Більярдний стіл став атрибутом багатьох розважальних закладів. Але справжні поціновувачі цього спорту збираються у спеціалізованих клубах, яких у місті є чимало.
– Коли є серйозні тренери, які можуть чогось навчити початківців, створюється школа, – розповідає тренер Ілля ОСАЧУК. – Далі спортсмени починають конкурувати між собою, розвиватися, їздять на змагання. В сусідніх Івано-Франківську і Тернополі більярд розвивається значно слабше, спортсмени з цих міст приїжджають до нас. Чернівці фактично за рівнем розвитку більярду – на одному рівні з майже мільйонним Львовом.
Найбільш успішним чернівецьким більярдистом є 19-річний Ярослав Тарновецький. Нині він – один із найкращих гравців України, має високий міжнародний рейтинг.
Починати можна
у будь-якому віці
Тренер Ілля Осачук займається з учнями різного віку. Є в нього дитяча школа. Також він дає уроки і дорослим, які хочуть навчитися азів гри.
– Починати займатися можна в будь-якому віці, – каже Ілля. – Наймолодшому моєму учневі вісім років, а найстаршому – 65. Є певні вправи для початківців, інші для тих, хто вже має певні навички, – у кожному випадку потрібен індивідуальний підхід.
Більярд – це не тільки сила і точність удару. Гра розвиває мислення, характер, психіку. Адже в певний момент необхідно оцінити ситуацію і прийняти правильне рішення – атакувати чи зачекати, правильно побудувати стратегію і тактику гри.
Ілля Осачук вважає, що за рік можна набути основних навичок гри, а за два роки регулярного навчання вже досягти певного рівня і гідно виступати на змаганнях.
16-річний учень ліцею Ігор займається більярдом понад два роки. Тепер хлопець уже може похвалитися успішними виступами на змаганнях.
– Спочатку було важко, бо треба вміти не лише в лузу забивати кулі, а й бути готовим психологічно, – ділиться хлопець. – Адже коли доводиться грати на результат, одразу відчувається відповідальність, треба планувати свої дії. Батьки кажуть, що, почавши займатися більярдом, я став більш відповідальним і дисциплінованим.
– Зараз до обласної федерації входить приблизно 60 спортсменів, – розповів віце-президент обласного осередку Федерації більярду Олег ГРОМАДСЬКИЙ. – Гравці переважно з Чернівців, але також до нас приїжджають з Калуша, Коломиї, Івано-Франківська, Чорткова.
Більярд як вид дозвілля
У більярд грають тисячі людей. Цю гру вважають переважно чоловічою. Олег Громадський переконаний, що кожен другий чоловік хоча би зрідка грає у більярд. Спортсменів небагато, адже серйозні заняття потребують багато часу і зусиль. Більшість людей грають для відпочинку.
– Спортсмен ніколи не питиме під час гри навіть пиво, – переконаний Ілля Осачук. – Адже навіть кухоль пива розслабляє, спортсмен трохи втрачає концентрацію, необхідну для перемоги. Знаю випадки, коли деякі більярдисти взагалі припиняють грати, якщо у приміщенні поруч зібралася компанія напідпитку.
Спорт – не для бідних
Навчитися гри в більярд у тренера – справа недешева.
Як і будь-який вид спорту, більярд для професіоналів дуже дорогий. Ціна професійного кия може становити від однієї до кількох тисяч доларів.
Стандартний стіл для російського більярду коштує приблизно 4500 доларів.
Орієнтовна вартість оренди столу для гри – від 20 гривень за годину.
Ігор ДОВГАНЬ
ДОВІДКА
В Україні, як і в решті країн колишнього СРСР, найпоширенішими видами більярду є "пірамідки" – московська (комбінована), невська (динамічна) і вільна. Головна їхня мета – забити в лузи більше куль, ніж суперник. Відрізняються "пірамідки" обмеженнями щодо куль, якими можна бити і які забивати.
За кордоном більшу популярність мають "пул" і "снукер". Принцип гри той самий, однак є свої особливості правил (кулі різного кольору, різна ціна куль, інші лузи).
11-03-2010, 12:03
0
7 969