враховуючи боргу за тепло. Відріжуть їм світло – страшно за будинок. А те, що ці люди іноді мешкають у три-чотирикімнатних квартирах, ніхто не бачить.
Вирішити проблему, на думку А. Рослякової, могло би прийняття житлового кодексу і законодавче затвердження вимоги, скажімо, обміну великих квартир боржників на житло меншої площі, щоб за рахунок різниці в ціні погасити борги. Доки цього не буде прийнято, законослухняні громадяни і надалі сплачуватимуть "за себе і за сусіда". Як наслідок – за сплачену квартплату мешканці не отримують повного пакету послуг від ЖРЕПу.
Єдиний вихід – відключити світло
На відміну від КЖРЕПів, у об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків інші методи боротьби з боргами. Керівники житлово-будівельних комітетів кажуть, немає нічого кращого за виховний захід у вигляді відключення від електропостачання квартири. Тоді й сусіди не страждають, і мешканці привчаються вчасно сплачувати за спожиті послуги. Важче боротися з тими, у кого немає ні роботи, ні грошей. Та навіть у цій ситуації вихід є – відпрацювати власною працею на благо кооперативу або ж пожити певний час у знайомих чи на дачі й заробити гроші на квартирантах.
"Люди самі можуть перевіряти, куди йде кожна копійка"
– Коли люди бачать, що щось роблять заради їхнього блага і за ведення справ у будинку взявся господар, вони йдуть назустріч, – каже керівник ЖБК-57 Крістіан ВЛАД. – Якщо в будинку порядок, сплачуватимуть вчасно. Особливо якщо є з чим порівнювати. До того, як я взявся за керівництво, у будинку був борг 120 тисяч гривень, з них приблизно 60 тисяч заборгували мешканці будинку за спожиті послуги. Будинком тривалий час ніхто не займався. Комунальні підприємства за борги неодноразово відключали людей від електро- та водопостачання. Якось навіть довелося вісім днів сидіти без води.
Звісно, люди втратили віру. Навіть ті, хто сумлінно сплачував за комунальні послуги, страждаючи разом з усіма, махнули на все рукою. Довіру людей довелося повертати по крихті. Неодноразово скликав загальні збори у своєму будинку, що на вулиці Руській, 273. Призначив ревізійну комісію, до складу якої увійшли мешканці цього будинку. Люди самі можуть перевіряти, куди йде кожна копійка, отримана на ЖБК. І я закликаю мешканців до того, щоб вони за найменшого сумніву перевіряли мою роботу.
– Нам вдалося не лише погасити борги перед комунальними підприємствами, але й домогтися того, що на рахунку ЖБК залишається приблизно 15-17 тисяч гривень, – продовжує начальник ЖБК. – Ці гроші ми спрямовуємо на благоустрій будинку. Тепер із 215 квартир можна на пальцях порахувати ті, що затримують виплати за компослуги. Звісно, не одразу вдалося досягти цього. Неодноразово й відключали квартири від електропостачання. Це було наше спільне рішення, прийняте на загальних зборах. До кого можна достукалися словом – добре. До інших вживали радикальні заходи: не сплатив за квартиру – залишився без світла.
Не можете платити – живіть на дачі
Щомісяця до десятого числа у згаданій багатоповерхівці на вулиці Руській вивішують інформацію про суми до сплати за спожиті послуги мешканцями будинку. Боржників попереджають окремим повідомленням про відключення.
Найскладніше мати справу з неблагополучними сім’ями. Так, в одній із квартир мешкають люди, які зловживають спиртним. Їм уже неодноразово відключали світло. Однак це не допомогло – мешканці самі підключалися до мережі. Якось через це навіть проводку замкнуло. "Я сам, правду кажучи, боюся залишати їх без світла, – каже голова ЖБК. – Почнуть палити свічки, ще й будинок загориться. По-людськи мені шкода цих людей, які походять з інтелігентних сімей, так просто у них склалося життя. Але списувати борги вже ніхто не буде. Пропонував їм зробити ремонт на дачі та перебути там певний час, здавши квартиру квартирантам. Вони поки що не погодилися на мою пропозицію. За цією двокімнатною квартирою висить борг п’ять тисяч гривень лише перед кооперативом, плюс ще стільки ж – перед тепломережею. Будемо готувати позов до суду. Хай розмінюють двокімнатну квартиру чи що. Та зрушення все одно є. Ці люди принаймні не накопичують борг, а сплачують поточні рахунки".
– ЖБК – це як колгосп, – каже К. Влад. – У нас не лише спільна мета, але й спільні проблеми. Кожен лише про себе чи свою квартиру дбати не може. Люди розуміють це. Спільними зусиллями замінили мережу водопостачання, в одному з під’їздів перекрили дах, відновили у під’їздах світло. Багато чого зробили. Люди це помічають. Саме хороші зміни у їхньому будинку спонукають мешканців своєчасно сплачувати комунальні платежі.
ТОЧКА ЗОРУ
Як боротися з комунальними боргами?
Володимир ПРОНІН,
голова постійної комісії міської ради:
– Причин цього явища є багато. Наприклад, чимало громадян пам’ятають, як нещодавно було списано частину боргів за комунальні послуги. Також – слабке законодавство. За кордоном, зокрема у сусідній Росії, за значні борги навіть можуть виселити з квартири і продати її для виплат.
Ще однією проблемою я вважаю бідність населення. Малозабезпеченим повинна допомагати держава, і нинішня система субсидій – недосконала.
Також невисокою залишається якість послуг.
Тож борги ще довго будуть – доки не вирішиться цілий комплекс проблем і не зросте загальна платіжна дисципліна.
Максим КОСОВСЬКИЙ,
адвокат:
– Для початку треба подивитися, чи є сам предмет проблеми – чи надається послуга. Насправді у наші тарифи закладено теоретичні витрати на послуги, але аж ніяк не реальні. Коли у тарифі написано, наприклад, "підготовка будинку до зими", а насправді нічого не робиться – то чому мешканець має платити?
Якби будинки ремонтували, двори прибирали, а світло подавали безперебійно, впевнений, що городяни були б готові сплачувати гроші за рахунками.
Володимир СТАРИК, голова товариства "Український
народний дім":
– За утримання житла городяни часто не платять тому, що просто не розуміють, за що повинні віддавати гроші. У Чернівцях нині запроваджено незрозумілу систему тарифів окремо для кожного будинку, яка не враховує стан цього будинку.
Є категорія людей, які не платять, хоча і мають гроші, доки їх не змусять. Серед них немало заможних людей, в тому числі й депутатів.
Створення ОСББ не вирішує проблеми. На ці об’єднання надавачі послуг перекладають відповідальність за збирання коштів. На мою думку, кращою є ситуація, коли надавачі послуг мають безпосередні угоди зі споживачем.
Нарахування підвищилися на 50 гривень
Цього року і за світло, і за опалення, і за газ, і за утримання житла чернівчани розраховуються гірше, ніж торік.
У міськРЕМі повідомили, що мають попередні дані розрахунків населення за лютий – проплати були трохи кращими, ніж у січні, але гіршими, ніж у лютому минулого року.
Подібна ситуація і зі споживанням газу. Щоправда, нинішня зима видалася дуже суворою, і усі споживачі – зокрема й населення, спалили більше газу, особливо у січні. Як наслідок, суми до сплати зросли.
Так, за даними статуправління, середні нарахування за житлово-комунальні послуги на одного власника особового рахунку в січні 2010 року, порівняно з січнем 2009 року, збільшилися на 11,6% і з урахуванням електроенергії (із розрахунку 100 кВт/год) становили 506,6 грн.
ЦИФРИ
Сплата населенням житлово-комунальних послуг (без урахування електроенергії) у січні:
нараховано населенню до сплати – 29,3 млн грн;
сплачено населенням – 20,2 млн грн;
рівень сплати населенням – 68,8%;
заборгованість на перше лютого – 49,7 млн грн (на 22,5% більше, ніж на 1.02.2009).
ЖРЕП подав до суду на мешканця
за 1,5 тисячі гривень боргу
У додатку "Місто" за четверте березня "МБ" писав, що мешканці будинку на вулиці Стасюка, 26, подають до суду на ЖРЕП №4, який, за словами жителів, неналежним чином надає послуги з утримання будинку. Проте насправді позивачем до суду є не мешканці, а сам ЖРЕП №4. Зокрема ЖРЕП №4 подав до суду на мешканця будинку №26, що на вулиці Стасюка, Олексія Павловича Матуса за те, що чоловік має заборгованість з квартплати більше, ніж півтори тисячі гривень. "МБ" приносить вибачення за неточну інформацію.
Як повідомив начальник ЖРЕПу №4 Тофік ГОДЖАЄВ, до суду на Олексія Матуса подали ще 11 листопада 2009 року.
– 30 листопада відбувся перший розгляд справи, – повідомив Тофік Шабанович. – Подали до суду тому, що з грудня 2008 року мешканець будинку №26 не сплатив ЖРЕПу за надані послуги жодної копійки. Починаючи з 2005 року, платежі громадянина Матуса обмежувалися тільки платою за вивезення сміття – у межах шести гривень. Проте наприкінці 2008 року чоловік взагалі перестав платити. Тепер за Олексієм Матусом – борг більш ніж півтори тисячі гривень. Олексій Павлович регулярно з’являвся на засідання суду та доводив, що ЖРЕП не має рації. Постійно писав скарги та клопотання. Проте можу запевнити, що прибирання прибудинкової території здійснюється щоденно. Двірник офіційно закріплений за будинком, він щоранку прибирає територію. А щодо електрощитової у під’їзді №3, то ключі знаходяться у мешканця будинку та працівника ЖРЕПу. Не може бути, щоб до електродротів був вільний доступ для будь-кого. Ось якби пан Матус сплатив заборгованість із квартплати, тоді ЖРЕП зміг би замінити електрощитову на нову.
Незважаючи на заяви ЖРЕПу, мешканець Олексій Матус не збирається здаватися. Чоловік має намір доводити свою правоту через прокуратуру.
11-03-2010, 13:19
0
3 932